Wynik wyszukiwania - "finlandia" - Wiadomości

Czy mamy czym oddychać? Raport o jakości powietrza nie pozostawia złudzeń

Nad zagadnieniem jakości powietrza pochylili się Szwajcarzy z IQAir w najnowszym raporcie. Wnioski nie są optymistyczne – zanieczyszczenie powietrza prowadzi do wielu schorzeń i jest przyczyną co dziewiątego zgonu na świecie.
14.04.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
06.04.2024

Eksperci: normy jakości powietrza WHO są spełniane tylko w siedmiu krajach świata

Normy jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące pyłów PM2,5 spełniane są tylko w siedmiu państwach - twierdzi w opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie szwajcarska organizacja IQAir. Te kraje to Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia.
19.03.2024

Ekspert: rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą stosowane dla wodoru

Rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą w UE stosowane także w regulacjach dotyczących transportu wodoru - wskazał w piątek doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Pawlik. Dodał, że chodzi o rozdział produkcji od przesyłu.
16.02.2024

Polsko-fińskie połączenie atomowe

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, rozpoczęła współpracę z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services. Mają one zapewnić wsparcie techniczne przy projektowaniu oraz przygotowywaniu procesu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu. Aby zobaczyć dokonania Finów w zakresie budowy i zarządzania eksploatacją takim obiektem nie trzeba będzie jednak czekać dekady.
14.02.2024

Gaz-System: w I półroczu br. wstępne studium Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

W I półroczu br. spółka AFRY Management Consulting ma przygotować wstępne studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego - poinformował PAP Gaz-System. Dokument określi m.in. trasę korytarza, zakres, koszty i przepustowość - dodała spółka.
26.01.2024

Energia słoneczna w Europie – czy możemy mówić o success story?

Rewolucja energetyczna staje się faktem – w 2022 r. energia pozyskana z wiatru i słońca przewyższyła tę pochodzącą z gazu. W zakończonym 2023 r. obserwujemy istotny trend powstawania farm i instalacji fotowoltaicznych o znacznej mocy. Eksperci przewidują, że to obok wzrostu zainteresowania ze strony przedsiębiorstw istotny trend na przyszłe lata.
11.01.2024

23 proc. energii zużytej w 2022 r. w UE pochodziło ze źródeł odnawialnych

23 proc. energii zużytej w 2022 r. w Unii Europejskiej pochodziło ze źródeł odnawialnych. W porównaniu z 2021 r. oznacza to wzrost o 1,1 pkt. proc. - podał Eurostat. W Polsce było to 16,9 proc.
04.01.2024

Rozpoczęto prace nad wstępnym studium wykonalności dla Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Europejscy operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gasgrid Finland (Finlandia), Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa), GAZ-SYSTEM (Polska) i ONTRAS (Niemcy), zaangażowani w międzynarodowy projekt dotyczący budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego, podpisali umowę na opracowanie wstępnego studium wykonalności dla tego korytarza. Dokument zostanie przygotowany w ciągu sześciu miesięcy, czyli do połowy 2024 roku.
03.01.2024

Z inicjatywy Niderlandów powstała koalicja dwunastu krajów na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne

Podczas konferencji klimatycznej w Dubaju dwanaście krajów utworzyło międzynarodową koalicję na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne. Inicjatorem jej powstania był holenderski minister ds. klimatu Rob Jetten, a w jej skład weszły m.in. Belgia i Francja.
10.12.2023

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
01.12.2023

Raport brukselskiego think tanku: unijna polityka rolna zakładnikiem ideologii klimatycznej

Dzisiejsza polityka rolna ma służyć przede wszystkim interesom środowiskowym i klimatycznym, a dopiero w drugiej kolejności bezpieczeństwu żywnościowemu; prowadzi to do sytuacji, w której nie opłaca się być rolnikiem - diagnozuje najnowszy raport brukselskiego think tanku MCC Brussels pt. "Cicha wojna z rolnictwem".
01.12.2023

Według firmy z branży recyklingu kaucja za butelki w Polsce powinna być wyższa

Zaproponowana przez resort klimatu stawka 50 gr. kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki wydaje się za niska, bardziej odpowiednią kwotą jest 1 zł - przekonuje Anna Sapota z firmy Tomra komentując dla PAP ostatnią propozycję MKiŚ.
01.12.2023

50 gr kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki

50 gr kaucji doliczone będzie do plastikowych butelek o pojemności do trzech litrów, butelek szklanych wielokrotnego użytku do półtora litra oraz do puszek metalowych do jednego litra - wynika z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska.
23.11.2023

Od 6 lat nie poprawia się stan wody w Bałtyku

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Rząd fiński udzielił pozwoleń na badania lokalizacyjne dla dwóch nowych akwenów projektowych Ilmatar Offshore, Bothnia i Bothnia West. W fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaną morskie farmy wiatrowe. Ilmatar Offshore wyznaczył dwa nowe obszary odpowiednie dla wykorzystania energetyki wiatrowej w fińskiej strefie ekonomicznej. Akweny na które zainstalowane zostaną MFW Bothnia i Bothnia West i znajdują się na środku Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od zachodniego wybrzeża Finlandii.
24.10.2023

Fińska energetyka wiatrowa bije rekordy, przygotowując grunt pod transformację w kierunku zrównoważonej przyszłości

Hitachi Energy wspiera transformację energetyczną w Finlandii: ponad połowa energii wiatrowej generowanej w tym kraju przechodzi przez transformatory i rozwiązania w zakresie przyłączeń sieciowych dostarczone przez koncern.
29.09.2023

Kongres Nowej Mobilności: Elektromobilność to wielka szansa dla Polski

Strefy czystego transportu, zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach, rozwój infrastruktury ładowania, nowe formy mikromobilności oraz konieczność wypracowania nowych rozwiązań legislacyjnych - o strategii rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce rozmawiano podczas pierwszego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.09.2023

W Paryżu ban na hulajnogi elektryczne. Cała reszta Europy planuje ich coraz więcej

Od 1 września wypożyczanie elektrycznych hulajnóg jest zakazane w stolicy Francji. David Belliard, zastępca burmistrza Paryża odpowiedzialny za przestrzeń publiczną, tłumaczy to panującą na ulicach anarchią. Tymczasem pozostałe miasta w Europie dostrzegają zalety jednośladów i wybierają mniej radykalne metody walki z nieodpowiedzialnymi użytkownikami. W którym z tych kierunków pójdzie Polska?
14.09.2023

Zrównoważona konsumpcja i produkcja - deklaracje biznesu i konsumentów. Startuje międzynarodowy tydzień Agendy 2030

Rok 2023 wyznacza półmetek na drodze realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Jak co roku, we wrześniu obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Tydzień Działania, który ma skupić uwagę świata na postępach i wyzwaniach związanych z tą globalną agendą. Z tego powodu również Kampania 17 Celów, której Stena Recycling jest partnerem, organizuje w Polsce szereg spotkań dedykowanych biznesowi, aby intensyfikować działania firm na rzecz tych celów.
13.09.2023

Niecałe 16% energii ze źródeł odnawialnych w Polsce – jak wypadamy na tle innych krajów?

Według najnowszych danych Eurostatu udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wynosi w Polsce 15,6%. Czy jest to powód do dumy, czy raczej smutku? Jak wypadamy na tle innych krajów? Odpowiadając na te pytania, warto pamiętać, że w marcu 2023 r.
13.09.2023

W 2023 r. emisje gazów cieplarnianych w UE spadają pomimo wzrostu PKB

W I kwartale 2023 r. emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wyniosły ogółem 941 mln ton ekwiwalentu CO2, co oznacza spadek o 2,9 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem 2022 r. (969 mln ton ekwiwalentu CO2). Spadek ten nastąpił jednocześnie ze wzrostem PKB UE w I kwartale 2023 r. o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem 2022 r.
22.08.2023

Finlandia. Reaktor jądrowy Olkiluoto 2 odłączony od sieci z powodu problemów z turbiną

Fiński reaktor jądrowy Olkiluoto 2 został odłączony od sieci w nocy z czwartku na piątek z powodu problemów spowodowanych wzrostem zawilgocenia turbiny - przekazał fiński operator TVO.
18.08.2023

GDOŚ: można składać wnioski i uwagi do dokumentacji budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej

W związku z postępowaniem w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją oraz złożyć uwagi i wnioski - poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
19.07.2023

Niemcy. Rada Państw Morza Bałtyckiego o Ukranie, MEW i amunicji w Bałtyku

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), która przez dwa dni obradowała w niemieckim Wismarze, zadeklarowała gotowość do dalszego wspierania Ukrainy. Mając na uwadze skutki agresji Rosji dla bezpieczeństwa regionalnego, podkreśliła znaczenie dalszego budowania odporności społeczeństw w regionie Bałtyku, w tym przeciwdziałania dezinformacji i fałszywym narracjom.
05.06.2023

Boom na pompy ciepła w Niemczech. Jak prawo zmienia nawyki inwestorów i konstruktorów?

Zmiany w Prawie wodnym zmieniły zasadniczo podejście do projektowania budynków, kładąc większy nacisk na odpowiednio zaprojektowane zarządzanie retencją wody, którą musimy utrzymywać jak najdłużej na działce inwestora – zauważa Marcin Kosieniak, specjalista MEP, współwłaściciel biura projektowego PM Projekt. W Niemczech z kolei rekordy bije zainteresowanie… pompami ciepła.
23.05.2023

OSP z regionu Morza Bałtyckiego zacieśniają współpracę na rzecz większej suwerenności energetycznej

Operatorzy systemów przesyłowych z krajów regionu Morza Bałtyckiego ogłosili zacieśnienie współpracy na rzecz zwiększenia suwerenności energetycznej w regionie. Wśród uczestników porozumienia znajdują się OSP z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji.
08.05.2023

Szansa dla MŚP na współpracę z najważniejszym ośrodkiem technologii wodorowych w Finlandii

Zapraszamy przedsiębiorców z branży technologii wodorowych do udziału w Wydarzeniu gospodarczym w Turku - Finlandia, które odbędzie się w dniach 21-25.05.2023 r.
05.05.2023

Orlen Synthos Green Energy złoży wkrótce wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji pod SMR

Orlen Synthos Green Energy, spółka, która ma budować małe reaktory jądrowe (SMR) amerykańskiej technologii BWRX-300, planuje złożyć w najbliższych dniach wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji - poinformował PAP Biznes Dawid Jackiewicz, wiceprezes OSGE. Spółka szacuje koszt pierwszego reaktora na ok. 1,5 mld euro.
26.04.2023

Polska może być jednym z europejskich pionierów SMR [WIDEO]

– Polska urasta w tej chwili do rangi jednego z liderów rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych w Europie – mówi Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24. Pierwsze reaktory SMR mają zostać wybudowane jeszcze przed 2030 rokiem w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, ale istnieje realna szansa, aby mniej więcej w tym samym czasie pierwsza taka jednostka powstała również w Polsce. – Orlen i Synthos planują postawić swoje małe modułowe reaktory jądrowe, które mają działać zarówno na rzecz dekarbonizacji zakładów takich j
26.04.2023

Rosja opracowała program sabotażu na Morzu Północnym farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym - podała w środę BBC, przytaczając szczegóły śledztwa, przeprowadzonego przez publicznych nadawców w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
20.04.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medi
17.04.2023

Ekspert: instalacji do spalania odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, jest ciągle za mało [WYWIAD]

Z odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, można uzyskać energię; ale instalacji, które by to umożliwiały jest w Polsce ciągle za mało - mówi w rozmowie z PAP dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej.
17.04.2023

W Finlandii uruchomiono największy reaktor atomowy w Europie

W niedzielę nad ranem, po wielu testach, do krajowej sieci ostatecznie został podłączony trzeci reaktor elektrowni Olkiluoto, znajdującej się na wyspie o tej samej nazwie na Zatoce Botnickiej. Osiągający moc 1600 MW jest największym reaktorem w Europie i trzecim na świecie. Pierwotny plan zakładał, że jednostka będzie gotowa w 2009 roku.
16.04.2023

GDOŚ: sześć państw uznało, że informacje ws. budowy w Polsce jądrówki są wystarczające

Czechy, Finlandia, Estonia, Holandia, Łotwa oraz Węgry w ramach prowadzonych transgranicznych konsultacji dot. budowy na Pomorzu elektrowni jądrowej, uznały że przekazane przez Polskę informacje w tej sprawie są wystarczające - poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ).
14.04.2023

Sprawny przebieg konsultacji transgranicznych ws. elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, w ramach procedury wydawania tzw. decyzji środowiskowej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, prowadzi konsultacje transgraniczne z kilkunastoma krajami. Sześć z nich już wskazało, że informacje przekazane przez Polskę są wystarczające.
13.04.2023

Finlandia ogłosi przetarg na 6 GW mocy dla offshore

We wrześniu-październiku tego roku planowane jest wystawienie na aukcję dwóch nowych obszarów, a w przyszłym roku kolejnych dwóch.
11.04.2023

Europejski wiatr inwestycji w onshore i offshore słabnie

Według organizacji branżowej WindEurope - w 2022 roku Europa zainwestowała zaledwie 17 mld euro w nowe farmy wiatrowe, co stanowi spadek z 41 mld euro w 2021 roku i najniższy wskaźnik inwestycji od 2009 roku.
07.04.2023

Polska i Finlandia wspólnym głosem o współpracy energetyczno-klimatycznej w regionie Morza Bałtyckiego i na forum Unii Europejskiej

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska spotkała się z Ambasador Finlandii w RP Päivi Laine. W trakcie spotkania omówiono kwestie transformacji energetyczno-klimatycznej. Głównymi tematami rozmów były możliwości zacieśnienia współpracy bilateralnej pomiędzy obydwoma krajami w kontekście polityki energetycznej w regionie Morza Bałtyckiego i na forum Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się 31 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
31.03.2023

DNV: wysoki potencjału morskiej infrastruktury wodorowej na Bałtyku

Operatorzy systemów przesyłowych GASCADE i Fluxys podkreślili znaczące zalety morskiej infrastruktury wodorowej na Morzu Północnym i Bałtyckim w studium DNV "Specification of a European Offshore Hydrogen Backbone".
20.03.2023

System kaucyjny, recykling i nasze zachowania zakupowe

Najnowsze badania przeprowadzone w siedmiu europejskich krajach potwierdzają, że system kaucyjny nie tylko pozwala osiągać wysokie poziomy zbiórki opakowań napojowych, ale też wzbudza duże zaangażowanie konsumentów. Aż 93% badanych zwraca co najmniej 90% zużytych, objętych systemem opakowań. Kwotę zwróconej kaucji najczęściej wykorzystują oni na zakupy w tym samym sklepie, w którym ją otrzymali (87%). W badaniu przeprowadzonym przez TOMRA Collection wzięli udział konsumenci ze Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemie
16.03.2023

Badanie: wysokość kaucji głównym powodem oddawania butelek

Wysokość kaucji to główny powód zwrotu pustych butelek i puszek na Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemiec i Holandii - wynika z przeprowadzonego badania. Sondaż wykazał, że 93 proc. osób zwraca przynajmniej 90 proc. zużytych opakowań objętych systemem kaucyjnym.
14.03.2023

Trzęsienia ziemi mogą się zdarzyć także w Polsce

Ryzyko sejsmiczne istnieje zawsze, w Polsce jest bardzo małe, choć nie jest zerowe - uważa prof. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Jak przypomina, o skutkach trzęsienia ziemi w Krakowie pisał m.in. Jan Długosz.
13.03.2023

MI: Cele klimatyczne w transporcie: ambitnie, ale rozsądnie

W Sztokholmie trwa dwudniowy szczyt Rady Unii Europejskiej ds. Transportu i Energii. Polskę reprezentuje m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przedstawiciele krajów UE, EOG i Szwajcarii dyskutują nad tym, jak realizować ambitne cele klimatyczne w sposób, który nie zakłóci rozwoju gospodarczego.
28.02.2023

Najstarsza fińska elektrownia jądrowa będzie działać o 20 lat dłużej - do 2050 r.

Rząd Finlandii przedłużył do 2050 r. pozwolenie na działanie elektrowni jądrowej Loviisa nad Zatoką Fińską, zbudowanej na przełomie lat 70. i 80. Pierwotnie koncesja na użytkowanie dwóch reaktorów siłowni, opracowanych według technologii radzieckiej, była przewidziana do 2027 i 2030 r.
16.02.2023

Merus Power otrzymuje zamówienie o wartości 20 mln euro od Taaleri Energia

Firma Taaleri Energia zamówiła u Merus Power akumulatorowy system magazynowania energii o mocy 30 MW/36 MWh o wartości 20 mln euro. System ten ma powstać w Lempäälä w Finlandii, aby wspomóc funkcjonowanie sieci energetycznej.
12.02.2023

Finlandia: radioaktywny wyciek ze składowiska odpadów przy elektrowni Olkiluoto

Przy elektrowni jądrowej na zachodnim wybrzeżu Finlandii zaobserwowano wyciek trytu ze składowiska odpadów promieniotwórczych. To pierwszy tego rodzaju wypadek, jaki dotychczas zaobserwowano na terenie kraju - podał w piątek dziennik „Lansi Suomi”.
04.02.2023

Hiszpańska państwowa spółka będzie produkowała paliwo jądrowe dla elektrowni atomowych radzieckiej technologii

Państwowa spółka handlowa Industrias Avanzadas S.A. (ENUSA) podejmie produkcję paliwa jądrowego dla reaktorów technologii radzieckiej VVER - 440 we współpracy z koncernem Westinghouse Electric Sweden AB - poinformowała ENUSA w oświadczeniu na stronie internetowej.
31.01.2023

Finlandia sukcesywnie rozwija energetykę wiatrową. Powstanie farma o mocy 230 MW

Metsähallitus, fińskie przedsiębiorstwo państwowe odpowiedzialne za zarządzanie, monitorowanie oraz promowanie leśnictwa w Finlandii, chce zbudować lądową farmę wiatrową o mocy do 230 MW. Inwestycja ma zostać zlokalizowana w południowej części gminy Leppävirta oraz części gminy Joroinen.
29.01.2023

Komisarz UE ds. handlu w Davos: najbardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje energetyczne

Najbardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje energetyczne, gdyż jest to główne źródło dochodu dla rosyjskiego budżetu – powiedział w piątek Valdis Domborvskis, komisarz UE ds. handlu, podczas debaty na temat scenariuszy dla Rosji w 2023 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
20.01.2023

Vattenfall partnerem Finlandii w realizacji przełomowego projektu offshore wind

Fiński podmiot państwowy Metsähallitus jest odpowiedzialny za realizację przełomowego projektu morskiej elektrowni wiatrowej Korsnäs o mocy 1,3 GW. Od dłuższego czasu Finowie poszukiwali firmy z doświadczeniem jako partnera projektu. Finlandia postawiała na szwedzką spółkę Vattenfall.
25.12.2022

Międzynarodowa współpraca w celu rozwoju Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Spółki przesyłowe z sześciu krajów Unii Europejskiej, w tym Gaz-System, podpisały umowę o współpracy w ramach projektu transgranicznego o nazwie Nordic-Baltic Hydrogen Corridor.
16.12.2022

Analiza: Węgry, Rumunia i Polska z najniższym wzrostem cen energii i gazu w UE

Węgry, Rumunia i Polska zanotowały najniższy w UE wzrost cen energii i gazu od stycznia do października br. wobec tego samego okresu 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Na walkę z kryzysem energetycznym kraje Europy wydały prawie 675 mld euro - dodał.
24.11.2022

Rośnie zainteresowanie morską energetyka wiatrową w Finlandii

Fińskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (FWPA) informuje, że projekty offshore wind w Finlandii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie deweloperzy planują rozwój elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 13,5 GW. W realizacji pozostają projekty o mocy 3,2 GW.
21.11.2022

Elektrownia jądrowa w Loviisa wciąż zależna od uranu z Rosji

Fiński koncern państwowy Fortum nadal sprowadza z Rosji paliwo jądrowe do produkcji energii. Zastąpienie rosyjskiego uranu, używanego w elektrowni jądrowej w Loviisa, jest jednak problematyczne; to pierwsza siłownia tego typu w Finlandii, zbudowana ponad 40 lat temu według radzieckiej technologii – pisze w poniedziałek krajowa agencja STT.
07.11.2022

Polska państwem z najgorszym stanem środowiska w całej Unii Europejskiej. Najbardziej „zielone” są Malta, Francja i Szwecja

Takie wnioski przedstawia raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, zawierający m.in. ranking najbardziej zielonych państw Wspólnoty.
04.11.2022

Europejska energetyka wiatrowa hamuje - zamówienia na turbiny spadają o 36 proc. w III kwartale br.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez WindEurope, europejskie zamówienia na turbiny wiatrowe w trzecim kwartale 2022 roku spadły aż o 36 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.
28.10.2022

Finlandia: nowy reaktor elektrowni Olkiluoto po raz pierwszy osiągnął pełną moc

Nowy reaktor w elektrowni Olkiluoto, na zachodnim wybrzeżu Finlandii, po raz pierwszy rozpoczął produkcję energii elektrycznej z pełną mocą 1600 MW. – poinformował w piątek operator elektrowni. Cała siłownia z trzema reaktorami dostarcza obecnie ok. 40 proc. energii w kraju.
02.10.2022

Finlandia: testowany reaktor elektrowni Olkiluoto może zwiększyć moc i pokryć niedobór energii

Moc testowanego jeszcze trzeciego reaktora elektrowni atomowej Olkiluoto, na zachodnim wybrzeżu Finlandii, może być stopniowo podnoszona powyżej poziomu 60 proc. – podała we wtorek krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK). W obliczu kryzysu spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę reaktor ma pokryć wstrzymany import rosyjskiej energii elektrycznej.
06.09.2022

Premier: ponaglam KE do pilnych działań ws. cen energii

Ponaglam Komisję Europejską do pilnych działań ws. cen energii, należy obniżyć ceny stawek ETS oraz zmienić sposób kalkulacji cen energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że we wtorek będzie rozmawiał na ten temat z premierem Czech, które przewodniczą obecnie Radzie UE.
06.09.2022

Finlandia wesprze producentów energii 10 mld euro i ostrzega przed kryzysem

Proponujemy program pożyczkowy i gwarancyjny dla firm zajmujących się produkcją energii elektrycznej w Finlandii o wartości 10 mld euro. – ogłosiła w niedzielę wieczorem premier Sanna Marin.
04.09.2022

Bartłomiej Obajtek z lasów państwowych odpowiada w sprawie rezygnacji z certyfikatu FSC

Nieprawdą jest, że rezygnacja z Certyfikatu FSC może prowadzić do nasilenia wycinek drzew - tłumaczy w oświadczeniu przesłanym PAP, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek. Jego wypowiedź jest związana z informacjami samorządowców dotyczącymi decyzji o rezygnacji z kontynuowania certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC.
24.08.2022

Finlandia bada możliwości ograniczenia podwodnego hałasu

Fiński ośrodek badawczy VTT pracuje nad nowymi metodami modelowania i ograniczania podwodnego hałasu i zjawisk kawitacji w śrubach napędowych. Jak przekonują naukowcy, oprócz emisji gazów cieplarnianych to właśnie hałas podwodny jest uznawany za główny problem w przemyśle morskim.
23.08.2022

Instytut ESG za segregacją butelek szklanych jednorazowego użytku w systemach gminnych

Prawie 90 proc. Polaków segreguje jednorazowe szklane butelki, wrzucając je do zielonego pojemnika w ramach gminnych systemów odbioru frakcji szklanej.
17.08.2022

Amber Grid - korytarze dostaw wodoru przyspieszą dekarbonizację Europy

Amber Grid, wraz z europejskimi operatorami systemów przesyłowych gazu, przeanalizował i przedstawił wizję przyspieszenia rozwoju europejskiej sieci wodorowej do 2030 roku. Wytypowano pięć potencjalnych wielkoskalowych korytarzy dostaw wodoru w Europie - ogłoszonych je w ramach inicjatywy European Hydrogen Backbone (EHB).
14.08.2022

Zielony wodór - 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów UE w tym Polski

Komisja Europejska zatwierdziła 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekty związane z technologią wodorową - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że pierwszy projekt zgłosiło międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi polski Synthos.
15.07.2022

Wprowadzenie kaucji za szklane butelki jednorazowe budzi wątpliwości producentów szkła. System może przynieść niewielkie korzyści przy wysokich kosztach

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska od 2023 roku w Polsce będzie wdrażany powszechny, obowiązkowy system kaucyjny, który ma objąć m.in. butelki szklane wielo- i jednorazowego użytku.
10.07.2022

Finlandia instaluje magazyny energii przy wiatrakach na lądzie

Holenderska spółka technologiczna Alfen zbuduje system magazynowania energii w Finlandii, który będzie wspierał farmę wiatrowej Teuva, ale także tzw. funkcję „black start”.
16.06.2022

Atom w cieniu polityki

Komisja Europejska w ramach oceny, czy atom można włączyć do taksonomii, poprosiła Wspólne Centrum Badawcze (ang. JRC, Joint Research Centre) o wydanie opinii naukowej, czy energetyka jądrowa może zostać potraktowana jako źródło wpisujące się w tzw. zrównoważony rozwój. Oczywiście raport JRC był dla energetyki jądrowej pozytywny. Pomimo takiego stanowiska naukowców, część sił politycznych ciągle bardzo chciała, żeby atomu tam nie było – mówi dr inż. Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw AGH.
19.05.2022

Fiński koncern energetyczny wypowiedział Rosatomowi kontrakt na budowę reaktora jądrowego

Fiński koncern energetyczny Fennovoima zakończył współpracę z rosyjskim Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej Hanhikivi nad Zatoką Botnicką – przekazały w poniedziałek władze spółki. Zakończył się "jeden z najbardziej rażących etapów fińskiej polityki energetycznej" – komentuje prasa.
02.05.2022

Dron sposobem na monitoring emisji statków na Bałtyku. Niemcy mają pomysł [WIDEO]

W celu monitorowania konsumpcji paliw żeglugowych zgodnie z przepisami, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) wraz z Federalną Agencją Morską i Hydrograficzną (BSH) po raz pierwszy przeprowadzą kampanię pomiaru spalin emitowanych przez statki na Morzu Bałtyckim za pomocą drona.
01.05.2022

Finlandia przygotowuje terminal LNG, nie wyklucza inwestycji w FSRU

Terminal LNG Hamina w Finlandii rozpocznie działalność komercyjną w październiku 2022 roku, po zakończeniu prac wykończeniowych i fazy rozruchu. Finlandia, we współpracy z Estonią, planuje również wydzierżawienie pływającego terminalu LNG (FSRU).
24.04.2022

To działa! Northern Lights pionierem w zastosowaniu innowacji do CCS

Projekt PCI Northern Lights to sieć transgranicznego transportu CO2 oparta o statki handlowe. Łączy ona europejskie inicjatywy w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla ze stałą infrastrukturą składowania dwutlenku węgla w norweskim rejonie Morza Północnego.
05.04.2022

Zielona transformacja jest tańsza niż trwanie przy paliwach kopalnych

Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem, co zaprzepaści szansę na powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.
16.03.2022

KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji.
09.03.2022

Degradacja Bałtyku postępuje. Nowy plan naprawczy wymaga pilnego wdrożenia

Przywrócenie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku – to główny cel uwzględniony w znowelizowanej wersji Bałtyckiego Planu Działań HELCOM (BSAP), który został przygotowany w ramach prac Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (Komisji Helsińskiej – HELCOM).
08.02.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju [GALERIA]

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Szwedzki rząd zezwolił na budowę składowiska zużytego paliwa jądrowego

Rząd Szwecji zezwolił w czwartek na budowę składowiska zużytego paliwa z elektrowni jądrowych. Budzący kontrowersje obiekt ma powstać 500 metrów pod ziemią w gminie Oesthammar, 150 km na północ od Sztokholmu.
28.01.2022

Ciepłownictwo w kontekście Fit for 55 tematem debaty z udziałem europarlamentarzystów

Przyszłość ciepłownictwa sieciowego w UE w kontekście wdrażania pakietu Fit for 55 będzie tematem debaty online organizowanej 10 lutego w Brukseli z inicjatywy m.in. europosła Grzegorza Tobiszowskiego (PiS). Unijne regulacje zmierzają w kierunku odejścia od węgla w ciepłownictwie.
21.01.2022

Fiński dozór jądrowy zezwolił na uruchomienie bloku Olkiluoto 3

Fiński dozór jądrowy STUK zezwolił w czwartek na uruchomienie reaktora EPR w bloku numer 3 elektrowni jądrowej Olkiluoto - poinformował operator elektrowni TVO. Według TVO pierwszy stan krytyczny zostanie osiągnięty jeszcze w grudniu.
17.12.2021

Volkswagen inwestuje w wiatraki, aby zmniejszyć swój ślad węglowy

Volkswagen zainwestuje w budowę farmy wiatrowej w Szwecji. Będzie pierwszym producentem samochodów, który wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową oraz będzie napędzał z własnych środków rozwój europejskich farm wiatrowych i elektrowni słonecznych. Do 2025 roku chce na ten cel przeznaczyć ok. 40 milionów euro.
13.12.2021

Napoje Pepsi oraz Mirinda w butelkach pochodzących w 100% z recyklingu

Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r.
07.12.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
16.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
15.11.2021

W Niemczech ceny energii elektrycznej są jednymi z najwyższych na świecie

W Niemczech ceny energii elektrycznej są obecnie wyższe niż w większości krajów świata. Wyższe ceny można znaleźć w krajach rozwijających się – informuje w poniedziałek „Spiegel”.
09.11.2021

PIE: W Polsce największy udział w ekoprzemyśle ma gospodarka ściekami

W Polsce wartość dodana sektora produktów i usług środowiskowych w stosunku do PKB jest równa średniej unijnej, a największy w nim udział mają: gospodarka ściekami oraz zasobami energetycznymi i wodnymi - stwierdził w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny.
05.11.2021

Mimo oporu Berlina powrót do energii atomowej wydaje się nieunikniony

Pomimo dużego sprzeciwu Niemiec w Europie widoczny jest trend rozwoju energetyki jądrowej. Coraz więcej krajów UE deklaruje nowe inwestycje w tym obszarze – pisze dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”.
28.10.2021

Kawa przyszłości z laboratoratoryjnego bioreaktora zamiast z plantacji

Fińscy naukowcy, stosując te same metody produkcji, które wykorzystywane są w laboratoryjnej hodowli komórek mięsa, opracowali nową technikę uprawy kawy w bioreaktorze – poinformowała w środę agencja AFP.
28.10.2021

Rząd poprosił KE o samodzielne ustalanie przez Hiszpanię cen energii elektrycznej

Gabinet Pedro Sancheza skierował do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący możliwości samodzielnego ustalania przez Hiszpanię cen energii elektrycznej, dowiedział się we wtorek z kręgów rządowych madrycki dziennik “El Pais”. Madrytowi nie podoba się, że ostateczna cena prądu w Europie zależy głównie od szybko drożejącego gazu ziemnego, a nie od energii ze źródeł odnawialnych.
27.10.2021

Dziesięć państw członkowskich wzywa UE do oznaczenia energii jądrowej jako energii niskoemisyjnej

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zwróciły się do Komisji Europejskiej o włączenie energii jądrowej do ram zielonej taksonomii UE i uznanie jej za technologię niskoemisyjną. Dałoby to projektom energetyki jądrowej dostęp do pomocy państwa.
20.10.2021

UE będzie dążyć do wprowadzenia zakazu eksploatacji złóż w Arktyce

Unia Europejska będzie dążyć do wprowadzenia zakazu eksploatacji nowych złóż ropy, węgla i gazu w Arktyce, aby chronić region poważnie dotknięty skutkami zmian klimatu - wynika z komunikatu opublikowanego przez Komisję Europejską.
16.10.2021

Polska podpisała list w obronie energetyki jądrowej

Polska oraz Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Finlandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry podpisały list, który francuski minister finansów Bruno Le Maire skierował do europejskich decydentów, podkreślając wkład energii jądrowej w wysiłki na rzecz dekarbonizacji i zapewnienia stabilnych dostaw energii.
12.10.2021

KE: należy zrobić więcej, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu wody azotanami

Azotany nadal powodują szkodliwe zanieczyszczenie wód w UE; nadmierna ilość azotanów w wodzie jest szkodliwa zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i dla ekosystemów, gdyż powoduje niedobór tlenu i eutrofizację - informuje KE w najnowszym sprawozdaniu w sprawie wdrożenia dyrektywy azotanowej.
12.10.2021

Eurostat: najstarsze samochody w Europie jeżdżą po polskich drogach

Prawie 38 proc. jeżdżących po polskich drogach samochodów osobowych ma powyżej 20 lat, co jest najwyższym odsetkiem w Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu.
27.09.2021

GUS: Polska na 24 miejscu w UE pod względem zasobów wody

Polska jest na 24 miejscu w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca; wyprzedzamy jedynie Czechy, Cypr i Maltę - wynika z GUS-owskiego raportu pt. "Polska na drodze zrównoważonego rozwoju".
25.09.2021

EurActiv: Finlandia uważa, że polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich UE

Leśnictwo powinno opierać się na lokalnych warunkach i know-how w każdym państwie członkowskim – stwierdziła ministerialna komisja ds. UE fińskiego rządu pod przewodnictwem premier Sanny Marin. Jak pisze EurActiv podkreślono, że polityka leśna należy do kompetencji państw członkowskich UE.
21.09.2021

Szczyt COP26 może przynieść nowe rozwiązania dla powstrzymania zmian klimatycznych

– Zjawiska wywołane przez zmiany klimatyczne są bardzo niebezpieczne. To są m.in. pożary, które pustoszą południe Europy, ale równie dobrze mogą pustoszyć i Polskę – mówi fizyczka atmosfery, dr Joanna Remiszewska-Michalak.
24.08.2021

Greenpeace: pożary w Jakucji są w tym roku największe w historii obserwacji

Pożary w Jakucji, regionie w azjatyckiej części Rosji, są w tym roku największe w historii obserwacji – powiedział PAP działacz organizacji Greenpeace Grigorij Kuksin. Jego zdaniem Rosja musi zrezygnować całkowicie z użycia ognia w gospodarce rolnej i leśnej.
22.08.2021

Klimatolog: pożary w Prowansji są częścią światowej plagi spowodowanej suszą i upałami

Od poniedziałku francuscy strażacy z wielkim trudem zmagają się z pożarami lasów w departamencie Var w Prowansji. Prefektura potwierdziła, że w pożarach straciły tam życie dwie osoby, a 10 tys. musiało opuścić miejsca zamieszkania lub kampingi wakacyjne. Spaliło się ok. 7 tys. hektarów lasów. „To wynik globalnego ocieplenia” – stwierdził w czwartkowym numerze dziennika „Le Figaro” klimatolog Robert Vautard.
19.08.2021

Recykling albo budownictwo. Drugie życie łopat wiatrowych

Rozwój energetyki wiatrowej rodzi nie tylko pytania dotyczące stabilności systemu elektroenergetycznego, ale tego, co branża zrobi z zużytymi elementami z wiatraków. W skali światowej rozwijane są metody recyklingu łopat i turbin wiatrowych. Powstają także inicjatywy wykorzystywania łopat do budowy elementów miejskich np. mostów lub wiat przystankowych.
30.06.2021

Finlandia. Władze Helsinek zamkną główną elektrociepłownię węglową

Elektrociepłownia Hanasaari, położona blisko centrum Helsinek i w której spala się ok. 60 proc. węgla kamiennego zużywanego przez stołeczną energetykę, zostanie zamknięta najpóźniej wiosną 2023 roku, czyli prawie dwa lata wcześniej niż planowano – ogłosiły we wtorek władze fińskiej stolicy.
22.06.2021

Producenci torfu blokują centrum Helsinek w proteście przeciw polityce rządu

Około 100 ciężarówek przyjechało w piątek rano w kolumnie pod gmach parlamentu Finlandii, blokując centrum Helsinek – w ten sposób krajowi producenci torfu domagali się od rządu większego wsparcia dla swojej branży. Rząd chce do 2030 r. zmniejszyć co najmniej o połowę wykorzystanie torfu w energetyce.
30.04.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

Interpol wspólnie z Europolem i Agencją Frontex zorganizował kolejną edycję ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0" skierowanej na zwalczanie przestępstw związanych z zanieczyszczeniem mórz. W Polsce akcję koordynowało Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji - powiedział PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że podczas akcji polskie służby przeprowadziły ponad 4,2 tys. kontroli.
30.04.2021

W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja. Nowe zasady dla konsumentów, samorządów i producentów

Unijny pakiet odpadowy narzuca Polsce – podobnie jak wszystkim krajom członkowskim – wysokie cele dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Ma on wzrosnąć do 65 proc. w 2025 roku oraz 70 proc. w 2030 roku. Prawdopodobnie w przyszłym roku rynek ten czeka rewolucja. Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, nad którymi pracuje resort klimatu i środowiska, przeniesie koszty związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki i recyklingiem na producentów stosujących opakowania. Dziś odpowiedzialne są z
16.04.2021

Dekarbonizacja energetyki zbyt wolna

"Polska energetyka zaspała i przegapiła etap zmian" - uważa ekspert Instytutu Obywatelskiego Grzegorz Onichimowski. Według rządowych założeń Polska jeszcze do końca tej dekady będzie w blisko 60 proc. bazować na węglu, a ostatnia kopalnia zostanie zamknięta w 2049 roku.
08.04.2021

Ruszył załadunek paliwa do reaktora EPR w fińskiej elektrowni Olkiluoto

Ruszył załadunek paliwa jądrowego do reaktora EPR w elektrowni jądrowej Olkiluoto w Finlandii. Ostatni termin uruchomienia budowanego od 2005 r. bloku to październik tego roku.
29.03.2021

Chiny i Rosja wykorzystują surowce, by wywierać presję na naszych sojuszników - komentuje Sekretarz stanu USA:

Chiny i Rosja wykorzystują dostęp do krytycznych surowców, rynków i technologii, by wywierać presję na naszych sojuszników i wbijać między nas klin - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli.
24.03.2021

Gdynia w międzynarodowej eko inicjatywie

Gdynia jako pierwsza w Polsce oficjalnie dołącza do Green City Accord – europejskiej inicjatywy zobowiązującej miasta do poprawy stanu środowiska. Miejscy radni przyjęli na środowej sesji projekt uchwały w sprawie przystąpienia do porozumienia, które dotyczy m.in. dbałości o jakość powietrza, wody, gospodarki odpadami, walki z hałasem i wspierania bioróżnorodności.
26.02.2021

Droga do globalnej dekarbonizacji

Deklaracje kolejnych państw dotyczące neutralności klimatycznej pomagają w rozwoju niskoemisyjnych technologii we wszystkich sektorach gospodarki. I nieuchronnie, choć powoli, prowadzą do tego, że paliwa kopalne tracą na znaczeniu.
15.02.2021

Europa światowym liderem w elektromobilności

Najnowsze dane brukselskiej organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E) pokazują, że sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie w ubiegłym roku gwałtownie wzrosła. W 2020 roku samochody elektryczne stanowiły 10,5 proc. rynku, w porównaniu do zaledwie 3 proc. w 2019 roku.
15.02.2021

Innowacyjny system montażu okien pozwoli na ogromną redukcję emisji CO2

Sektor budownictwa ma do odegrania ważną rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej. Dziś budynki mieszkalne konsumują bowiem więcej energii niż transport i przemysł, odpowiadając za ok. 38 proc. krajowej emisji CO2 – wynika z danych zawartych w raporcie WWF Polska. Głębokie zmiany w branży wspomagają nie tylko nowe przepisy krajowe i unijne, regulujące warunki techniczne budów, ale także nowinki techniczne, które producenci materiałów budowlanych wprowadzają na rynek. Taki cel przyświecał m.in. Grupie Selena w pracach nad nowym
09.02.2021

Instytut Europy Środkowej: Plany budowy morskich farm wiatrowych w państwach regionu Morza Bałtyckiego

Wśród państw regionu Morza Bałtyckiego coraz większą rolę w bilansach energetycznych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii (OZE), co jest efektem działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Morze Bałtyckie dzięki swoim uwarunkowaniom (stosunkowo płytki akwen, niskie zasolenie – sól powoduje korozję urządzeń stalowych, niskie fale, silne wiatry, duża liczba odbiorców energii elektrycznej) ma jedne z najlepszych na świecie warunków do rozwoju morskich turbin wiatrowych.
27.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.