POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Ponad 45 mln zł na poprawę efektywności energetycznej dla Centrum Zdrowia Matki Polki

Ponad 45 mln zł na poprawę efektywności energetycznej dla Centrum Zdrowia Matki Polki - ZielonaGospodarka.pl
04.09.2023 13:24
Strona główna Energetyka, OZE Ponad 45 mln zł na poprawę efektywności energetycznej dla Centrum Zdrowia Matki Polki

Partnerzy portalu

Ponad 45 mln zł na poprawę efektywności energetycznej dla Centrum Zdrowia Matki Polki - ZielonaGospodarka.pl
Fot. HuBar, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Ponad 45 mln zł na poprawę efektywności energetycznej dziewięciu budynków Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi do 2025 r. przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W poniedziałek podpisano umowę w tej sprawie.

"Efektywność energetyczna dziewięciu budynków Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) to pokaźna inwestycja na ponad 47 mln zł. Dofinansowanie dotacyjne z NFOŚiGW wyniesie ponad 45 mln zł i ma pokryć wszystkie działania termomodernizacyjne, oszczędnościowe oraz odnawialne źródła energii, które tu powstaną" - zaznaczył wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski na poniedziałkowej konferencji towarzyszącej podpisaniu umowy dotyczącej dofinansowania.

Przypomniał też, że jest to kolejny projekt polskiego rządu finansowany ze środków centralnych. "Rząd dofinansowuje w dużym stopniu - ponad 90 proc. - przedsięwzięcie dla instytucji, której trudno byłoby wygenerować tak duże środki na termomodernizację. Odnawialne źródła energii, w kierunku których zmierzamy, to też wykorzystanie czystych nośników i możliwości wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, co przekłada się na znaczące zmniejszenie zużycia paliw kopalnych oraz emisji niebezpiecznych substancji do powietrza" - dodał.

Zakres termomodernizacji w ICZMP obejmie m.in. wymianę okien, docieplenie ścian i stropodachów, modernizację systemów wentylacji i oświetlenia, montaż instalacji fotowoltaicznej oraz stworzenie centralnego systemu zarządzania energią i ciepłem.

"Termomodernizacja jest dla nas niezmiernie ważnym zagadnieniem, bo z jednej strony wiąże się z ochroną środowiska, która przekłada się również na nasze zdrowie, a z drugiej - dzięki niej oszczędzamy pieniądze na leczenie i diagnostykę pacjentów, co jest naszym podstawowym celem. Na obszary, które - poza klinikami i poradniami - obejmiemy termomodernizacją bardzo trudno pozyskać środki, więc tym bardziej jesteśmy wdzięczni" - podkreśliła dyrektorka ICZMP prof. Iwona Maroszyńska.

Wszystkie prace prowadzone będą z zachowaniem normalnej działalności klinik i poradni. Jak wyjaśnił pełnomocnik dyrektora ds. zarządzania infrastrukturą ICZMP Tomasz Pietrasik, główne natężenie prac i największe kwoty skierowane będą na pawilony A i B, czyli część ginekologiczno-położniczą oraz pediatryczną. Termomodernizację przejdą także ciągi komunikacyjne łączące oba szpitale i budynki pomocnicze, jak np. kuchnia.

"Szacujemy, że termomodernizacja pozwoli na zaoszczędzenie ok. 20 proc. kosztów ogrzewania i ok. 30 proc. kosztów energii. Zakładamy, że dzięki fotowoltaice uda nam się przynajmniej w porach dziennych całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną. Przygotowania dokumentacji i postępowań przetargowych rozpoczną się jeszcze w tym roku, a prace w budynkach - wiosną przyszłego roku" - dodał.

Zakładana w projekcie poprawa efektywności energetycznej budynków ICZMP ma nastąpić do połowy roku 2025.

Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mk/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.