BaltCap wspiera Połczyn-Zdrój w modernizacji i zwiększeniu energooszczędności budynków mieszkalnych

BaltCap wspiera Połczyn-Zdrój w modernizacji i zwiększeniu energooszczędności budynków mieszkalnych  - ZielonaGospodarka.pl
22.06.2023 07:44
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura BaltCap wspiera Połczyn-Zdrój w modernizacji i zwiększeniu energooszczędności budynków mieszkalnych

Partnerzy portalu

BaltCap wspiera Połczyn-Zdrój w modernizacji i zwiększeniu energooszczędności budynków mieszkalnych  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Inwestycja realizowana jest w ramach pilotażu programu NFOŚiGW „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”. BALTCAP ESCO wygrał przetarg na wykonanie robót budowlanych i głęboką modernizację energetyczną dwóch komunalnych budynków mieszkalnych w Połczynie-Zdroju. Na wykonanie tych prac Fundusz przeznaczy 5,4 mln zł. Realizacja odbywać się będzie z dofinansowaniem z Funduszu Modernizacyjnego w ramach pilotażu programu priorytetowego ,,Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prace będą dotyczyć dwóch wielorodzinnych budynków komunalnych położonych przy ul. Kilińskiego 3 i ul. Grunwaldzkiej 32 w Połczynie-Zdroju (województwo zachodniopomorskie). Wykonawca przeprowadzi remont oraz prace w zakresie głębokiej modernizacji energetycznej. Obejmie ona między innymi likwidację pieców węglowych w poszczególnych lokalach i montaż nowoczesnego, energooszczędnego systemu grzewczego. W efekcie oszczędność energii dla obydwu budynków ma wynieść 60%. Całość prac ma zostać zakończona w ciągu roku.

„Utrzymanie klimatu starego miasta wymaga ogromnych nakładów finansowych i dużej kreatywności po stronie samorządu – powiedział burmistrz Połczyna-Zdroju, Sebastian Witek. – Dlatego szukamy różnych sposobów, aby poradzić sobie z tym problemem. Takim sposobem jest udział w pilotażowym programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej >>Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus<<. Cieszy mnie nowa inicjatywa, ponieważ wiele budynków w mieście od lat domaga się remontu” – dodał burmistrz.

„Projekt w Połczynie-Zdroju jest dla nas bardzo ważny z kilku powodów. To już piąta inwestycja BaltCap w Polsce. Co więcej, jest częścią pilotażowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wspiera wysiłki lokalnych władz, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w kierunku zielonej transformacji. Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i współpracy z Połczyńskim Przedsiębiorstwem Komunalnym, wypracujemy standard współpracy, które pomoże skutecznie uruchomić właściwy etap konkursu. Przede wszystkim jednak, dotrzymamy obietnicy złożonej mieszkańcom budynków przy ulicach Kilińskiego i Grunwaldzkiej, poprawimy ich warunki oraz komfort życia” – powiedział Maciej Kopański, dyrektor inwestycyjny w BaltCap.

O programie

Program „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus” służy poprawie jakości powietrza oraz zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych poprzez zoptymalizowane inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wielorodzinnych realizowane w oparciu o umowę o poprawę efektywności energetycznej (umowa EPC).

Budżet I naboru (pilotaż) w ramach programu wynosi do 10 mln zł. Docelowo całkowity budżet programu ma wynieść 110 mln zł. NFOŚiGW, jako krajowy operator Funduszu Modernizacyjnego, udziela w ramach programu dotacji w wysokości od 10 do 30% kosztów kwalifikowanych (w zależności od przedsięwzięcia). Rolę Doradcy Energetycznego w ramach I naboru pełni KAPE S.A.

BaltCap

BaltCap jest największym inwestorem private equity w krajach bałtyckich, działającym również w Polsce i krajach nordyckich. Firma powstała w 1995 roku, a wśród jej udziałowców są EBI, EBOR oraz wiodące europejskie instytucje finansowe. BaltCap obecnie realizuje obecnie w Polsce cztery projekty infrastrukturalne w gminach: Mielno, Kobylnica, Miedźno oraz Lubań.

Celem BaltCap Infrastructure są inwestycje w projekty z zakresu modernizacji transportu, energii odnawialnej, efektywności energetycznej oraz infrastruktury samorządowej. Firma planuje dalej zwiększać swoją obecność w Polsce.

Więcej informacji o inwestycji: fb.watchŹródło informacji: BaltCap

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.