APRS S.A. podsumowuje projekt w zakresie ochrony wód

Strona główna Klimat, Edukacja APRS S.A. podsumowuje projekt w zakresie ochrony wód

Partnerzy portalu

APRS S.A. podsumowuje projekt w zakresie ochrony wód - ZielonaGospodarka.pl
Fot. APRS S.A.

APRS SA. oferująca rozwiązania dotyczące ochrony wód powierzchniowych z powodzeniem zakończyła jeden z kluczowych projektów rozwojowych. Był on realizowany w ramach schematu Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich, programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Wartość projektu wyniosła prawie 8,5 mln zł.

Wspólnie z dwiema jednostkami badawczymi spółka podsumowała badania dotyczące usuwania fosforu z wód powierzchniowych za pomocą bezszwowych kapsuł w postaci hydrożelowego biokompozytu żelazlo/alginian.

Ponad półtoraroczne prace nad projektem, w które oprócz spółki APRS zaangażowane były Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Norwegian Institute for Water Research, potwierdziły skuteczność rozwiązania. Bezszwowe mikrokapsuły w postaci hydrożelowego biokompozytu w czasie prowadzonych badań trwale związały fosfor występujący w zbiornikach wodnych. Usunięty poza ekosystem wodny biokompozyt można z powodzeniem powtórnie użyć m.in. do nawożenia trawy, co potwierdziły badania prowadzone przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie na czele z prof. Hanną Siwek.

– Biokompozyt może być bezpośrednio stosowany do gleby, jako preparat nawozowy zawierający fosfor. Ze względu na dużą zawartość alginianu może zwiększyć fizyczną aktywność roślin i znacznie polepszyć właściwości fizyczne gleby, a zwłaszcza jej nawożenie i zmniejszyć jej erozję. Ze względu na dużą ilość żelaza biokompozyt jest rekomendowany jako nawóz do trawników – podsumowała prof. Hanna Siwek z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dzięki realizacji projektu Spółka znacznie zwiększyła też swój potencjał produkcyjny, poprzez zakup linii do produkcji biokompozytu na skalę przemysłową.

– Rozwiązania ochrony wód powinny bazować przede wszystkim na technologiach naturalnych i do tego dążyliśmy w naszych badaniach. Dzięki temu projektowi mamy możliwość przemysłowej produkcji biokompozytu, który ogranicza zanieczyszczenie wód fosforem. Mogliśmy podjąć rozmowy z portami w Szczecinie i Gdyni, które borykają się z problemem przeładunku nawozów, które następnie trafiają do Bałtyku powodując zakwit. Nasza technologia rozwiązuje problem zanieczyszczenia fosforem nie tylko w stawach, ale również w przypadku większych akwenów wodnych. W tym momencie jesteśmy gotowi na komercjalizację rozwiązania  wspólnie z pierwszymi zaineresowanymi podmiotami – podkreślił Grzegorz Brenk, prezes zarządu APRS S.A.

Zanieczyszczenie wód powierzchniowych fosforem jest jednym z głównych problemów środowiskowych, szczególnie w kontekście ekosystemów słodkowodnych takich jak rzeki, jeziora i stawy. Fosfor jest niezbędny do wzrostu roślin, jednak jego nadmiar w wodzie może prowadzić do poważnych konsekwencji m.in. eutrofzacji. Rozwiązanie wypracowane w ramach projektu ma przełomowe znaczenie dla rekultywacji wód w Polsce i na świecie.  Dodatkowo ma w pełni wpisywać się w strategię Unii Europejskiej dotyczącą zarządzania fosforem w rolnictwie. Jest to produkt który ma umożliwiać recykling fosforu, który jest zakwalifikowany przez komisje UE jako surowiec krytyczny.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.