Przełom w technologii śledzenia oraz kontroli paliw

Strona główna Energetyka, OZE Przełom w technologii śledzenia oraz kontroli paliw

Partnerzy portalu

Przełom w technologii śledzenia oraz kontroli paliw - ZielonaGospodarka.pl
Fot. goodfuels.com

GoodFuels z powodzeniem przetestował stosowanie znaczników izotopowych w celu dbałości o jakość transportowanych produktów paliwowych. Według firmy jest to pierwszy krok w kierunku zwiększenia przejrzystości w łańcuchu dostaw i zapewnienia klientowi większej pewności odnośnie jakości i bezpieczeństwa towaru, dzięki skutecznej metodzie klasyfikacji.

Projekt holenderskiej firmy jest realizowany we współpracy z globalną organizacją certyfikującą Control Union i francuską spółką IDS Group, których istotnym celem było przetestowanie skuteczności całego przedsięwzięcia. Znaczniki izotopowe pełniłyby tu funkcję swoistego „odcisku palca”, służąc weryfikacji sprawdzanych paliw pod kątem ich czystości. Całe zagadnienie wiąże się ze wzrostem globalnego zainteresowania przemysłem morskim w zakresie stosowania biopaliw. Dotyczyłoby to również sytuacji związanych z rozcieńczaniem bądź zmieszaniem konkretnego produktu.

Udany test metody został przeprowadzony podczas dostawy 500 ton biopaliwa na tankowcu Nord Gadenia, należącego do duńskiej firmy Norden. Wykonany test wykazał, że nie wpływa niekorzystnie na właściwości fizyczne, jakość i stabilność paliwa oraz że cała czynność jest bezpieczna. Izotop został specjalnie zaprojektowany do śledzenia paliw o różnych poziomach granulacji, dzięki czemu nadaje się do stosowania w różnych produktach paliwowych, niezależnie od tego, czy są one w 100% biopaliwem, czy ich mieszkankami z konwencjonalnymi paliwami. Ponadto znacznik pozostaje w produkcie przez cały czas trwania dostawy i może być śledzony w celu sprawdzenia, czy ten nie został rozcieńczony lub naruszony w inny sposób na jakimkolwiek etapie transportu.

Według GoodFuels znacznik izotopowy może być stosowany na każdym etapie dostaw i jest oparty na naturalnych elementach, aby nie zagrażać trwałości oraz jakości surowca. Ponadto można go również wykorzystać do wsparcia obliczeń dotyczących emisji dwutlenku węgla przez statek i dostarczyć dowody na stosowanie cen emisji dwutlenku węgla i obniżek podatków, dając armatorom i operatorom pewność co do ilości i jakości biopaliwa, które stosują w dążeniu do zrównoważonej żeglugi.

- Możliwość śledzenia paliwa i dzięki temu jednoznacznego przypisania go jednemu z naszych klientów, jest istotną częścią tego, co robimy w GoodFuels. - stwierdził dyrektor generalny firmy Dirk Kronemeijer.

- Dzięki temu badaniu udowodniliśmy, że ta technologia daje niemalże nieograniczone możliwości, Może zapewnić, że paliwo nie pochodzi z zakazanych krajów, ani że jest wykorzystywane do wielu innych celów, takich jak olej, a nawet szampan, oraz w prawie każdym rodzaju materiałów stałych, w tym produkty spożywcze czy metalowe. - zaznaczył dyrektor generalny Royal Peterson and Control Union Group Johan Maris.

- Cieszymy się, że wraz z liderami zrównoważonego rozwoju możemy zademonstrować i udowodnić naszą zdolność do fizycznego oznaczania i śledzenia i produktów paliwowych, wyznaczając nową poprzeczkę w zakresie ich identyfikowania. Niemniej stale poszukujemy szans rozszerzenia tej technologii na inne produkty. - powiedział Patrice Fauvet, dyrektor generalny i dyrektor ds. badań i rozwoju IDS Group.

Współpracujące od początku 2022 roku firmy poinformowały, że projekt znacznika to dopiero początek szerszego partnerstwa między GoodFuels, Control Union i IDS Group. Wszystkie trzy firmy mają wspólną ambicję zwiększenia przejrzystości łańcucha dostaw paliw, w czym ma pomóc sprawdzony przez nie w praktyce znacznik. Pomoże im w realizacji wspólnej wizji stworzenia standardu dla biopaliw, który byłby rozpoznawalny na całym świecie jako znak jakości na rynku paliwowym.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.