Politechnika Śląska ma pomysł na innowacyjny recykling farm wiatrowych

zk

01.06.2022 12:15 Źródło: polsl.pl
Strona główna Odpady, Recykling Politechnika Śląska ma pomysł na innowacyjny recykling farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Politechnika Śląska ma pomysł na innowacyjny recykling farm wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Jan Kopřiva/Unsplash

Politechnika Śląska bierze udział w międzynarodowym projekcie EuReCOMP. Jego celem jest rozwój zrównoważonych metod recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów kompozytowych, pochodzących m.in. z energetyki wiatrowej.

W skład międzynarodowego konsorcjum wchodzi 25 partnerów naukowych i przemysłowych pod przewodnictwem Politechniki Narodowej w Atenach. Koordynatorem projektu na Politechnice Śląskiej jest prof. Sebastian Werle.

Głównym celem projektu jest zapewnienie zrównoważonych metod recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów kompozytowych, pochodzących z komponentów wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu takich jak aeronautyka i energetyka wiatrowa.

– EuReCOMP wypełnia istniejącą lukę w gospodarowaniu odpadami generowanymi przez usuwane FRP (materiały kompozytowe wykonane z polimerowej matrycy wzmocnionej włóknami  – przyp.) z sektora energetyki wiatrowej i aeronautyki. Idąc w tym kierunku, wycofywane części samolotów i łopat wiatrowych będą wykorzystywane jako nowe źródła recyklingu chemicznego i materiałowego – podkreślił prof. Werle.

Jak tłumaczył, odpady z włókien węglowych i szklanych pochodzące z tych procesów zostaną poddane obróbce chemicznej przy użyciu pilotażowej instalacji solwolizy i nowatorskiego wspomaganego plazmowo procesu recyklingu rozpuszczalników. Celem tych działań jest odzyskanie ciągłych kabli i przewodów oraz włókien ciętych.

Zaawansowane technologie produkcyjne, takie jak produkcja addytywna, preimpregnacja, nawijanie włókien i kompresja, będą wykorzystywane do wytwarzania produktów końcowych w branży morskiej, transportowej i motoryzacyjnej; z wykorzystaniem materiałów wytwarzanych zarówno podczas obróbki skrawaniem, jak i procesów chemicznych.

Główne ścieżki do osiągnięcia obiegu zamkniętego surowców w projekcie obejmą: naprawę, zmianę przeznaczenia i przeprojektowanie części z wycofanych z eksploatacji produktów na dużą skalę oraz recykling i regenerację materiałów użytych w takich częściach. W ten sposób doprowadzi się do redukcji odpadów i przekształcenia ich w produkty o wysokiej wartości dodanej.

– Aby osiągnąć te cele, projekt EuReCOMP ma wykorzystywać większe części komponentów kompozytowych, wdrażając metody obróbki i opracowując nowatorskie technologie ich naprawy i przeprojektowania. Procesy chemiczne będą wykorzystywane głównie do odzyskiwania surowców zachowanych z części nadających się do recyklingu – podsumował prof. Werle.

Na Politechnice Śląskiej projekt realizowany jest: na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki (Katedra Techniki Cieplnej i Katedra Ochrony Powietrza – z koordynatorem projektu na Politechnice Śląskiej prof. Sebastianem Werle oraz liderem zadania analizy wykorzystywanych procesów prof. Krzysztofem Pikoniem) oraz na Wydziale Mechanicznym Technologicznym (Katedra Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych – z liderem zadań badawczych dot. odzyskiwania i ulepszania odzyskanych włókien z materiałów kompozytowych dr. hab. inż. Tomaszem Tańskim, prof. PŚ).

Projekt EuReCOMP (Europejski recykling i obieg zamknięty materiałów pochodzących z dużych komponentów kompozytowych) rozpoczął się 1 kwietnia. Projekt o budżecie ponad 8,9 mln euro jest dofinansowany z europejskiego programu Horyzont.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.