Qair – coraz bardziej zaznacza swoją obecność na polskim rynku OZE

Strona główna Energetyka, OZE Qair – coraz bardziej zaznacza swoją obecność na polskim rynku OZE

Partnerzy portalu

Qair – coraz bardziej zaznacza swoją obecność na polskim rynku OZE - ZielonaGospodarka.pl

Qair, niezależny producent zielonej energii, posiada aktywa o mocy 500 MW - wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Firma coraz bardziej zaznacza swoją obecność na polskim rynku. Grupa posiada 700 MW projektów w fazie finansowania i budowy oraz rozwija 3 GW aktywów na wczesnym etapie rozwoju z potencjałem do przyszłej realizacji.

Firma od ponad 30 lat rozwija swój portfel OZE, polegając na wiedzy swoich ekspertów i wizji założyciela Jean-Marc Bouchet. Tylko na obszarze Francji Qair ma projekty o łącznej mocy 600 MW, o wartości inwestycji przekraczającej miliard euro.

Dzięki doświadczeniu we Francji i za granicą Qair opanował cały łańcuch wartości w zakresie rozwoju projektów wiatrowych. Strategia opiera się na modelu otwartości na różne możliwości, zarówno poprzez wdrażanie dużych projektów, jak i poprzez przejmowanie aktywów operacyjnych lub aktywów w fazie rozwoju.

Silna dynamika i local content

Qair rozwija, finansuje i buduje lądowe farmy wiatrowe na całym świecie. Silne możliwości wdrożeniowe wynikają z ogólnego opanowania wszystkich etapów projektu, ale także z elastyczności strukturyzacji umów finansowych. Obecnie Qair prowadzi projekty wiatrowe o mocy 115 MW i kontynuuje rozwój na takich terytoriach jak Tunezja, Wietnam i Islandia.

W 2016 roku grupa oddała do użytku pierwszą farmę wiatrową na Mauritiusie. O mocy 9,3 MW znajduje się ona w północnej części wyspy, w Plaine des Roches. W Brazylii grupa wygrała przetarg na budowę elektrowni składającej się z 49 turbin wiatrowych o mocy 205 MW. Projekt ten, będący w trakcie budowy (osiągnął zamknięcie finansowe w sierpniu 2019 roku), jest częścią dużego kompleksu "Serrote" w Brazylii, w stanie Ceara.

W Polsce Qair nabył w 2019 roku dwie aktywne farmy wiatrowe o łącznej mocy 106 MW, integrując swoje zespoły operacyjne i serwisowe. Firma nadal rozwija w kraju kolejne projekty -  w Polsce trzy farmy są na etapie budowy.

Offshore i floating

Firma wygrała zaproszenie do składania projektów ADEME "Floating Wind Pilot Farms" dla swojej pływającej farmy wiatrowej EolMed zlokalizowanej na Morzu Śródziemnym i jest pozycjonowana jako główny gracz w sektorze floating.

Grupa jest operatorem pierwszej francuskiej morskiej turbiny wiatrowej u wybrzeży w pobliżu Croisic. Jest to turbina o mocy 2MW z programu Floatgen. Nowy ambitny projekt powstanie u wybrzeży Port la Nouvelle. Pływające turbiny wiatrowe zostaną zainstalowane u wybrzeży Gruissan do końca 2022 roku, zapowiadając kolejne komercyjne farmy o mocy 250 MW planowane na Morzu Śródziemnym w ramach PPE.

Projekt ten jest w centrum strategii rozwoju morskiego regionu Occitania i pokazuje ambicję Qair, aby stać się głównym graczem w pływającej energii wiatrowej na Morzu Śródziemnym. W ramach swoich projektów offshore Qair współpracuje z siecią lokalnych, krajowych i międzynarodowych firm posiadających doświadczenie w innowacyjnych technologiach MFW.

Qair Marine, spółka zależna Grupy Qair, jest odpowiedzialna za działalność w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

Zielony wodór

Qair Premier Elément, spółka zależna Grupy Qair, jest odpowiedzialna za działalność związaną z zielonym wodorem.

Qair jest zaangażowany w duży projekt, który od 2023 roku będzie produkował, przechowywał, transportował i sprzedawał zielony wodór. Firma chce angażować lokalne społeczności w wodorowe inwestycje - opracować projekt w porozumieniu z wybranymi urzędnikami, miejscową ludnością i lokalnymi podmiotami przemysłowymi, aby zapewnić optymalny sukces przedsięwzięcia. Rozwój jest wektorem, który przyczynia się do lokalnej dynamiki gospodarczej poprzez promowanie całkowicie wirtualnej pętli energetycznej: energia odnawialna/energia elektryczna i zielony wodór.  

Promowanie strategicznego wyboru regionu - Port la Nouvelle, prawdziwego węzła komunikacyjnego, opiera się na czterech atutach: jakości infrastruktury morskiej, umiejętnościach przemysłowych, obiecujących sposobach lokalnego składowania i wreszcie bliskości sieci kolejowej i autostradowej.

Pierwszy projekt jednostki produkcyjnej ekologicznego wodoru o dużej wydajności (1 do 15 t/d) w Port la Nouvelle (Aude) jest planowany w ramach wspólnego przedsięwzięcia z AREC (Regionalna Agencja Energii i Klimatu) w Oksytanii, w ramach programu  Littoral+. Jako producent, ale również dystrybutor zielonego wodoru, Qair oferuje pełen zakres usług związanych z wykorzystaniem wodoru.

Firma chce uprzemysłowić produkcję wodoru, aby szybko obniżyć koszty produkcji i osiągnąć konkurencyjność ekonomiczną.

Polskie podwórko

Qair obecny jest na rynku polskim od 2015 roku. W 2019 roku spółka nabyła od EDF Energies Nouvelles dwa funkcjonujące parki wiatrowe, Linowo o mocy 58 MW oraz Rzepin o mocy 48 MW, zaspokajające zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 130 000 gospodarstw domowych.

Firma poinformowała na swoim profilu o uruchomieniu szóstej farmy wiatrowej w gminie Rychwał.

W sumie 6 turbin o mocy 18 MW wygeneruje równowartość 60 GWh energii rocznie i umożliwi zasilenie około 30 000 gospodarstw domowych w energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Dzięki temu nowemu projektowi w województwie wielkopolskim moc operacyjna Qair w Polsce wzrosła do 245 MW.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.