Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0". Na co stawiają Polacy?

zk

01.06.2023 07:02 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0". Na co stawiają Polacy?

Partnerzy portalu

Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0". Na co stawiają Polacy? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

W kwietniu br. ruszył Programu Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami, w porównaniu z poprzednimi edycjami, jest m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska prawie miesiąc od uruchomienia wsparcia złożono już blisko 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie, w tym 1132 na same pompy ciepła. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie?

Pompy ciepła i inne zmiany

Popularność pomp ciepła od dłuższego czasu rośnie. Potwierdzają to dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. W 2022 roku poziom ich sprzedaży wzrósł o 120% względem roku poprzedniego. Co więcej, to właśnie one są drugim elementem Programu Mój Prąd 5.0, na który składane są wnioski o dotacje. Na pierwszym miejscu są instalacje PV (13550 szt.). Warto zwrócić uwagę, że osoby, które już posiadając instalacje PV, skorzystały z dotacji i rozliczają się według net-billing oraz chcą rozwinąć instalacje np. o pompę ciepła lub magazyn energii, również mogą liczyć na wsparcie.

Dodatkowo Mój Prąd 5.0 – w odróżnieniu z poprzednimi edycjami – umożliwia skorzystanie z dofinansowania osobom, które już produkują energię elektryczną i przechodzą między systemami rozliczeniowymi (net-metering-> net-billing) i nie dostali lub nie skorzystali z dotacji do tej pory.

Istnieje również szansa sfinansowania pompy ciepła, nawet jeśli posiadamy inne źródło np. gaz. Takie rozwiązanie daje możliwość wyboru rozwiązania, które jest w danej sytuacji dla nas tańsze. Jest to o tyle istotne, że obecnie ważna jest dla nas możliwość obniżenia kosztów ogrzewania. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Euros Energy pod koniec 2022 roku, z których wynika, że Polacy boją się wysokich rachunków za ogrzewanie (84% respondentów). Jedynie 12% osób nie obawia się wzrostu wydatków w tym zakresie. Warto więc podkreślić, że w dotacji Czyste Powietrze nie ma takiej możliwości. Konieczne jest przeprowadzenie pełnej termomodernizacji i modernizacji instalacji grzewczej oraz zdemontowanie starych źródeł ciepła.

Program Mój Prąd 5.0 umożliwia również sfinansowanie pomp ciepła powietrze-powietrze, czyli klimatyzatorów o wyższej klasie energetycznej. Jednak w tym przypadku nie może on być połączony z kotłem na paliwa stałe.

Obecnie nie trzeba spełniać praktycznie żadnych wymogów co do dochodu, pozostaje oczywiście kryterium: im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym wyższa dotacja. Co istotne, są to najwyższe poziomy dofinansowań, jakie w ogólne były do tej pory (poza magazynem energii).

Przy tak dużym zainteresowaniu warto wiedzieć, że nabór wniosków w "Moim Prądzie" 5.0 potrwa do 22 grudnia br. bądź do wyczerpania się budżetu programu. Dlatego warto nie zwlekać z podejmowaniem decyzji. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć wzrostu kosztów inwestycji związanych z inflacją i niestabilnością gospodarczą, a także zagwarantować dostęp do środków finansowych.

Polacy w kierunku odnawialnych źródeł energii

Duże zainteresowanie dotacjami na zakup różnych urządzeń związanych z energią odnawialną cieszy. Świadczyć to może o tym, że Polacy chcą inwestować w ekologiczne rozwiązania. Korzyści wynikające z ich zastosowania są liczne. Przede wszystkim, pozwalają na znaczne obniżenie emisji zanieczyszczeń powietrza w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, takimi jak węgiel czy gaz. Ponadto znacząco mogą przyspieszyć transformacje energetyczną naszego kraju – wskazuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy. W obliczu kryzysu energetycznego i rosnących problemów z infrastrukturą sieciową, samowystarczalne, a tym bardziej ekologiczne, gospodarstwa domowe są bardzo potrzebne – dodaje.

Program Mój Prąd 5.0 rozszerza swoje wsparcie, aby promować efektywną i bezpieczną energetykę. Oprócz instalacji fotowoltaicznych, program obejmuje również dotację na magazyny energii, ciepła, systemy zarządzania energią (HEMS/EMS) oraz kolektory słoneczne. Ma to przyczynić się do powstawania jak największej liczby samowystarczalnych gospodarstw domowych, które będą wytwarzać i w jak największym stopniu konsumować własną energię.

Zmiany są potrzebne. Aktualnie cel unijny to ograniczenie emisji netto gazów cieplarnianych o minimum 55% do 2030 r. Natomiast u nas – w dalszym ciągu – paliwa kopalne stanowią 85% całkowitych dostaw energii. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) kluczowym wyzwaniem dla Polski jest więc przyspieszenie transformacji w kierunku czystej energii, aby rozwiązać problem emisji wynikających właśnie z dominującej roli węgla w sektorze energetycznym.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.