Ørsted, AXA IM Alts i Crédit Agricole Assurances współpracują przy budowie największej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2

Strona główna Energetyka, OZE Ørsted, AXA IM Alts i Crédit Agricole Assurances współpracują przy budowie największej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2

Partnerzy portalu

Ørsted, AXA IM Alts i Crédit Agricole Assurances współpracują przy budowie największej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ørsted

Ørsted podpisał umowę zbycia 50 proc. udziałów morskiej farmy wiatrowej Hornsea 2 o mocy 1,3 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii, na rzecz konsorcjum składającego się z AXA IM Alts oraz Crédit Agricole Assurances.

Hornsea 2 jest obecnie w budowie i po oddaniu do użytku już w 2022 roku stanie się największą na świecie morską farmą wiatrową. Całkowita wartość transakcji wynosi 3 mld funtów, a jej zamknięcie spodziewane jest w drugiej połowie 2022 roku, po pełnym oddaniu farmy wiatrowej do użytku i uzyskaniu zgód regulacyjnych.

AXA IM Alts i Crédit Agricole Assurances będą wówczas posiadać po 25 proc. udziałów w projekcie. 50-procentowy udział inwestorów w Hornsea 2 zostanie sfinansowany poprzez połączenie kapitału własnego i uprzywilejowanego wielotranszowego pakietu finansowania zapewnionego przez 30 banków, w tym transzy zabezpieczonej i gwarantowanej przez EKF. Pakiet finansowy został opracowany i ustrukturyzowany przez Ørsted.

– Nasza strategia inwestycyjna w całości dotyczy dekarbonizacji, elektryfikacji i cyfryzacji. Mają one kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej. Hornsea 2 pozwala nam odegrać ważną rolę w dekarbonizacji i elektryfikacji Wielkiej Brytanii. Ta przełomowa transakcja jest zgodna z naszym celem, jakim jest nabywanie dla naszych klientów niskoemisyjnych przedsiębiorstw o kluczowym znaczeniu oraz uzyskania długofalowego partnerstwa z największymi operatorami, takimi jak Ørsted – skomentował Mark Gilligan, dyrektor ds. kapitału infrastrukturalnego w AXA IM Alts.

– Jesteśmy dumni, że możemy ogłosić nowe partnerstwo na rzecz transformacji energetycznej. Inwestycja w Hornsea 2, największą na świecie morską farmę wiatrową, jest w pełni zgodna ze zobowiązaniami klimatycznymi Grupy Crédit Agricole. Operacja ta przyczyni się również do realizacji celów Crédit Agricole Assurances, jakimi są podwojenie inwestycji w odnawialne źródła energii i osiągnięcie 11 GW zainstalowanej mocy do 2025 roku – oznajmił Philippe Dumont, dyrektor generalny Crédit Agricole Assurances.

Hornsea 2, o powierzchni 462 km², jest położona 89 km od wybrzeża Yorkshire w strefie Hornsea – jednym z największych na świecie obszarów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki mocy 1,3 GW farma dostarczy wystarczającą ilość ekologicznej energii elektrycznej, aby zasilić rocznie ponad 1,3 miliona domów. Hornsea 2 jest kluczowym projektem wspierającym realizację celu rządu brytyjskiego, jakim jest osiągnięcie 40 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z AXA IM Alts i Crédit Agricole Assurances, dwoma wiodącymi na świecie instytucjami finansowymi, które angażują się w przyspieszenie przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla zgodnie z Porozumieniem Paryskim – wspierając tym samym pilnie potrzebne przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii – powiedział Martin Neubert, Chief Commercial Officer i Deputy Group CEO w Ørsted.

Ørsted finalizuje budowę projektu i będzie świadczył długoterminowe usługi w zakresie eksploatacji i utrzymania (O&M) przez 20 lat ze swojej bazy O&M w porcie Grimsby, największej takiej bazy dla morskich farm wiatrowych na świecie. Ponadto firma  zapewni partnerom wchodzącym na rynek usługi bilansowania oraz drogę do rynku dla energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych w elektrowni Hornsea 2.

– Bardzo cieszymy się na współpracę z naszymi nowymi partnerami i dalsze wspieranie zobowiązania Wielkiej Brytanii do dekarbonizacji energii elektrycznej do 2035 roku. Do tej pory Ørsted zainwestował w Wielkiej Brytanii ponad 14 mld funtów, a kiedy Hornsea 2 zostanie w pełni uruchomiona pod koniec tego roku, nasze farmy wiatrowe będą dostarczać ponad 7% brytyjskiej energii elektrycznej. Obecnie koncentrujemy się na pomocy Wielkiej Brytanii w osiągnięciu do 2030 roku docelowej mocy 40 GW w morskiej energetyce wiatrowej, co jest ważnym krokiem w transformacji energetycznej, który przyniesie Wielkiej Brytanii inwestycje o wartości ponad 60 miliardów funtów brytyjskich, wspierając jednocześnie światowej klasy brytyjski łańcuch dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej oraz ponad 40 000 miejsc pracy w ciągu najbliższych kilku lat – skomentował Duncan Clark, Head of Region UK w Ørsted.

Transakcja jest uzależniona od pełnego uruchomienia projektu Hornsea 2 oraz uzyskania określonych zgód regulacyjnych, w tym od odpowiednich organów ochrony konkurencji, a jej zamknięcie spodziewane jest w drugiej połowie 2022 roku. Więcej informacji na temat transakcji można znaleźć na stronie orsted.com



W skrócie o Hornsea 2


– Morska farma wiatrowa Hornsea 2 powstaje 89 km od wybrzeża Yorkshire. Po jej ukończeniu moc zainstalowana w Wielkiej Brytanii wyniesie ponad 6 300 MW.

– Po osiągnięciu pełnej operacyjności turbiny wiatrowe Hornsea 2 będą w stanie wygenerować 1,3 GW czystej energii elektrycznej – odbierając tym samym tytuł największej działającej morskiej farmy wiatrowej na świecie swojemu bratniemu projektowi Hornsea 1.

– Na obszarze 462 km² morskiej farmy Hornsea 2 znajduje się 165 najnowocześniejszych turbin wiatrowych, które dostarczą ekologiczną energię elektryczną do ponad 1,3 miliona domów – czyli do wszystkich gospodarstw domowych w Greater Manchester.

Źródło: Ørsted; credit-agricole.com; hornseaprojects.co.uk

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.