Szefowie MSZ Polski i Słowacji rozmawiali o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, energetyki i infrastruktury

Szefowie MSZ Polski i Słowacji rozmawiali o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, energetyki i infrastruktury - ZielonaGospodarka.pl
25.05.2023 21:49
Strona główna Energetyka, OZE Szefowie MSZ Polski i Słowacji rozmawiali o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, energetyki i infrastruktury

Partnerzy portalu

Szefowie MSZ Polski i Słowacji rozmawiali o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, energetyki i infrastruktury - ZielonaGospodarka.pl
Fot. @MSZ_RP

Stosunki dwustronne, współpraca w zakresie bezpieczeństwa, energetyki oraz infrastruktury, dalsze działania na rzecz wsparcia Ukrainy i przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie - były wśród tematów czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Słowacji: Zbigniewa Raua i Miroslav Wlachovskiego.

Minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji złożył w czwartek w Warszawie roboczą wizytę na zaproszenie ministra Raua. Była to druga wizyta zagraniczna nowego słowackiego ministra spraw zagranicznych i europejskich (pierwszą tradycyjnie złożył w Pradze).

Na wspólnej konferencji szef polskiego MSZ podkreślał, że współpraca dwustronna Polski i Słowacji jest bardzo dobra, regularnie odbywają się spotkania na różnych szczeblach, zarówno w formule dwustronnej jak i wielostronnej, a Słowacja "niezmiennie pozostaje ważnym partnerem politycznym i gospodarczej Polski w regionie Europy Środkowej, a także na terenie unijnym".

Według Raua Polska i Słowacja podobnie postrzegają wiele kwestii zarówno z agendy europejskiej jak i międzynarodowej, aktywnie współpracują też w różnych formatach regionalnych.

Polski minister zaznaczył, że "obecna współpraca geopolityczna w szczególny sposób wpłynęła na dalsze zacieśnianie naszych relacji i unaocznia wartość prawdziwego partnerstwa, także w wymiarze sąsiedzkim".

"W świetle obecnych wyzwań, na znaczeniu zyskuje nasza współpraca w zakresie bezpieczeństwa i obrony. W tym kontekście szczególną korzyścią jest słowacko-polska współpraca w ramach NATO, a w czasie dzisiejszych rozmów podjęliśmy także temat naszych oczekiwań i dalszej współpracy w kontekście zbliżającego się szczytu Sojuszu w Wilnie. Doceniamy także efektywną współpracą w formatach regionalnych, szczególnie bardzo aktywne zaangażowanie Słowacji w prace Bukareszteńskiej Dziewiątki" - mówił Rau.

"Jednomyślnie potępiamy zbrodniczą, nielegalną i niesprowokowaną agresję Rosji wspieraną przez reżim białoruski na naszego wspólnego sąsiada, Ukrainę, wraz z innymi sojusznikami i partnerami będziemy podejmować wszelkie możliwe i zgodne z prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Kijowa i umożliwienia mu odzyskania pełnej niezależności i integralności terytorialnej w międzynarodowo uznanych granicach" - oświadczył minister.

Zaznaczył, że jednocześnie oba kraje dążą do pogłębiania polsko-słowackiej współpracy energetycznej i infrastrukturalnej, a budowa interkonektora gazowego w Strachocinie "stanowi istotny element koncepcji budowy regionalnego korytarza gazowego Północ-Południe i jest odzwierciedleniem solidarności energetycznej w wymiarze dwustronnym jak i regionalnym".

Wlachovsky podkreślał znaczenie polsko-słowackiej współpracy bilateralnej. Relacjonował, że z Rauem rozmawiał o sytuacji w Ukrainie i pomocy dla tego kraju. Podkreślił, że Słowacja od razu jednoznacznie potępiła rosyjską agresję oraz zdecydowała o wsparciu politycznym, humanitarnym i militarnym dla tego kraju.

Słowacki minister zaznaczył, że wśród tematów rozmowy były też przygotowania do czerwcowego szczytu B9 w Bratysławie oraz lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Podkreślał też potrzebę jedności i solidarności partnerów zarówno w ramach UE jak i NATO wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę. Ta jedność i solidarność - oświadczył Wlachovski - "nie może się wyczerpać", a wsparcie dla Ukrainy musi się utrzymać do końca wojny.

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mok/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.