Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

kw

25.05.2023 06:28
Strona główna Klimat, Edukacja Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Partnerzy portalu

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Royal Navy

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.

Wyspecjalizowani nurkowie biorą udział w wielonarodowych ćwiczeniach usuwania podwodnych obiektów niebezpiecznych pk. "Open Spirit",  odbywające się od 1997 roku rotacyjnie między Estonią, Łotwą i Litwą. Organizatorem działań jest w tym roku Łotwa, ściśle współpracując z zespołem ekspertów z Estonii, Litwy, Niemiec, Belgii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Eskadra Delta z Grupy Nurkowania i Rozpoznawania Zagrożeń bezpiecznie odzyskała dwie miny lądowe i jedną torpedę dwa dni po rozpoczęciu ćwiczeń, zwiększając tym samym bezpieczeństwo regionu.

Przypominamy, że w 2020 roku w Świnoujściu miała miejsce neutralizacja największej na świecie, ważącej 5,4 tony bomby lotniczej Tallboy, co dokonali nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

- Celem jest kontynuowanie naszych bliskich relacji roboczych i uczynienie szlaków morskich bezpieczniejszymi poprzez identyfikację i utylizację historycznych morskich ładunków wybuchowych, z których wiele jest pozostałością po II wojnie światowej. Wszystkie narody współpracują ze sobą, przyczyniając się do planowania, identyfikacji, potwierdzania i odzyskiwania materiałów wybuchowych, budowania zdolności operacyjnych i zwiększania zdolności do działania jako spójna grupa zadaniowa - powiedział st. bsm. James Roberts.

Ćwiczenia pk. Open Spirit mają za zadanie oczyścić Morze Bałtyckie z min morskich, torped i innych wybuchowych pozostałości z obu wojen światowych i zimnej wojny. Regularnie biorą w nim udział polskie okręty z 8. FOW. Podczas poprzedniej edycji uczestnikiem operacji był niszczyciel min proj. 258 ORP Kormoran z 13. Dywizjonu Trałowców.

Bałtyk był sceną ciężkich walk podczas tych konfliktów. Bombardowania lotnicze, ostrzał morski i wojna podwodna tylko zwiększyły ilość uzbrojenia leżącego na dnie morskim. Niebezpieczne pozostałości są wykrywane i neutralizowane użyciu najnowocześniejszych autonomicznych pojazdów podwodnych (AUV), wyposażonych w najnowsze czujniki, które tworzą obrazy podwodnych obiektów, pozwalając na ich identyfikację, a także neutralizację.

Fot. Royal Navy


Operacja wiąże się z dokładnym sprawdzeniem każdego zakamarka dna morskiego, które pod wpływem pływów odsłania kolejne pozostałości minionych konfliktów. Realizowane od 1997 roku kolejne edycje operacji służą uczynieniu regionu bezpieczniejszym, pomagając przy tym państwom bałtyckim w neutralizacji podwodnych zagrożeń i lepiej przygotować się na kolejne. Trwająca od ponad roku wojna na Ukrainie i związane z tym zaminowanie Morza Czarnego wskazuje na potrzebę przygotowania się na podobne zagrożenia na Bałtyku.

- Ścisła współpraca z naszymi partnerami i sojusznikami, od najmłodszych marynarzy po starszych operatorów, pokazuje determinację i zaangażowanie Wielkiej Brytanii i całego NATO w regionalne bezpieczeństwo Bałtyku i zasady kolektywnej obrony. Fantastycznie jest znów współpracować z naszymi przyjaciółmi na Bałtyku, ten ciągły rytm ćwiczeń pozwala na rozwój prawdziwych relacji, związanych z naszymi wspólnymi wartościami, silniejszymi razem i gotowymi do pokonania agresji - podkreślił Roberts.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.