Szklane domy coraz bliżej. Czy niskoemisyjne szkło zmieni budownictwo?

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Szklane domy coraz bliżej. Czy niskoemisyjne szkło zmieni budownictwo?

Partnerzy portalu

Szklane domy coraz bliżej. Czy niskoemisyjne szkło zmieni budownictwo? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Światowe Forum Ekonomiczne

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem technologie przyjazne środowisku, coraz większa uwaga skupia się na szkle, co nie umknęło uwadze Światowemu Forum Ekonomicznemu (WEF), które w swojej analizie podejmuje temat niskoemisyjnego szkła.

Rozwój nowoczesnych technologii nadał szkłu wiele nowych właściwości, zmieniając zarówno jego wygląd, jak również możliwości zastosowania.  

Szkło może nie tylko odgradzać od czynników zewnętrznych, zapewniając przeźroczystość, ale również produkować energię. To właśnie niepozorne szkło stanowi ponad 50 proc. powierzchni zewnętrznej w nowoczesnych drapaczach chmur. 

Aby wykorzystać potencjał tkwiący w powierzchni oraz wraz z kolejnymi inwestycjami, potencjał szkła nie umknął uwadze Światowemu Forum Ekonomicznemu (WEF), który w swojej analizie „Low-emissivity glass is revolutionizing building efficiency. Here's how” podejmuje temat niskoemisyjnego szkła, omawiając jego ewolucję na przestrzeni lat oraz potencjał dalszego rozwoju.

Szkło źródłem energii


Nowe technologie umożliwiają tworzenie nie tylko niekonwencjonalnych kształtów, ale również produktów wpływających na środowisko poprzez efektywność energetyczną oraz zużycie zasobów, zaś szkło jawi się jako znakomity materiał do wykorzystania tkwiącego potencjału energetycznego.

Drapacze chmur mają ogromną ilość szklanej powierzchni, która mogłaby zostać wykorzystana jak źródło energii – zauważa Solar Magazine.

Potencjał do generowania czystej, odnawialnej energii słonecznej jest znaczny – naukowcy z Michigen State University zauważają, że okna solarne i powiązane z nimi technologie mogłyby zaspokoić około 40 proc. zapotrzebowania na energię w Stanach Zjednoczonych.

Czym jest szkło niskoemisyjne?


Szkło niskoemisyjne, znane również jako szkło niskoemisyjne, wykorzystuje mikroskopijnie cienką i praktycznie niewidoczną warstwę metalu lub tlenku metalu wbudowaną w powierzchnię oszklenia, aby kontrolować przenikanie ciepła przez izolowane okna, zmniejszając straty energii od 30 proc. do 50 proc. –  stwierdza International Association of Certified Home Inspectors (InterNACHI®).

Szkła z naniesioną powłoką niskoemisyjną w skali nanometrycznej mają właściwości, które chronią wnętrza pomieszczeń przed szkodliwym działaniem światła słonecznego ze względu na ich właściwości odbijania promieniowania. 

Szkło niskoemisyjne zostało opracowane w celu rozwiązania tych problemów. Wartość rynku szkła powlekanego miękkimi powłokami wynosiła około 28 mln dolarów w 2022 roku, zaś w latach 2023-2028 przewiduje roczną stopę wzrostu na poziomie 9,23 proc., osiągając wartość 47 milionów dolarów do 2028 roku – stwierdza raport „Global Coated Glass Market Research Report, Analysis and Forecast till 2028”. 

Długa droga szkła od szyby do panelu słonecznego


Droga do obecnej funkcji szkła, będącego czymś więcej niż zwyczajną szybą w oknie, była kręta.

Kiedy pojawił się kryzys energetyczny w latach 70-tych XX wieku, rządy europejskie zaczęły realizować politykę regulującą zużycie energii. Wówczas 25 proc. kosztów ogrzewania budynków mieszkalnych jest bezpośrednim wynikiem strat energii przez okna budynków – stwierdza przywoływana analiza. Z tego powodu rozpoczęto finansowanie badań, które mogłyby zmniejszyć ilość energii wyciekającej z budynków, czego konsekwencją było pojawienie się okien wieloszybowych oraz szła niskoemisyjnego.

Pomimo tego, że zastosowanie szkła niskoemisyjnego w budownictwie przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego, nadal istnieją obawy dotyczące zrównoważonego rozwoju produkcji szkła, takie jak wysokie zużycie energii i wykorzystanie zasobów naturalnych – wspomina przywoływana analiza.

Wydobycie i przetwarzanie surowców wymaganych do produkcji szkła może uszkadzać naturalne ekosystemy, zwłaszcza z powodu działań takich jak wydobywanie piasku. Możliwe jest jednak ograniczenie negatywne wpływu na środowisko poprzez zwiększenie wykorzystania szkła pochodzącego z recyklingu, co przyczynia się do lepszego wykorzystania zasobów.

„Szkło w 100% nadaje się do recyklingu” – mówi Robert Weisenburger Lipetz, dyrektor wykonawczy Glass Manufacturing Industry Council (GMIC), przywoływany na łamach Chemical & Engineering News. „Ma nieograniczoną żywotność i może być topione i poddawane recyklingowi w nieskończoność w celu wytworzenia nowych produktów szklanych bez utraty jakości” – dodaje Weisenburger Lipetz.

Czy szyby w oknach mieszkań staną się źródłem energii, uzupełniając dotychczasowe, dobrze znane panele fotowoltaiczne? Niewykluczone, biorąc pod uwagę olbrzymi postęp technologiczny oraz próby wdrażania generowania czystej energii ze szkła. 

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.