Jak biznes adaptuje się do zmian klimatycznych?

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Jak biznes adaptuje się do zmian klimatycznych?

Partnerzy portalu

Jak biznes adaptuje się do zmian klimatycznych?  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

W ramach trzeciej edycji konferencji Zielona Retencja odbyła się debata pt. "Adaptacja do zmian klimatu - odpowiedzialność biznesu". W spotkaniu przedstawiciele kilku polskich firm rozmawiali na temat działalności, które podejmują w celu wspierania środowiska.

Przed debatą odbyła się prezentacja poprowadzona przez Monikę Szewczyk, główną specjalistkę do spraw różnorodności biologicznej w UNEP-Grid. Przedstawiła ona dane dotyczące wpływu człowieka na środowisko, które możemy obserwować w roku 2024.

Monika Szewczyk zaskoczyła publiczność, podając datę, na którą przypada dla Polski Dzień Długu Ekologicznego (dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby naturalne, przypadające na cały rok do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność Ziemi do ich odnawiania). Jak się okazało Polska wyczerpała zasoby naturalne już 28 kwietnia, w skali świata będzie to szacunkowo 1 sierpnia. Dla przedstawienia pełnego obrazu ingerencji człowieka w naturę Monika Szewczyk zaprezentowała sytuację dotyczącą zwierząt oraz roślin. Jak mogliśmy zaobserwować na prezentacji jeden na osiem gatunków jest zagrożony a drugi na osiem jest narażony na całkowite wyginięcie.

ZielonaGospodarka
Fot. ZielonaGospodarka.pl


— Ten wskaźnik pokazuje nam, jak spadła liczebność gatunków kręgowców. Czyli innymi słowy, jeżeli bylibyście Państwo w latach 70-tych na wycieczce w Afryce i zobaczylibyście ogromne stado antylop, to w tym momencie, kiedy Państwo pojedziecie, to stado to będzie o 70% mniej liczne. Ogólne tempo wymierania gatunków jest coraz szybsze, wzrasta i my z tym wszystkim musimy sobie jakoś poradzić — zaznacza Monika Szewczyk.

W podsumowaniu prezentacji znalazła się również informacja o tym, że ludzie znacznie przekształcili już 75% powierzchni lądu oraz 66% powierzchni oceanów.

Następnie, po wstępnym wprowadzeniu w tematykę, na scenie pojawili się pozostali prelegenci: Maciej Cieślik – Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, Dominika Milon – Baltic Hub Container Terminal, Ariel Wojciechowski – InPost oraz moderatorka dyskusji Ewa Sowińska – ESO Audit.

Każdy z prelegentów przedstawił działania jakie podejmują reprezentowane przez nich firmy z perspektywy kwestii związanych z klimatem i ochroną środowiska. Ariel Wojciechowski wspomniał o prowadzonym przez InPost programie InPost Green City.

— Odpowiadam za program InPost Green City, który jest efektem naszej strategii zrównoważonego rozwoju, ale też w ogóle myślenia o ESG, w ramach naszej działalności. Staramy się wprowadzić dekarbonizację w przestrzeniach miejskich, odpowiadając na ich potrzeby i elementy strategii rozwoju. Ważne jest też dla nas zaspokajanie potrzeb mieszkańców, które są w miastach zgłaszane, by faktycznie w ramach tego celu jedenastego budować nie tylko zrównoważone miasta, ale też silne lokalne społeczności — podkreśla Ariel Wojciechowski.

Maciej Cieślik opowiedział czym zajmuje się Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego oraz czym dla nich jest ESG

— Namacalne działania naszej spółki to przede wszystkim przygotowanie różnego rodzaju terenów i parków inwestycyjnych, gdzie próbujemy ściągać wybranych inwestorów. Ja odpowiadam między innymi za kwestie  transformacji energetycznej naszej spółki. Próbujemy brać czynny udział w dekarbonizacji i budowaniu  kompetencji w zakresie ESG — zaznaczył Maciej Cieślik.

ZielonaGospodarka
Fot. ZielonaGospodarka.pl


Swoją obecność na panelu zaznaczył również Baltic Hub (największy polski terminal kontenerowy). Dominika Milon wspominała o wyzwaniach z jakimi musi mierzyć się terminal na drodze do dekarbonizacji oraz o działaniach, które podejmuje w celu wspierania ESG. W swojej wypowiedzi skupiła się na tworzonym przez Baltic Hub projekcie Busole, który powstał jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców gdańskiej dzielnicy Stogi. 

— Ważna jest dla nas ochrona ssaków morskich w czasie rozbudowy terminala. Kilka łódek z ludźmi patrzącymi, czy w czasie palowania,  na pewno nie pojawia się jakiś ssak, czy nie przeszkadzamy jemu w jego normalnym środowisku. Wstrzymywanie pracy, czy tak zwany soft start, jeśli chodzi o palowanie, żeby faktycznie te zwierzęta były bezpieczne — opowiada Dominika Milon.

Panel miał miejsce podczas konferencji Zielona Retencja odbywającej się w dniach 19-21 czerwca w Kunszcie Wodnym w Gdańsku.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.