Jak mierzyć dane z zakresu zrównoważonego rozwoju?

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Jak mierzyć dane z zakresu zrównoważonego rozwoju?

Partnerzy portalu

Jak mierzyć dane z zakresu zrównoważonego rozwoju? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Interzero

Rejestrowanie i optymalizacja odpowiednich wskaźników środowiskowych, jak i zarządzanie celami zrównoważonego rozwoju może przysporzyć sporo trudności. Nie ma co liczyć na to, że z czasem temat straci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie. Zmiany legislacyjne, stale rosnąca świadomość oraz nowe kryteria wizerunku czy relacji partnerskich sprawiają, że kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem staną się codziennością, którą można uprościć sobie za sprawą dedykowanych narzędzi.

Od wyznaczenia celów do analizy rezultatów


Zrównoważony rozwój to koncepcja, która od lat towarzyszy nam jako idealna wizja przyszłości. Jednakże, aby przekształcić tę wizję w rzeczywistość, potrzebujemy czegoś więcej niż tylko ambitnych deklaracji i planów. Firmy, które faktycznie chcą uczestniczyć w procesie dekarbonizacji czy recyklingu, muszą postawić sobie konkretne cele i działać w sposób mierzalny.

Problem polega na tym, że wciąż brakuje wzorców do naśladowania i możliwości czerpania z doświadczeń innych. Każda firma musi wypracować własne standardy, dostosowane do swojej wielkości i branży. To prowadzi do różnorodności podejść i metodologii, co sprawia, że ​​cały proces staje się jeszcze bardziej skomplikowany. Zamiast marnować cenny czas na eksperymenty i popełnianie błędów, lepiej jest sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest Environmental Sustainability Dashboard - narzędzie, które umożliwia monitorowanie danych związanych ze zrównoważonym rozwojem.


Environmental Sustainability Dashboard – narzędzie firmy Interzero


Environmental Sustainability Dashboard to narzędzie, które wspomaga firmy w ocenie ich efektywności środowiskowej i podejmowaniu świadomych decyzji. Niezależnie od tego, jakie cele stawia przed sobą przedsiębiorstwo i jakimi metodami chce je osiągnąć. Jednym z głównych atutów Dashboard’u jest metodologia obliczeniowa, oparta na międzynarodowych standardach GRI, GHG i CED, kompatybilna z wymogami dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz standardami sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS).

- Wyjątkowość i skuteczność potwierdziliśmy już wieloma testami, ale to pozytywne opinie użytkowników Dashboardu są najlepszą miarą wysokiej jakości. Nasze nowe rozwiązanie to w pełni indywidualna, szyta na miarę usługa, która zapewni niezbędne wsparcie przedsiębiorcom w realizacji nowych obowiązków środowiskowych – zapewnia Przemysław Kuna, Dyrektor Zarządzający w Interzero.

Do niewątpliwych korzyści wynikających z korzystania z tego narzędzia zalicza się również zarządzanie redukcją negatywnego oddziaływania na środowisko, spełnienie narzuconych odgórnie wymogów ESG, ale przede wszystkim możliwość monitorowania parametrów na potrzeby raportowania. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że zgodnie z unijną dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) duże i średnie przedsiębiorstwa będą zobligowane do sporządzenia raportu niefinansowego dotyczącego zrównoważonego rozwoju za okres od dnia 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że już za kilka miesięcy tego rodzaju raporty powstaną po raz pierwszy. Warto mieć na tę okoliczność zestaw wiarygodnych danych, których dostarcza Dashboard. Konieczność raportowania postępów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju to jednak nie wszystko. W miarę upływu czasu na znaczeniu zyska komunikacja ekologiczna i budowanie proekologicznego wizerunku firmy na rynku. Do tego jednak niezbędne będą twarde dane, zdefiniowane poprzez wielopoziomowe wskaźniki KPI.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.