Innowacyjna nanotechnologia z Gdyni podbije kosmos i zadba o klimat

zk

08.05.2022 10:01 Źródło: gdynia.pl
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Innowacyjna nanotechnologia z Gdyni podbije kosmos i zadba o klimat

Partnerzy portalu

Innowacyjna nanotechnologia z Gdyni podbije kosmos i zadba o klimat  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Nanoseen, polska firma, plasująca się w światowej czołówce start-upów z branży inżynierii chemicznej, otwiera swoją siedzibę w Gdyni. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym będzie rozwijać i wdrażać swoje innowacje z dziedziny nanotechnologii. Dzięki ich rozwiązaniom łatwiej poradzimy sobie ze skutkami zmian klimatycznych i sprawniej podbijemy kosmos.

Nanoseen to młody zespół inżynierów i naukowców zajmujących się zaawansowaną nanotechnologią, polegającą na tworzeniu rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Powstające nanomateriały m.in. grafen, struktury metaloorganiczne (MOFy) pomogą rozwiązywać wiele problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, takimi jak niedobór wody pitnej i zanieczyszczenie wód plastikiem oraz zanieczyszczenie powietrza.

W 2020 roku zespół stworzył pierwsze na świecie rozwiązania poprawiające życie ludzi — technologię do odsalania i oczyszczania wody NanoseenX, która nie wymaga zasilania dodatkową energią. W procesie filtracji wykorzystuje wyłącznie siłę grawitacji.

– Staramy się, aby firmy zaawansowanych technologii znajdowały warunki dla swojego rozwoju w regionie. Cieszy nas fakt, że start-up o tak wielkim potencjale jak Nanoseen chce z nich skorzystać i właśnie z tego miejsca podbijać świat. Pomorski Park Naukowo Technologiczny w Gdyni to idealne miejsce, które umożliwia rozwój innowacyjnych rozwiązań wielu tego typu zespołom. Cieszymy się, że przy współpracy z Invest in Pomerania, przekonaliśmy ich do wyboru Trójmiasta – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

 
Dodatkowym założeniem projektu Nanoseen jest wykorzystanie rozwijanej nanotechnologii w dziedzinie eksploracji kosmosu. Opracowany przez firmę proszek NanoboosteX umożliwia szybką i naturalną uprawę żywności również na innych planetach. Firma bierze udział w konkursie Deep Space Food Challenge organizowanym przez NASA, której celem jest stworzenie zautomatyzowanej technologii do uprawy m.in. roślin w misji na Marsa.

– W Trójmieście chcielibyśmy się rozwijać w bardzo szybkim tempie! W tym roku rozpoczniemy pilotażowy program wdrożenia naszego produktu NanoseenX u naszych partnerów na świecie m.in. w Singapurze, USA, Norwegii, Szwecji, Japonii, Izraelu, Indiach, oraz Hiszpanii i na Filipinach. Chcemy być firmą globalną – najlepszą firmą nanotechnologiczną! Pierwszą sprzedaż naszego produktu planujemy w przyszłym roku z przychodami około 200 tys. Euro. Pilotaż wdrożeniowy produktu NanoboosteX rozpoczęliśmy u naszych partnerów w Polsce i Kambodży- mówi entuzjastycznie Bartosz Kruszka, współzałożyciel, CEO & CSO firmy Nanoseen.

Zespół Nanoseen będzie docelowo liczył 15-25 specjalistów. Początkowo nabór talentów skoncentruje się głównie na naukowcach (specjalistach R&D), następnie firma będzie poszukiwać ekspertów z zakresu marketingu, PR, sprzedaży, zarządzania biznesem oraz koordynacji pilotażowej.
 
– Trójmiasto staje się coraz ciekawszą lokalizacją pod kątem realizowania działań badawczo-rozwojowych. Przede wszystkim zawdzięczamy to doskonale wykształconym pracownikom wywodzącym się z trójmiejskich uczelni, ale również wysokiej jakości życia, dzięki czemu firmy działające na Pomorzu z łatwością przyciągają specjalistów z innych części Polski i Europy. — podsumowuje Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania.

 
O Nanoseen
Nanoseen to zespół pasjonatów nanotechnologii i naukowców, którzy udowadniają niezwykłe właściwości nanomateriałów jako podstawowego składnika produktów firmy, rozwiązując wiele problemów związanych ze zmianami klimatycznymi. Będąc pionierem nowej generacji rozwiązań nanotechnologicznych, połączyliśmy przełomowe badania z najnowocześniejszymi technologiami. Wszystko to, aby opracować technologie zapobiegające niedoborowi wody, emisjom dwutlenku węgla, zanieczyszczeniu wody plastikiem i nie tylko. Firma stworzyła pierwsze na świecie bezenergetyczne, bezciśnieniowe rozwiązanie do oczyszczania i odsalania wody, aby pomóc w walce z globalnymi niedoborami wody pitnej.
 
O Invest in Pomerania
Invest in Pomerania jest samorządową inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza, która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając inwestorom wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. W ciągu ostatniej dekady Invest in Pomerania z sukcesem zakończyła ponad 130 projektów i przyczyniła się do stworzenia ponad 20 tys. miejsc pracy. Więcej informacji: investinpomerania.pl


W ramach działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych pracowników wspomagających rozwój regionu, w 2018 roku uruchomiona została platforma Live more. Pomerania. Celem projektu jest pokazanie światu, jak wspaniałym miejscem do życia, pracy i nauki jest Pomorze.

Uruchomiona została również pierwsza w Polsce platformę rekrutacyjną skierowaną do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją karierę na Pomorzu. Strona prezentuje najbardziej pożądane profile zawodowe w regionie. Serwis jest dostępny za darmo dla naszych partnerów, korzysta z niego ponad 100 firm i zawiera ok. 3000 życiorysów. Więcej informacji: https://jobs.livemorepomerania.com  Do inicjatyw Invest in Pomerania należą również AI Pomerania, Aviation Hub Pomerania  oraz Come2Pomerania.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.