Targi POLECO 2023 w Poznaniu. Zakłady komunalne nie zostają w tyle - elektryczne i wodorowe śmieciarki oraz zielona energia z odpadów

27.10.2023 10:00
Strona główna Odpady, Recykling Targi POLECO 2023 w Poznaniu. Zakłady komunalne nie zostają w tyle - elektryczne i wodorowe śmieciarki oraz zielona energia z odpadów

Partnerzy portalu

Targi POLECO 2023 w Poznaniu. Zakłady komunalne nie zostają w tyle - elektryczne i wodorowe śmieciarki oraz zielona energia z odpadów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZielonaGospodarka.pl

Nowości prezentowane przez wystawców na stoiskach na targach POLECO w Poznaniu są nie tylko odpowiedzią na potrzeby branży komunalnej, ale także inspiracją i środkiem do tworzenia bardziej efektywnego i ekonomicznego systemu gospodarowania odpadami.

- POLECO występuje pod hasłem biznes, wiedza, technologie. Tutaj chcemy te trzy środowiska ze sobą łączyć, dając im przestrzeń do rozmowy. Podczas targów mówimy o energii z utylizacji odpadów jako elemencie przyszłego miksu energetycznego. Polska w tej chwili stawia bardzo mocno na inwestycje związane chociażby z instalacjami termicznego przekształcania odpadów czy pozyskiwanie energii z odpadów poprzez produkcję biogazu. Także proponujemy naszym wystawcom i zwiedzającym bardzo szerokie spojrzenie na transformację energetyczną - informuje - informuje Dominik Szymański z grupy MTP.

Elektryczne i wodorowe śmieciarki od EKOCEL


- W przyszłym roku spółki komunalne muszą spełnić wymaganie o elektromobilności. To znaczy 30% sprzętu, który jest w firmie musi być napędzane za pomocą napędów niskoemisyjnych takich jak silniki gazowe albo elektryczne. I na tym w tym roku się koncentrowaliśmy.  Prezentujemy na targach trzy różne rozwiązania na trzech różnych platformach - Scania, Mercedes oraz Volvo - powiedział Rainer Rohler prezes ZOELLER TECH i EKOCEL.

- Napęd elektryczny to kierunek, który ma szansę dalej się rozwijać. Fakt, że brakuje jeszcze infrastruktury, ale mamy już sprzedane i użytkowane, pierwsze jednostki i sprawdzają się. Jak kierowca raz wsiadł do elektryka, to nie chce wracać do spalinowego silnika. To jest inny komfort jazdy. Cisza i jednocześnie dużo większa moc. W naszej grupie produkujemy też podwozia z napędem wodorowym. Mamy w Niemczech już ponad 100 takich jednostek. Jest to bardzo nowoczesna technolgia i mniej wymagająca z zakresie infrastruktury do tankowania - dodał prezes Rohler.

Na targach po raz pierwszy została zaprezentowana również SCANIA BEV z akumulatorami za kabiną. Jest to jeden z pierwszych wyprodukowanych egzemplarzy i pierwszy seryjny pojazd, który został zaprojektowany i dedykowany rozwiązaniom dla branży komunalnej.

Zwracała również uwagę elektryczna ciężarówka - energooszczędne rozwiązanie dla polskiego rynku logistycznego usług miejskich i wewnątrzmiejskich. Wysoka wydajność i zaawansowana technologia EV zapewnia doskonałą funkcjonalność, bezpieczeństwo, komfortową jazdę oraz zerową emisję tego pojazdu.

Chińskie ładowarki podbijają europejski rynek

- Na Poleco jesteśmy po raz kolejny. I tak jak rok wcześniej, staramy się ściągnąć klientów z branży zakładów komunalnych, żeby zaprezentować naszą ładowarkę. Za mną, za moimi plecami stoi maszyna LiuGong 856, którą prezentujemy swoim klientom z różnymi adaptacjami. Maszyna jest bardzo popularna, zdobywa coraz większe grono zadowolonych klientów. Jeśli mówimy o marce LjuGong, to trzeba wziąć pod uwagę magazyn części, który jest na całą Europę usytuowany w Polsce. W centralnym magazynie w Stalowej Woli mamy ponad 55 milionów części - informuje Andrzej Gierszoń dyrektor sprzedaży LiuGong w Polsce.


SLT Group - polski producent zabudów pojazdów ciężarowych dla branży komunalnej

- W ofercie mamy praktycznie kompleksową możliwość zabudowy samochodów do wykorzystania w branży komunalnej. Wymieniając tutaj najważniejsze typy, czyli na przykład urządzenia hakowe, urządzenia bramowe, żurawie hydrauliczne oraz posypywarki. Warto zaznaczyć, że w przypadku naszej firmy nie oferujemy jednego produktu, tylko jest to grupa produktów i jest to całe rozwiązanie, czyli dostarczamy kompleksowe rozwiązania dla klienta - przekonuje Daniel Wojtyna, regionalny manager sprzedaży w SLT Group.

Wyznaczyć kierunki rozwoju


- Targi POL-ECO to centralny punkt rozmów na temat gospodarki komunalnej i ochrony klimatu w Polsce, kluczowe wydarzenie dla wyznaczenia kierunków zmian w obszarze społecznym, gospodarczym i biznesowym - informowała Paulina Pietrzak, dyrektor targów POL-ECO.

W części merytorycznej targów POL-ECO ponad pięćdziesięciu ekspertów odpowiadało na szereg pytań, m.in.: jak zwiększyć efektywność w gospodarce odpadami? Jakie są wyzwania dla gospodarki i recyklingu w kontekście bezpieczeństwa surowcowego? Kogo obowiązują nowe zasady ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych? Ponadto, w programie znalazły się konferencje dotyczące m.in. ochrony środowiska i transformacji energetycznej, Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców i samorządów oraz kwestii związanym ze zrównoważoną gospodarką leśną. Ważne miejsce na targach POL-ECO zajęły debaty poświęcone aspektom prawnym w gospodarce odpadami, zagrożeniom, zapobieganiu i zwalczaniu pożarów odpadów, a także zagadnieniu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Tagi:
poleco

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.