Tauron zakończy do połowy br. reorganizację pod kątem wydzielania konwencjonalnych aktywów wytwórczych

zk

08.02.2022 07:17 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Tauron zakończy do połowy br. reorganizację pod kątem wydzielania konwencjonalnych aktywów wytwórczych

Partnerzy portalu

Tauron zakończy do połowy br. reorganizację pod kątem wydzielania konwencjonalnych aktywów wytwórczych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. wikipedia.org

Do połowy tego roku Grupa Tauron chce zamknąć wewnętrzną reorganizację związaną z przygotowaniem wydzielania konwencjonalnych aktywów wytwórczych - poinformował p.o. prezesa firmy Artur Michałowski. Trwają analizy dot. m.in. alokacji pracowników do spółki konsolidującej wytwórcze aktywa węglowe.

Przygotowania do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu wynikają z przygotowanego w ub. roku przez resort aktywów państwowych programu transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce. Zakłada on skupienie bloków węglowych, należących obecnie do spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa, a także kopalń węgla brunatnego, w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

W Grupie Tauron spółką konsolidującą aktywa węglowe jest Tauron Wytwarzanie - to w tej spółce mają być skupione aktywa trafiające do NABE.

"Do końca czerwca chcemy zamknąć w Grupie wewnętrzną reorganizację związaną z przygotowaniem wydzielania konwencjonalnych aktywów wytwórczych. Po tym terminie planowane są wyceny, due diligence, negocjacje i sama transakcja przejęcia akcji spółki integrującej aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla" - poinformował w poniedziałek PAP pełniący obowiązki prezesa Taurona Artur Michałowski.

Zastrzegł, że szczegóły w tym zakresie będą zależały od przyjętego przez rząd dokumentu dotyczącego transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce.

Prezes zapewnił, że w Grupie Tauron pozostanie działalność inwestycyjna i badawczo-rozwojowa, w tym nieruchomości pod projekty farm fotowoltaicznych czy projekty bloków gazowo-parowych.

"Obecnie prowadzone są szczegółowe analizy umów spółek grupy oraz analizy wpływu potencjalnej alokacji pracowników do spółki konsolidującej wytwórcze aktywa węglowe. Prace te mają na celu zapewnienie działania NABE w pełnym zakresie przewidzianym w programie rządowym" - wyjaśnił Artur Michałowski.

O postępach wewnętrznych przygotowań do wydzielenia aktywów informowana jest załoga Taurona. "Rozmowy ze stroną społeczną odbywają się w Grupie Tauron cyklicznie. Pracownicy są informowani o statusie prac w kanałach komunikacji wewnętrznej" - powiedział prezes.

Niezależnie toczą się rozmowy z udziałem związkowców ze wszystkich grup energetycznych, które mają przekazać swoje aktywa do NABE. Ich efektem ma być umowa społeczna dla energetyki węglowej i węgla brunatnego, na wzór tej zawartej w maju ub. roku w górnictwie węgla kamiennego.

"Negocjacje umowy społecznej odbywają się między Ministerstwem Aktywów Państwowych, przedstawicielami strony społecznej oraz wszystkimi grupami energetycznymi" - przypomniał Michałowski.

Rozmowy na temat projektu umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego rozpoczęły się we wrześniu ub. roku. Biorą w nich udział przedstawiciele strony rządowej, strony społecznej oraz pracodawców. Rozmowy są następstwem przygotowanego przez rząd projektu wydzielenia z krajowych grup energetycznych zasilanych węglem (kamiennym i brunatnym) bloków oraz kopalń węgla brunatnego do nowego podmiotu – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), gdzie byłyby stopniowo wygaszane - w miarę pojawiania się w systemie elektroenergetycznym nowych mocy: gazowych, odnawialnych i jądrowych.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.