Uruchomienie instalacji odsiarczania spalin w Grupie Azoty S.A.

zk

16.03.2022 17:18 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, Edukacja Uruchomienie instalacji odsiarczania spalin w Grupie Azoty S.A.

Partnerzy portalu

Uruchomienie instalacji odsiarczania spalin w Grupie Azoty S.A. - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

W Grupie Azoty S.A. zakończyły się prace rozruchowe na Instalacji Odsiarczania Spalin dla kotła K-5. Tym samym osiągnięte zostały przewidziane założenia projektowe dla Instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem poziomów emisji gazów do powietrza, zgodnie z wymaganiami konkluzji BAT.

Ponadto potwierdzono dyspozycyjność eksploatacyjną urządzeń i układów technologicznych instalacji w zakresie absorbcji.  Odsiarczanie odbywa się - innowacyjną w skali kraju - metodą mokrą magazynową, charakteryzującą się wysokim stopniem absorpcji dwutlenku siarki (SO2 ~95 %).

To jedna z wielu inwestycji Grupy Azoty, zgodnych z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.

Zastosowana przez Grupę metoda mokra magazynowa polega na absorpcji SO2 w zawiesinie magnezytu prażonego (85 proc. MgO). Produktami procesu odsiarczania będzie siedmiowodny siarczan magnezu, który znajduje zastosowanie w rolnictwie jako nawóz magnezowy lub jako jeden ze składników nawozu wieloskładnikowego. Uzyskiwanie tej substancji w procesie odsiarczania spalin pozwoli Grupie Azoty na wykorzystanie synergii występujących między obszarem energetyki a produkcją nawozową.

Zakres rzeczowy projektu dostosowania Instalacji Odsiarczania Spalin do wymogów BAT obejmuje m.in. zwiększenie skuteczności działania absorbera, dobudowę nowego zbiornika cyrkulacyjnego, nowej pompowni, dobudowę układu oczyszczania ścieków, jak również poprawę wydajności części towarzyszących węzłów pomocniczych.

* * *
Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.