W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni zaczęła działać nowoczesna oczyszczalnia ścieków

zk

23.11.2021 09:01 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni zaczęła działać nowoczesna oczyszczalnia ścieków

Partnerzy portalu

W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni zaczęła działać nowoczesna oczyszczalnia ścieków - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni oddana została do użytku nowoczesna oczyszczalnia ścieków w technologii INNUPS. To przełom w usuwaniu metali ciężkich ze ścieków - poinformowała w poniedziałek Katarzyna Dudzin z PGE Energia Ciepła S.A.

Opracowanie technologii INNUPS to owoc polskiej myśli technicznej, sześciu lat badań i współpracy z amerykańską firmą Purolite, wyspecjalizowaną w produkcji i przemysłowym wykorzystaniu żywic jonowymiennych.

Do sierpnia 2021 r. ścieki z mokrego odsiarczania spalin w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni oczyszczane były do parametrów zgodnych z obowiązującymi regulacjami metodą mechaniczno-chemiczną.

"Po wprowadzeniu nowych, ostrzejszych norm, dobudowany został do istniejącej oczyszczalni dodatkowy stopień - w opatentowanej przez PGE Energia Ciepła i firmę Purolite technologii INNUPS. Dzięki zastosowaniu nowej technologii, ścieki oczyszczane są w znacznie wyższym stopniu niż wymagają tego obowiązujące normy, a dodatkowo, bez negatywnego wpływu na środowisko, możliwe jest odzyskiwanie metali wartościowych rynkowo, np. metali ziem rzadkich oraz metali szlachetnych" - wyjaśniła Dudzin.

Technologia INNUPS oparta jest na zastosowaniu żywic jonowymiennych. Ich zastosowanie w procesach uzdatniania wody nie jest nowe. W odróżnieniu jednak od funkcjonujących już rozwiązań, INNUPS nie powoduje powstawania typowych poprocesowych odpadów niebezpiecznych, których późniejsza utylizacja zwiększyłaby koszty produkcji.

Dodatkowo INNUPS umożliwia kontrolowane wyizolowanie koncentratów poszczególnych grup pierwiastków z materiału wejściowego, w których ich stężenie jest bardzo małe. Zastosowanie tej technologii pozwala na pozyskanie kluczowych dla gospodarki koncentratów metali bez degradacji środowiska, co stanowi dodatkowy zysk ekologiczny.

„W instalacji INNUPS ścieki oczyszczane są w kilku etapach. Na początku są one podawane na filtry żwirowe i filtr węglowy. W kolejnym etapie trafiają do czterech kolumn jonowymiennych, które zasypane są specyficznymi sorbentami i żywicami jonowymiennymi. Każda z kolumn odpowiedzialna jest za usuwanie innej grupy metali ciężkich. Ostatnia kolumna to tzw. bezpiecznik, który w razie, gdyby wystąpiły zaburzenia procesu, jest w stanie usunąć wszystkie metale” – wyjaśnił, cytowany w komunikacie prasowym, p.o. dyrektora Departamentu Badań i Rozwoju PGE Energia Ciepła Rafał Nowakowski.

Dodał, że dodatkiem do INNUPS jest instalacja odzysku boru ze ścieków po odsiarczaniu spalin.

"Bor jest cennym biopierwiastkiem, którego brakuje w polskich glebach. Instalacja ta przewidziana jest do produkcji czystego boranu wapnia, który będzie wzbogacał nawozy do uprawy roślin” – stwierdził Nowakowski.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni i sieci ciepłownicze o długości 672 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.