PGE, Tauron i Enea wspólnie po nowe koncesje na wiatraki na Bałtyku

zk

19.11.2021 09:44 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PGE, Tauron i Enea wspólnie po nowe koncesje na wiatraki na Bałtyku

Partnerzy portalu

PGE, Tauron i Enea wspólnie po nowe koncesje na wiatraki na Bałtyku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Depositphotos

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę wiatraków na Bałtyku.

- Jako trzy największe w Polsce grupy energetyczne postanowiliśmy realizując wcześniejsze uzgodnienia, podpisać umowę zacieśniającą naszą współpracę występowania o nowe PSZW (pozwolenia lokalizacyjne - PAP), czyli nowe koncesje na budowę offshoru w kolejnej fazie realizacji tej wielkiej inwestycji na Morzu Bałtyckim - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Wyjaśnił, że podpisane w czwartek porozumienie zakłada warunkową sprzedaż udziałów w spółkach projektowych, które realizować będą inwestycje w energetyce wiatrowej na Bałtyku. - Ta umowa jest warunkowa, ponieważ potrzebna jest jeszcze zgoda UOKiK, czekamy na ostateczną zgodę. Biznes ma polegać na tym, że to my jako PGE warunkowo sprzedajemy udziały w spółkach projektowych, które ubiegać się będą o nowe koncesje na Bałtyku - dodał szef PGE.

Motywacją do podjęcia wspólnych działań jest uzyskanie efektu synergii przy podejmowaniu wspólnych inwestycji w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Wspólne działania pomiędzy Spółkami są uzasadnione między innymi dużą konkurencją rosnącej liczby podmiotów chcących pozyskać pozwolenia lokalizacyjne i rozwijać energetyczne projekty wiatrowe na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała z Tauronem Polską Energią oraz Eneą warunkowe umowy sprzedaży udziałów w czterech spółkach projektowych, których zadaniem będzie pozyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm offshore w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.

18 stycznia 2021 roku PGE, Tauron i Enea podpisały list intencyjny ws. zacieśnienia współpracy tych koncernów energetycznych przy offshorze.

Prezes Enei Paweł Szczeszek podkreślił, że podpisana w czwartek umowa to realizacja styczniowego listu intencyjnego i przejście od słów do czynów. - To bardzo ważny krok do budowy nowego zielonego systemu elektroenergetycznego, neutralności klimatycznej, która jest celem transformacji energetycznej - podkreślił.

W podobnym tonie wypowiedział się p.o. prezesa zarządu Tauronu Artur Michałowski, który zwrócił uwagę, że transformacje polskiego sektora energetycznego wymagać będzie odejścia od węgla i to całkowicie. Jego zdaniem podpisana w czwartek umowa da szanse na efekt skali i doprowadzenie do tego, że to polskie firmy będą budować wiatraki na Bałtyku.

Bałtyk ze względu na swoje doskonałe warunki dla rozwoju energetyki wiatrowej, stał się miejscem rywalizacji największych światowych firm energetycznych. Wspólne działania polskich koncernów poprawiają naszą pozycję wyjściową w tej batalii i pozwalają z optymizmem patrzeć na jej wynikpowiedział Michałowski.

Dąbrowski dodał, że PGE wraz z partnerami, czyli Tauronem i Eneą aplikować będą o cztery decyzje lokalizacyjne - przy trzech z Eneą, a przy jednej z Tauronem. Mają powstać cztery spółki celowe, w których PGE będzie partnerem; w trzech razem z Eneą i w jednej z Tauronem.

Prezes PGE wyjaśnił, że projekt biznesowy nie zakłada odsprzedaży udziałów podmiotom zagranicznym, choć - zaznaczył - że nie można takiej możliwości wykluczyć w przyszłości. - Na dzisiaj zakładamy, że chcielibyśmy to realizować własnymi siłami - zapewnił.

Dąbrowski dodał, że potencjał wszystkich nowych PSZW na Bałtyku jest szacowany na ok. 11-13 GW. Przypomniał, że zgodnie ze strategią spółki, PGE w energetyce wiatrowej chce mieć 6,5 GW, a obecnie realizowane projekty to już jest 3,5 GW.

Podpisane w czwartek umowy są umowami warunkowymi. Zgoda UOKiK jest jedynym warunkiem zawieszającym dla obu umów przedwstępnych. Wniosek do Prezesa UOKiK o koncentrację spółki PGE z Eneą został złożony 5 lipca. Z kolei wniosek o koncentrację PGE z Tauronem - 28 października. Aktualnie oba wnioski są procedowanie przez UOKiK.

- Morski wiatr napędzi polską energetykę zeroemisyjną. Cieszę, że spółki z udziałem Skarbu Państwa potrafią ze sobą współpracować przy tak ważnym projekcie, jak budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Powodzenie transformacji energetycznej bez tych działań mogłaby stanąć pod znakiem zapytania. Liczę na jak największy udział polskich firm w tym istotnym z punktu widzenia polskiej gospodarki przedsięwzięciu komentował Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.