[WIDEO] Marcos Gallego, Acciona Energía: Razem z SSE Renewables złożyliśmy wniosek o jedną lokalizację

Strona główna Energetyka, OZE [WIDEO] Marcos Gallego, Acciona Energía: Razem z SSE Renewables złożyliśmy wniosek o jedną lokalizację

Partnerzy portalu

[WIDEO] Marcos Gallego, Acciona Energía: Razem z SSE Renewables złożyliśmy wniosek o jedną lokalizację - ZielonaGospodarka.pl

„Tak naprawdę już od prawie 30 lat pracujemy nad rozwiązaniami OZE. Kiedy zaczynaliśmy rozwijać projekty lądowych farm wiatrowych, nikt nie wierzył, jakie możliwości i korzyści mogą się z tym wiązać. A odnieśliśmy sukces. Mocno wierzę w to, że Acciona i SSE będą mocnym lokalnymi i zagranicznymi partnerami, że mamy szansę na rozwinięcie projektów offshore w Polsce”, powiedział w studio Gospodarki Morskiej Marcos Gallego, dyrektor ds. offshore w Acciona Energía.

Dlaczego Acciona Energía zdecydowała się wziąć udział w konkursie na lokalizacje na polskim morzu? Co Acciona ma do zaoferowania polskiemu rynkowi offshore?
Jako Acciona Energía partnerujemy SSE Renewables. Chcemy dostarczyć projekt, który zmaksymalizuje techniczny i ekonomiczny potencjał morskiej energetyki wiatrowej, wspierając rozwój lokalnego przemysłu. Acciona ma rozległe doświadczenie w tworzeniu i rozwijaniu technologii energii odnawialnych, nawet tych najbardziej innowacyjnych, jak zielony wodór, magazyny baterii czy pływające farmy wiatrowe. W Polsce jesteśmy już ponad 15 lat. Zaangażowaliśmy się w umowę sektorową, jak również w Pomorską Platformę Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Mamy też naszą siostrzaną spółkę, Mostostal Warszawa, gdzie jesteśmy większościowym udziałowcem. Jesteśmy na polskim rynku od tylu lat, myślę więc, że Acciona może dużo zaoferować Polsce.

Skąd to partnerstwo z SSE Renewables?
Nasze firmy mają uzupełniające się mocne strony oraz wspólną wizję. Jako Acciona Energía wniesiemy wiedzę o lokalnym, polskim rynku, a SSE – doświadczenie w rozwoju i budowie morskich farm wiatrowych.

Na ile lokalizacji złożyliście państwo wnioski i dlaczego?
Zaaplikowaliśmy tylko na jedną lokalizację. Zdecydowaliśmy, że chcemy skoncentrować się na jednej i zmaksymalizować potencjał naszych dwóch firm. Wybraliśmy jedną z najbardziej skomplikowanych lokalizacji, ale naprawdę wierzymy, że dzięki wspólnym siłom możemy dać radę.

Wiele firm, które biorą udział w tym wyścigu o lokalizacje na polskim Bałtyku to spółki z sektora paliwowego. Acciona jest oryginalnie stuprocentowo zieloną firmą. Czy uważacie to za przewagę nad konkurencją?
Tak naprawdę już od prawie 30 lat pracujemy nad rozwiązaniami OZE. Kiedy zaczynaliśmy rozwijać projekty lądowych farm wiatrowych, nikt nie wierzył, jakie możliwości i korzyści mogą się z tym wiązać. A odnieśliśmy sukces. Mocno wierzę w to, że Acciona i SSE będą mocnym lokalnymi i zagranicznymi partnerami, że mamy szansę na rozwinięcie projektów offshore w Polsce.

Jak ocenia pan konkurencyjność w polskim wyścigu o offshore?
W rzeczywistości nie wiemy, ile dokładnie podmiotów złożyło wnioski. Myślę, że będzie to ogromna konkurencja, która moim zdaniem jest dobra. Wszystkie spółki będą się starały zminimalizować koszt energii i osiągnąć najlepsze rezultaty w swoich projektach offshore.


Materiał zrealizowany we współpracy z PSEW podczas konferencji PSEW 2022 w Serocku.

Tagi:
acciona , sse , psew

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.