Windcatcher z kolejnym finansowaniem

zk

14.02.2023 10:36
Strona główna Energetyka, OZE Windcatcher z kolejnym finansowaniem

Partnerzy portalu

Windcatcher z kolejnym finansowaniem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. WCS

Norweski Wind Catching Systems AS, twórca technologii Windcatcher - pływającej morskiej elektrowni wiatrowej, pozyskał kolejne finansowanie - grant w wysokości 9,3 mln NOK (około 0,9 mln USD) od ENOVA.

Otrzymana dotacja ma na celu wsparcie wdrożenia pełnowymiarowego systemu Windcatcher.

Poprzez projekt wstępny, Wind Catching Systems będzie walidować technologię i kosztorysy dla pełnowymiarowego Windcatchera.

- To już drugi grant, który Wind Catching Systems otrzymał od ENOVA. Wsparcie ze strony ENOVA jest silnym potwierdzeniem zarówno naszej technologii, jak i naszego zespołu. Jesteśmy teraz w pełni skoncentrowani na doskonaleniu naszej technologii w kierunku naszej pierwszej instalacji na morzu - powiedział Ole Heggheim, dyrektor generalny Wind Catching Systems.

Windcatcher to pływająca elektrownia wiatrowa oparta na konstrukcji wieloturbinowej.

Poprzez zastosowanie wielu turbin na jednej pływającej platformie, technologia ma zmaksymalizować produkcję energii w przeliczeniu na jedną konstrukcję. Co ciekawe, twórcy pracują nad autonomicznym systemem konserwacji, który eliminuje konieczność stosowania specjalistycznych jednostek pływających do obsługi technicznej na morzu.

Dzięki specjalnie zaprojektowanemu i dedykowanemu systemowi wiatrowemu dla pływających morskich elektrowni wiatrowych, Wind Catching Systems poinformował, że rozwiąże niektóre z głównych wyzwań stojących przed pływającą energią wiatrową, takich jak radykalne zmniejszenie wykorzystania areału na MWh produkowanej energii, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów i konserwacji.

Oczekuje się, że technologia ta zmniejszy wykorzystanie powierzchni o ponad 80 procent, jednocześnie znacznie zwiększając wydajność w porównaniu do konwencjonalnych pływających morskich farm wiatrowych.

Przewiduje się, że technologia Wind Catching Systems będzie miała żywotność 50 lat, a jej koszty utrzymania będą znacznie niższe w porównaniu do konwencjonalnych pływających morskich farm wiatrowych. Technologia dodatkowo przyczyni się do rozwiązania problemów związanych z recyklingiem, zasobami morskimi oraz emisją CO2 podczas instalacji i konserwacji.

Przewiduje się, że jedna jednostka Wind Catching będzie miała taką samą roczną produkcję jak pięć konwencjonalnych morskich turbin wiatrowych o mocy 15 MW.

Zgodnie z harmonogramem, projekt pilotażowy zostanie zainstalowany w parku wiatrowym Mehuken na zachodnim wybrzeżu Norwegii jeszcze w tym roku. W fazie rozwoju, Wind Catching Systems będzie współpracować z takimi firmami jak Zephyr, Aibel, The Institute for Energy Technology (IFE) oraz DNV.Źródło: offshorewind

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.