Wodór w silnikach spalinowych - projekt Politechniki Wrocławskiej i firmy Hynfra

zk

18.08.2022 13:12 Źródło: Hynfra
Strona główna Energetyka, OZE Wodór w silnikach spalinowych - projekt Politechniki Wrocławskiej i firmy Hynfra

Partnerzy portalu

Wodór w silnikach spalinowych - projekt Politechniki Wrocławskiej i firmy Hynfra - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa
Usprawnienie procesu spalania wodoru w silnikach spalinowych – to główny cel porozumienia zawartego przez Politechniką Wrocławską a firmą Hynfra, która działa na rynku odnawialnego wodoru. Właśnie podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Sygnatariuszami porozumienia są: prof. Andrzej Kaźmierczak z Wydziału Mechanicznego, zastępca dyrektora Centrum Technologii Wodorowych i Odnawialnych Źródeł Energii PWr oraz prezes Hynfry i ekspert rynku wodorowego Tomoho Umeda.

– Dzięki porozumieniu połączymy nasze wysiłki w celu dekarbonizacji paliw – zapowiada prof. Andrzej Kaźmierczak.

– Zamierzamy mocno wspierać prace Politechniki Wrocławskiej. Uważamy, że wszystkie podmioty, które pracują obecnie nad rozwojem silników spalinowych na wodór, są na podobnym etapie rozwoju i mają dość wyrównane szanse w tym wyścigu. A przykład Tesli, która startowała od zera, pokazuje że nie zawsze to największy musi być zwycięzca - dodaje Tomoho Umeda.

Zielony wodór jako paliwo

Na Politechnice Wrocławskiej prowadzone są nowatorskie badania zmierzające do zastosowania odnawialnego wodoru w silnikach spalinowych.

– Obecnie na świecie mamy ponad dwa miliardy silników spalinowych, które z dnia na dzień nie znikną. Dlatego chcemy stworzyć podstawy do sprawniejszego spalania wodoru, to znaczy spalania z wyższą sprawnością energetyczną. To jest nasz cel nadrzędny – mówi prof. Andrzej Kaźmierczak.

Kolejnym zadaniem, które stawiają przed sobą uczelnia i firma Hynfra, jest wprowadzenie wodoru jako nośnika energii w ogniwach paliwowych.

– Stosowanie takiego źródła energii umożliwi zastąpienie pojazdów napędzanych za pomocą silników spalinowych pojazdami de facto elektrycznymi, które używając wodoru, będą w stanie samodzielnie wytwarzać energię elektryczną – mówi prof. Andrzej Kaźmierczak z Wydziału Mechanicznego PWr.

Tomoho Umeda podkreśla, że silniki spalinowe zasilane wodorem są jednym z bardzo obiecujących scenariuszy rozwoju transportu. - Widzimy już, że Toyota - czołowy producent samochodów wodorowych, również zaczęła badać ten kierunek. To uzasadnione, gdyż zasoby metali i minerałów potrzebnych do produkcji baterii i ogniw paliwowych są ograniczone. Zasoby litu do baterii mogą się skończy już w latach 40-tych a platyny i irydu do ogniw paliwowych już w latach 50-tych. – zaznacza Umeda.

Politechnika Wrocławska od lat należy do czołówki najlepszych uczelni technicznych w kraju. Jej naukowcy regularnie zdobywają granty na swoje badania, a ich wynalazki i rozwiązania są doceniane i wdrażane.  Światowy poziom badań naukowych prowadzonych przez pracowników uczelni oraz doskonale wyposażone laboratoria owocują współpracą z wieloma krajowymi i zagranicznymi firmami. Dzięki podpisanym porozumieniom studenci mają m.in. możliwość wzięcia udziału w praktykach, stażach, czy też realizacji tematu pracy dyplomowej w oddziałach renomowanych firm na całym świecie, np. Nokia, COMARCH, KGHM, NETIA, Volvo, Ryanair.

Obecnie na trzynastu wydziałach i trzech filiach Politechniki Wrocławskiej, pod kierunkiem 2 196 nauczycieli akademickich, studiuje ponad 20 tys. studentów, 800 doktorantów oraz 1000 studentów zagranicznych z ponad 60 krajów świata.

Hynfra jest liderem na rynku technologii wodorowych, integratorem technologii, pozwalających osiągnąć niezależność i efektywność energetyczną przedsiębiorstw. Pośredniczy w pozyskiwaniu i projektowaniu optymalnych instalacji do produkcji i wykorzystania wodoru, wspiera inwestorów w kwestiach obsługi i utrzymania procesów technologicznych na nowych instalacjach, jak również w zakresie sprzedaży zielonego wodoru, zielonego amoniaku i metanolu oraz tlenu medycznego.

 

 

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26047,00 $ tona 1,75% 28 mar
 Cynk 2936,00 $ tona 0,79% 28 mar
 Aluminium 2314,00 $ tona 0,74% 28 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.