Wynik wyszukiwania - "śląsk" - Wiadomości

Śląscy leśnicy świętują Dzień Ziemi poprzez akcję: "Sadzonka za oponę"

Cztery kontenery i małe drzewka będą czekać w sobotę na uczestników drugiej edycji akcji "Sadzonka za oponę", którą organizują leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz (woj. śląskie) z okazji Dnia Ziemi.
19.04.2024

Minister M. Lasek: Śląsk otrzyma ponad 650 mln zł na zeroemisyjny tabor kolejowy

Województwo śląskie otrzyma z funduszy europejskich dofinansowanie w wysokości ponad 652 mln zł na zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego. Łączna wartość tej inwestycji to blisko 1 mld zł. Nowy tabor poprawi komfort podróżowania pasażerów i pomoże w transformacji środowiskowej i ekologicznej regionu.
29.12.2023

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozliczy w terminie projekt dot. elektrycznych autobusów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zakończyła odbiór wszystkich ładowarek kupionych obok 32 elektrycznych autobusów w projekcie dotowanym m.in. środkami unijnymi - poinformował w środę przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak. Dzięki temu projekt uda się rozliczyć w terminie.
20.12.2023

Zła jakość powietrza na Śląsku, wydano powiadomienia

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wydały na piątek dla centralnej i południowej części woj. śląskiego służby środowiskowe. Oznacza to dwukrotne przekroczenie dobowej normy.
08.12.2023

Metropolia śląska przyjęła plan zrównoważonej mobilności

Zarząd GZM przyjął Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - przekazał w czwartek rzecznik Metropolii Łukasz Zych. Na tej podstawie planowane mają być rozwiązania transportowe: oparcie komunikacji o kolej czy porządkowanie obecności samochodów w miastach.
08.12.2023

Blisko 830 mln euro na rozwój OZE na Śląsku

Województwo Śląskie, które z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji otrzyma w sumie 2,2 mld euro, ogłosiło dotąd 28 naborów wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę blisko 830 mln euro. Środki trafią m.in. do małych i średnich firm oraz na rozwój OZE - wynika z informacji regionalnego samorządu.
25.10.2023

Śląskie. Projekty służące transformacji energetycznej pomogą utrzymać kilkaset miejsc pracy

Kilkaset miejsc pracy ma być utrzymanych lub stworzonych w wyniku realizacji ośmiu przedsięwzięć wpisujących się w transformację energetyczną woj. śląskiego. Warte łącznie blisko 400 mln zł inwestycje otrzymają prawie 126 mln zł unijnego dofinansowania - poinformował w piątek Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.
21.10.2023

II Śląski Konwent Klimatyczny CLIMATE-CON 2023 na Stadionie Śląskim

W dniach 11 i 12 października br. Stadion Śląski w Chorzowie ponownie stanie się areną dyskusji i debat dotyczących ochrony powietrza, środowiska i klimatu.
06.10.2023

Wiercenia w Grodźcu na Śląsku. Szukają źródeł geotermalnych

Wiercenia w poszukiwaniu źródeł geotermalnych ruszyły w piątek w Grodźcu koło Bielska-Białej. Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna powiedział PAP, że za kilka tygodni będzie już wiadomo, czy jest tam woda i jaką ma temperaturę. Z badań wynika, że może ona sięgać nawet 95 stopni C.
30.09.2023

Żory. Nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów będzie usunięte

Usuwanie nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów na terenie Żor rozpoczęła zatrudniona do tego przez miejscowy samorząd specjalistyczna firma – wynika z informacji miasta. Koszt to blisko 2 mln zł; Żory starają się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie.
25.08.2023

Konsultacje społeczne na temat zrównoważonej mobilności w województwie śląskim

W dniach od 7 do 10 sierpnia, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego, zaprasza na konsultacje społeczne. Ich tematem będzie zrównoważona mobilność. Odbędą się one kolejno w Przyrowie, Kłobucku, Częstochowie i Myszkowie.
07.08.2023

Urząd marszałkowski i Koleje Śląskie zamawiają 25 pociągów

Przetargi dotyczące zamówienia łącznie 25 pociągów dla Kolei Śląskich ogłosiły samorząd woj. śląskiego oraz sam przewoźnik. W prawie opcji zamówienia mogą zostać zwiększone łącznie do 35 pociągów.
22.03.2023

Czy sprawiedliwa transformacja regionów węglowych w Polsce jest możliwa?

Stworzenie Centrum Sprawiedliwej Transformacji byłoby punktem przełomowym dla przekształceń społeczno-gospodarczych polskich regionów górniczych mierzących się z wyzwaniami dekarbonizacji energetyki, piszą w raporcie pt. „Dryf czy nawigacja? Regiony węglowe w obliczu transformacji” analitycy WiseEuropa - Aneta Skubida, Krzysztof Głowacki i Karol Sarna.
29.12.2022

VSB Group buduje farmę wiatrową na Śląsku, Nordex dostarczy turbiny

Nordex pozyskał zamówienie na turbiny od VSB Group dla projektu farmy wiatrowej o planowanej mocy 42 MW.
25.11.2022

Transformacja Śląska staje się faktem

Rozwój województwa śląskiego dzięki nowym inicjatywom społecznym i gospodarczym oraz poprawa sytuacji obywateli i przedsiębiorców to cele, które zakłada przyjęta dziś przez Radę Ministrów ustawa o Funduszu Transformacji Śląska.
08.11.2022

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia skoordynuje 210 przedsięwzięć programu Stop Smog

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia skoordynuje 210 inwestycji rządowego programu Stop Smog w domach jednorodzinnych osób ubogich energetycznie w 11 swoich gminach członkowskich. Metropolia w środę zawarła porozumienie w tej sprawie z NFOŚiGW.
27.10.2022

Śląskie samorządy apelują do rządu o ograniczenie kryzysu energetycznego

O podjęcie kompleksowych działań zmierzających do ograniczenia skutków kryzysu energetycznego zaapelował do rządu we wtorkowym stanowisku zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP).
12.10.2022

Śląska Metropolia z dotacją do 35 autobusów elektrycznych, Rybnik – do 20 wodorowych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii aż 90 000 000 zł dofinansowania na zakup 35 autobusów o napędzie elektrycznym. Rybnik planuje zakup 20 autobusów o napędzie wodorowym. Na tę inwestycję otrzyma z NFOŚiGW dofinansowanie w wysokości 45 500 000 zł. Cieszyn zakupi 6 autobusów o napędzie elektrycznym na co otrzyma 9 435 000 zł dotacji i 3 225 000 zł pożyczki. Natomiast Jastrzębie Zdrój dzięki dotacji w wysokości 26 341 065,00 zł i pożyczce 8 780 355,00 zł zakupi 11 a
07.09.2022

Ekspert: Bez pomysłu na Śląsk

Czytając projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska, aż kłuje w oczy, że polski rząd totalnie nie ma pomysłu na transformację „serca przemysłowego Polski”. Na kolanie powstaje rozwiązanie kompletnie oderwane od śląskiej rzeczywistości. Kolejny raz, Warszawa wie lepiej.
08.08.2022

Ekspert o neutralności klimatycznej: Logika bezradności

Na liście 100 europejskich miast, które wezmą udział w unijnej misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r. znalazły się Kraków, Łódź, Rzeszów, Wrocław oraz Warszawa. Niestety, nie ma tam miast ze Śląska.
09.05.2022

Śląsko-Małopolskia Dolina Wodorowa będzie powołana w poniedziałek

W poniedziałek w Katowicach powołana zostanie Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa - jedna z kilku powstających w Polsce w ramach krajowej strategii wodorowej – wynika z informacji Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowanej w projekt tworzenia dolin wodorowych.
29.01.2022

Alarm smogowy w południowej części Śląska

Złą i bardzo złą jakość powietrza odnotowują od niedzieli stacje pomiarowe jakości powietrza w wielu punktach woj. śląskiego. W części regionu w poniedziałek może zostać osiągnięty poziom alarmowy – w powiatach: raciborskim, cieszyńskim i żywieckim.
27.12.2021

Zła jakość powietrza w zachodniej i centralnej części Śląska

Godzinne wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w niektórych punktach woj. śląskiego utrzymują się w czwartek powyżej dobowych norm – wynika z bieżących danych pomiarowych. Zła sytuacja jest szczególnie w zachodniej i centralnej części regionu.
26.11.2021

Śląsk apeluje o #OddechDlaPolski

Polska to my. Wszyscy jesteśmy jej częścią. Wszyscy solidarnie odpowiadamy też za jakość życia w naszych miastach. Szczególną troskę powinniśmy wykazywać o jakość powietrza, którym oddychamy.
16.11.2021

Premier: transformacja energetyczna to szansa na skok technologiczny; w jej centrum jest Górny Śląsk

Transformacja energetyczna to szansa na skok technologiczny polskiej gospodarki i osiągnięcie suwerenności energetycznej; zapewni też bezpieczną przyszłość pokoleniom Polaków - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Górny Śląsk jest w centrum tego procesu.
12.07.2021

Na Śląsku ruszyło Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. To szansa dla małych i średnich firm na sprawdzenie nowych rozwiązań zanim w nie zainwestują

– W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co jest dla małych i średnich firm olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologii, jednak żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne – podkreśla Artur Pollak, prezes APA Group. Gliwicka spółka uruchomiła właśnie Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Pozwoli ono w praktyce sprawdzić, jak wygląda proces produkcji opartej o nowe technologie, jak np. IoT, big data czy machine learningu, na których opiera się koncep
15.06.2021

Śląskie: przetarg na 32 autobusy elektryczne

Przetarg na dostawę 32 autobusów elektrycznych, dofinansowanych w programie Gepard II, ogłosiła we wtorek Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Organizacja 41 samorządów otrzymała do oszacowanej na 120 mln zł inwestycji 80 mln zł unijnych i krajowych dotacji z programu Gepard II.
30.03.2021

Soboń: PiS głosem realizmu transformacji energetycznej Polski

Jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy dzisiaj głosem realizmu transformacji energetycznej Polski. Bardzo poważnie traktujemy stronę społeczną w tych rozmowach, chcielibyśmy, by w najbliższych tygodniach doszło do podpisania umowy społecznej – zadeklarował we wtorek wiceszef MAP Artur Soboń.
23.02.2021

Alternatywa dla górnictwa: jakie branże rozwiną się na Śląsku w najbliższej dekadzie?

Rozwijanie branż alternatywnych względem wydobycia węgla kamiennego oraz kreowanie miejsc pracy w województwie śląskim wymaga strategicznego planowania inwestycji. Stawka gry jest wysoka – chodzi zarówno o sprostanie wymaganiom europejskiej polityki klimatycznej, wytycznym dla nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i przyczynienie się do neutralności klimatycznej Polski. Przede wszystkim jednak ważne jest zapewnienie na dekady stabilnego i zrównoważonego rozwoju dla Śląska oraz bezpieczeństwa ekonomicznego dla jego mieszk
29.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.