Żory. Nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów będzie usunięte

Żory. Nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów będzie usunięte - ZielonaGospodarka.pl
25.08.2023 14:19
Strona główna Odpady, Recykling Żory. Nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów będzie usunięte

Partnerzy portalu

Żory. Nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów będzie usunięte - ZielonaGospodarka.pl
Fot. UM Żory
Usuwanie nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów na terenie Żor rozpoczęła zatrudniona do tego przez miejscowy samorząd specjalistyczna firma – wynika z informacji miasta. Koszt to blisko 2 mln zł; Żory starają się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie.


Odpady – ok. 360 ton - zgromadzono na nieruchomości przy ul. Sosnowej we wschodniej części miasta, przylegającej do Suszca. To odpady płynne, stałe i szlamy, znajdujące się w plastikowych pojemnikach o pojemności 1 tys. litrów, tzw. mauserach, beczkach, częściowo na naczepach samochodowych. Miasto dowiedziało się o nich w lutym 2019 r.; jak zapewnia, od tego czasu starało się doprowadzić do ich usunięcia przez podmioty i ludzi, którzy powinni za nie odpowiadać.

„Niestety, pomimo prowadzonego postępowania administracyjnego, dwukrotnego wydania decyzji i następnie jej uchylenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie udało się skutecznie ustalić posiadaczy odpadów w rozumieniu ustawy o odpadach i nałożyć na nich obowiązek usunięcia odpadów” – zastrzega żorski samorząd.

Cytowany w informacji miasta prezydent Waldemar Socha wyjaśnił, że ze względu na pogarszający się stan pojemników oraz naczep konieczne stało się podjęcie decyzji, na podstawie art. 26a ustawy o odpadach, o niezwłocznym usunięciu odpadów przez gminę. Działania te podzielono na dwa etapy.

Pierwszym z nich była identyfikacja odpadów, która pozwoliła określić ich ilość i rodzaje, a co za tym idzie - wskazać procesy, jakim powinny zostać poddane, aby je w prawidłowy sposób zutylizować. „Dopiero z pogłębioną wiedzą na temat tego, ile i jakiego rodzaju odpady znajdują się na nieruchomości przy ul. Sosnowej, przygotowaliśmy przetarg na ich usunięcie” – wskazał Socha.

Przetarg dotyczył usunięcia wszystkich zidentyfikowanych odpadów – w zakładanym terminie ok. dwóch miesięcy. Pod koniec lipca br. miasto wybrało wykonawcę, firmę Solveco z Kędzierzyna-Koźla, która za wszystkie części zamówienia (dotyczące odpadów płynnych, stałych i szlamów) zaoferowała cenę 1,902 mln zł. Jak podało miasto, wykonawca rozpoczął wywożenie odpadów do instalacji utylizacji odpadów w środę w Gdańsku.

Na sfinansowanie przedsięwzięcia Żory planują pozyskać środki z programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów” Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W przypadku Żor źródło to może pokryć 55 proc. kosztów. Na pozostałą część miasto stara się pozyskać pożyczkę z katowickiego WFOŚiGW.

Żorski samorząd akcentuje, że największa trudność w przypadku tzw. bomb ekologicznych wynika z działalności zorganizowanych grup przestępczych; braku dowodów, dokumentów i często wiedzy, kto porzucił odpady. Często uniemożliwia to przeprowadzenie postępowania dowodowego, pozwalającego na skuteczne wydanie decyzji administracyjnej wobec posiadaczy odpadów odpowiedzialnych za ich zagospodarowanie.

Mateusz Babak
mtb/ apiech/

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.