„Błękitny ekoFest”. Ekologiczne święto w sercu Parku Śląskiego

Strona główna Klimat, Edukacja „Błękitny ekoFest”. Ekologiczne święto w sercu Parku Śląskiego

Partnerzy portalu

„Błękitny ekoFest”. Ekologiczne święto w sercu Parku Śląskiego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

W najbliższą sobotę, 8 czerwca, Park Śląski stanie się centrum ekologicznego święta, zapraszając mieszkańców na „Błękitny ekoFest” - rodzinny piknik pełen inspiracji, wiedzy i aktywności sportowej. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 11:00 - 19:00 przy Dużym Kręgu Tanecznym.

„Błękitny ekoFest” to unikalne w skali regionalnej wydarzenie, skierowane do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. To zarazem wyjątkowa okazja do zgłębiania tematów związanych z ekologią, zdrowiem i zrównoważonym rozwojem, które przyciągnie entuzjastów ekologii, jak i miłośników zdrowego stylu życia.

Do odwiedzenia „Błękitnego ekoFestu” zachęca Marszałek Województwa Śląskiego - Wojciech Saługa:

„Zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w >>Błękitnym ekoFeście<<. To doskonała okazja, aby wspólnie nauczyć się, jak dbać o nasze środowisko i promować zrównoważony rozwój. Wierzymy, że poprzez edukację i aktywność możemy wspólnie budować lepszą przyszłość dla mieszkańców województwa. To też okazja, aby poczuć radość z bycia częścią wspólnoty, która dba o swoje otoczenie i buduje lepszą przyszłość”.

Program pikniku to liczne atrakcje w przestrzeni parkowej podzielonej na cztery sektory: sportowy, edukacyjny, wystawienniczy i kulturalny.

Miłośnicy sportu będą mogli uczestniczyć w treningach spinningowych na rowerach stacjonarnych, sesjach silent fitness, pilatesu, tabaki, jogi, jak również wziąć udział w treningu i biegu ze śląskimi maratończykami lub zajęciach z młodymi karatekami.

W trakcie wydarzenia odbędą się liczne wykłady błyskawiczne, poruszające m.in. tematy: wpływu burz na klimat, hortiterapii, ogrodów społecznych, zanieczyszczenia światłem, zdrowia zwierząt. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak bakterie oczyszczają wodę, glebę i powietrze, jakie są korzyści z podróży pociągami, jak zostać pszczelarzem, skąd wziął się zwyczaj łapania za guzik na widok kominiarza, a także podyskutować ze specjalistami o faktach i mitach klimatycznych.

Dodatkowo, biorący udział w wydarzeniu, będą mogli prowadzić teleskopowe obserwacje słońca, eksperymenty naukowe w mobilnych laboratoriach, oglądać pokazy ratownictwa medycznego i sprzętu strażackiego oraz w strefie transportu mobilnego poznać działanie samochodów i autobusów elektrycznych.

Dla najmłodszych przewidziano m.in. strefę aktywności sportowych, plener malarski, naukę dojenia krów, mega gry planszowe, a także rysowanie kredą na chodniku.

W ramach wydarzenia zaplanowano również konkursy z nagrodami oraz niespodzianki, które umilą czas spędzony na Parku Śląskim. Każdy uczestnik otrzyma drobny upominek, a ekodoradcy „Śląskie. Przywracamy błękit” będą udzielać porad na temat źródeł ciepła, termomodernizacji budynków i możliwych źródeł finansowania.

Uczestnicy, którzy zapragną chwili relaksu, będą mogli skorzystać ze strefy odpoczynku w pięknym, parkowym otoczeniu. Ponadto, dla każdej osoby biorącej udział w wydarzeniu, dostępna będzie woda w beczkowozie.

Jednym z istotnych elementów pikniku jest akcja sadzenia drzew. Każdy uczestnik „Błękitnego ekoFestu” przyczynia się do zwiększenia zieleni w naszym regionie. To symboliczne działanie, które pokazuje, że nawet małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian.

„Błękitny ekoFest to wyjątkowa okazja do świętowania i edukacji na temat ochrony środowiska, ale również do budowania wartości społecznych i promowania zdrowego stylu życia wśród mieszkańców województwa. Śląskie, które przez lata zmagało się z problemami ekologicznymi, teraz stawia na zieloną przyszłość. A projekt zintegrowany LIFE >>Śląskie. Przywracamy błękit<< jest istotnym elementem tych działań. Piknik to wydarzenie skierowane do całych rodzin, oferujące mnóstwo atrakcji, które łączą naukę z zabawą. Od interaktywnych warsztatów, przez pokazy sportowe i artystyczne, aż po edukacyjne wykłady - wszystko to tworzy przestrzeń, gdzie każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Takie wspólne spędzanie czasu wzmacnia więzi rodzinne i promuje zdrowy styl życia. Dzieci uczą się, jak ważna jest ochrona środowiska, a dorośli mają okazję poszerzyć swoją wiedzę i zaangażować się w działania proekologiczne” - dodaje Rafał Adamczyk, członek zarządu Województwa Śląskiego.

Partnerami „Błękitnego ekoFestu” jest 49 instytucji, organizacji i firm z województwa śląskiego, które na swoich stanowiskach zaoferują bogaty program warsztatów, konkursów, zabaw, prezentacji i niespodzianek.

Organizatorami wydarzenia są: Województwo Śląskie, Park Śląski, Stadion Śląski i Miasto Chorzów.

„Błękitny ekoFest” jest organizowany w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowanego przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY) oraz stanowi oficjalne Wydarzenie Partnerskie Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej.

Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.