Wiercenia w Grodźcu na Śląsku. Szukają źródeł geotermalnych

Wiercenia w Grodźcu na Śląsku. Szukają źródeł geotermalnych - ZielonaGospodarka.pl
30.09.2023 09:50
Strona główna Energetyka, OZE Wiercenia w Grodźcu na Śląsku. Szukają źródeł geotermalnych

Partnerzy portalu

Wiercenia w Grodźcu na Śląsku. Szukają źródeł geotermalnych - ZielonaGospodarka.pl

Wiercenia w poszukiwaniu źródeł geotermalnych ruszyły w piątek w Grodźcu koło Bielska-Białej. Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna powiedział PAP, że za kilka tygodni będzie już wiadomo, czy jest tam woda i jaką ma temperaturę. Z badań wynika, że może ona sięgać nawet 95 stopni C.

„To historyczny moment dla Grodźca i całej gminy Jasienica. (…) Jeśli odwiert przyniesie ciepłą wodę, to kolejnym krokiem będzie tworzenie spółki i pozyskanie inwestora, który wykorzystałby źródła i stworzył tu, w tym miejscu, kompleks basenów i kurort dla turystów. To byłyby przychody do budżetu gminy. Robimy to dla zwiększenia potencjału miejsca, ale i w trosce o przyszłe finanse gminy” – podkreślił Pierzyna.

Wójt w przeszłości mówił, że na bazie źródeł geotermalnych w Grodźcu miałby powstać kompleks turystyczny, rekreacyjny i rehabilitacyjny - Jasienicki Kurort Zamkowy. „To inwestycja rzędu 500-600 mln zł. Trzeba pozyskać inwestora” – oszacował w piątek Pierzyna.

Janusz Garbarczyk z wykonującej odwiert firmy Exalo Drilling powiedział PAP, że w piątek odbył się obiór techniczny urządzenia i ruszyło wiercenie. „Rozpoczynamy je średnicą 24 cali, a ukończymy za kilka tygodni 5 7/8 cala. W trakcie realizacji (…) będą pobierane rdzenie, będą pompowania diagnostyczne i pomiarowe. Miejmy nadzieję, że rezultat będzie pozytywny” – powiedział.

Garbarczyk poinformował, że realizacja projektu ma potrwać 2,5 – 3 miesiące. „Końcowe rezultaty, między innymi, czy jest złoże i jaką ma temperaturę, będą znane najszybciej za dwa miesiące” – powiedział.

Wykonawca odwiertu przejął teren pod koniec lipca. Utwardził go betonowymi płytami. W ostatnich dniach stanęło na nim urządzenie wiertnicze o wysokości 36 m, a także niezbędne kontenery, zbiorniki i urządzenia.

Wiercenie prowadzone jest przez 24 godziny na dobę metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej odpowiedniej do rodzaju skał. Odwiert ma sięgnąć 2 km. Projekt obejmuje również wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej z wynikami badań polowych i laboratoryjnych.

Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych rdzeni wiertniczych i próbek, zostanie opracowana przez inżyniera kontraktu dokumentacja hydrogeologiczna. Komplet będzie stanowił podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.

Po zakończeniu prac wiertniczych wszystkie obiekty tymczasowe zostaną usunięte, a teren będzie zrekultywowany.

Wójt Janusz Pierzyna zaznaczył, że wykonywany od piątku odwiert ma charakter badawczy. „Jeśli będziemy chcieli korzystać z tej wody, to trzeba będzie zrobić drugi” – dodał.

Z analiz, którymi dysponuje samorząd Jasienicy wynika, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 a 95 st. C. Ciepłe źródła ujęte w basenowym kompleksie balneoterapii mają stanowić główną atrakcję, przyciągającą kuracjuszy i turystów. Możliwe, że geotermię będzie można wykorzystywać też do ocieplania domów.

Koszt wykonania odwiertu to 14,9 mln zł. Jasienica otrzymała na ten cel 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pomysł Jasienickiego Kurortu Zamkowego powstał w 2017 r. Jego sercem ma być zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do lokalnego przedsiębiorcy, który go odrestaurował. Na terenie około 50 ha wokół zamku powstać między innymi centrum konferencyjne i edukacyjne z zapleczem hotelowym, ośrodek spa, oranżeria oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktura sportowa, w tym ścieżki rowerowe i konne, trasy narciarskie i baseny. Powstać ma też dom dla weteranów.

Inwestycja realizowana jest 5,5-hektarowej działce, którą wykupił samorząd Jasienicy. Wójt z pozytywnym skutkiem zabiegał też o budowę w Grodźcu zjazdu i wjazdu na drogę S52. Decyzję w tej sprawie podpisał w lipcu tego roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. „Droga znacząco ułatwi zarówno życie mieszkańcom, jak i rozwój przedsiębiorczości w tej części naszego regionu” – powiedział wójt Janusz Pierzyna.

Gmina Jasienica sąsiaduje z Bielskiem-Białą.

Marek Szafrański

szf/ mmu/

fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.