Soboń: PiS głosem realizmu transformacji energetycznej Polski

ac

23.02.2021 13:28 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Soboń: PiS głosem realizmu transformacji energetycznej Polski

Partnerzy portalu

Soboń: PiS głosem realizmu transformacji energetycznej Polski - ZielonaGospodarka.pl
Paul Carmona

Jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy dzisiaj głosem realizmu transformacji energetycznej Polski. Bardzo poważnie traktujemy stronę społeczną w tych rozmowach, chcielibyśmy, by w najbliższych tygodniach doszło do podpisania umowy społecznej – zadeklarował we wtorek wiceszef MAP Artur Soboń.

Wiceminister aktywów państwowych bierze udział w rozpoczętej krótko po południu w Katowicach kolejnej rundzie rozmów z górniczymi związkami na temat umowy społecznej, która określi szczegółowe zasady transformacji górnictwa węgla kamiennego i Górnego Śląska. Soboń podkreślił, że transformacja regionu ma być finansowana m.in. także z unijnego Funduszu Odbudowy.

- Tutaj potrzebne są wszystkie fundusze, które pozwolą taką transformację Śląska przeprowadzić, także Fundusz Odbudowy. Więc chcę powiedzieć, że bałamutne są zapewnienia o wsparciu dla górników ze strony polityków z różnych stron sceny politycznej, którzy albo chcą przyspieszenia transformacji energetycznej - która wtedy nie będzie sprawiedliwa - albo nie chcą tych instrumentów, które pozwolą na transformację Śląska, głosując czy planując głosować na przykład przeciwko Funduszowi Odbudowy – powiedział przed rozmowami wiceminister.

Jak mówił, priorytetami w rozmowach ze stroną społeczną, obok zagadnień związanych z transformacją Śląska, jest także bezpieczeństwo pracowników kopalń, którzy mają uzyskać możliwość pracy do emerytury lub „szczodre osłony socjalne”, a także bezpieczeństwo energetyczne, czyli odpowiednie rozłożenie transformacji polskiej energetyki w czasie.

Przedstawiciele górniczych związków mówili przed rozmowami, że wśród punktów spornych są obecnie m.in. ustawowe – jak chce strona społeczna – gwarancje zatrudnienia górników w kopalniach do emerytury. „Nie wiem, czy to jest problem, natomiast - moim zdaniem - jest to niezgodne z polską konstytucją. Będziemy o tym rozmawiali” – skomentował wiceminister Soboń, pytany o możliwość wprowadzenia ustawowych gwarancji pracy dla jednej, górniczej grupy zawodowej.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.