Wynik wyszukiwania - " elektryfikacja transportu" - Wiadomości

Nowe elektryki stanowią kilka procent sprzedawanych w Polsce aut. W niektórych krajach UE to nawet 40 proc.

– W Polsce wciąż jesteśmy na samym początku drogi do elektryfikacji naszego sektora transportu – mówi Rafał Bajczuk, analityk Instytutu Reform. Jak wskazuje, pomimo rosnącej liczby nowych rejestracji Polska wciąż odbiega nawet od tzw. nowych państw UE, jak np. Rumunia, które mają bardziej proaktywne polityki w zakresie rozwoju elektromobilności. Problemem jest nie tylko brak zachęt podatkowych i wciąż wysokie ceny elektryków, ale również niedostatecznie rozwinięta infrastruktura ładowania.
02.11.2023

Metropolia chce przeprowadzić projekt dot. autobusów wodorowych w mniejszym zakresie

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce przeprowadzić projekt wdrożenia autobusów zasilanych wodorem w mniejszym zakresie, niż początkowo planowała – zamierza wystąpić o dofinansowanie ośmiu, a nie 20 lub 30 pojazdów. Wcześniej unieważniła przetarg na zakup paliwa wodorowego.
19.10.2023

KSSE i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych będą współpracować

Przyspieszenie elektryfikacji floty samochodów oraz wsparcie inwestycji służących elektromobilności, wdrażania nowych technologii, a także badań i rozwoju w tej sferze - to niektóre obszary współpracy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
17.10.2023

ElectroMobility Poland zostanie właścicielem działki w Jaworznie pod budowę fabryki polskich aut elektrycznych

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) w wyniku postępowania przetargowego za 128 mln zł zostanie właścicielem działki o powierzchni 117 ha na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG). Powstanie tam fabryka polskiej marki aut elektrycznych Izera. Budowa ma się rozpocząć w 2024 roku.
28.09.2023

Metropolia analizuje realizację projektu dot. autobusów wodorowych w mniejszym zakresie

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia analizuje przeprowadzenie projektu wdrożenia autobusów zasilanych wodorem przez jednego przewoźnika komunalnego, a nie, jak wcześniej zakładano, trzech. Ostatnio ze względu na zbyt wysoką cenę GZM unieważniła przetarg na zakup paliwa wodorowego.
27.09.2023

W województwie śląskim unieważniono przetarg na zakup paliwa wodorowego

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia unieważniła przetarg na zakup paliwa wodorowego, które miało być wykorzystywane w autobusowym transporcie publicznym. Metropolia zamierza też unieważnić oparty o dotację NFOŚiGW przetarg na zakup wodorowych autobusów miejskich.
22.09.2023

20 wodorowych NesoBusów dla GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybiera dostawcę 20 autobusów napędzanych wodorem i 10 kolejnych takich wozów w prawie opcji. Najtańszą z trzech ofert złożył producent PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Pierwsze pojazdy powinny być dostarczone w lutym 2024 r.
14.04.2023

Śląsk zamawia ponad 1,4 tys. ton paliwa wodorowego

Przetarg na zakup paliwa wodorowego, które ma być wykorzystywane w transporcie autobusowym, ogłosiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Zamówienie podstawowe obejmuje dostawę do 1435 ton paliwa; w prawie opcji założono zwiększenie tej ilości jeszcze do 880 ton.
08.03.2023

GZM przygotowuje zakup wodoru do zamawianych autobusów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowuje postępowanie na zakup wodoru, który miałby zasilać zamawiane przy wsparciu NFOŚiGW autobusy wodorowe – poinformował w środę przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.
08.02.2023

Famur wzmacnia swój portfel zielonych inwestycji - przejmuje za 59 mln euro Impact Clean Power Technology

Za ponad 59 mln euro Grupa Famur nabyła większościowy pakiet akcji spółki Impact Clean Power Technology, polskiego producenta systemów bateryjnych. Akwizycja ma wzmocnić pozycję Grupy m.in. w obszarach elektromobilności i magazynowania energii – wynika z informacji przekazanej przez Famur.
09.11.2022

Raport: na koniec sierpnia było ponad 54 tys. aut elektrycznych

Po polskich drogach pod koniec sierpnia jeździło prawie 51 tys. pojazdów elektrycznych. Od początku roku przybyło ich ponad 14,1 tys. - wynika z "Licznika elektromobilności". Według autorów raportu, program „Mój Elektryk” dynamizuje sprzedaż e-samochodów w Polsce.
26.09.2022

GIG współpracował przy opracowaniu produkcji wodoru z wody oraz żużli i popiołów

Przy opracowaniu technologii taniej produkcję wodoru z wody z wykorzystaniem odpadów przemysłowych, jak żużle i popioły, współpracowali specjaliści podkrakowskiej firmy Protium P.S.A. i naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
22.09.2022

Elektromobilność szansą dla polskiej gospodarki

– Rozwój rynku pojazdów elektrycznych to duża szansa dla polskiej gospodarki – wskazuje Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. Decyzja UE o wycofywaniu z rynku samochodów spalinowych może oznaczać impuls inwestycyjny dla Polski: nowe fabryki, wysoko płatne miejsca pracy i zmiany w systemie edukacji. To również może być szansa dla start-upów technologicznych działających w obszarze elektromobilności. Kluczowe dla pobudzenia rynku będą inwestycje w infrastrukturę ładowania pojazdów, bo pod tym względem Po
02.08.2022

Rybnik otrzymał ponad 45 mln zł dotacji do zakupu 20 autobusów wodorowych

Samorząd Rybnika otrzymał 45,5 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do zakupu 20 wodorowych autobusów miejskich. Dotacja do projektu o wartości 70 mln zł pochodzi z drugiego naboru konkursu NFOŚiGW „Zielony transport publiczny”.
24.06.2022

Raport: na koniec maja w Polsce było ponad 48,6 tys. aut elektrycznych

Po polskich drogach pod koniec maja jeździło ponad 48,6 tys. pojazdów elektrycznych. Od początku roku przybyło ich prawie 9,9 tys., czyli o 45 proc. więcej rdr - wynika z "Licznika elektromobilności". Polski rynek napędzają hybrydy typu plug-in - dodano.
10.06.2022

Raport: po polskich drogach jeździ coraz więcej elektryków

Po polskich drogach pod koniec lutego br. jeździło ponad 42,7 tys. pojazdów elektrycznych; od początku roku przybyło ich 3177, czyli o 71 proc. więcej niż rok temu - wynika z "Licznika elektromobilności". Polski rynek napędzają hybrydy typu plug-in - dodano.
19.03.2022

Boyd Poland zainwestuje ok.130 mln zł w budowę nowego zakładu dla sektora e-mobilności

Wyspecjalizowana w produkcji uszczelnień oraz elementów i akcesoriów m.in. dla sektora e-mobilności firma Boyd Poland zainwestuje ok.130 mln zł w budowę nowego zakładu w Gliwicach - wynika z informacji Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), która wydała decyzję o wsparciu przedsięwzięcia.
28.01.2022

Raport: na koniec listopada br. po polskich drogach jeździło ponad 35 tys. aut elektrycznych

Na koniec listopada br. po polskich drogach jeździło 35 tys. aut elektrycznych, czyli o 101 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszego "Licznika elektromobilności". Polski rynek elektromobilności napędzają hybrydy typu plug-in.
16.12.2021

Katowiccy samorządowcy za ustanowieniem Światowego Dnia Elektromobilności

Władze Katowic, które przed trzema laty były gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, poparły w środę ideę ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności. Petycja w tej sprawie zostanie niebawem przekazana przedstawicielom ONZ podczas tegorocznego szczytu COP26 w Glasgow.
04.11.2021

NFOŚiGW uruchomił na YouTube kanał o elektromobilności

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił w środę na YouTube kanał o elektromobilności, w którym będzie informował m.in. o zaletach użytkowania aut elektrycznych, o kosztach i dopłatach do ich zakupu.
28.10.2021

Częstochowa odbiera poprawione autobusy gazowo-elektryczne i zamawia elektryki

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie odebrało już 10 z 24 poprawionych przez Autosana autobusów miejskich o napędzie hybrydowym gazowo-elektrycznym. Częstochowski samorząd ostatnio ogłosił też przetarg na cztery nowe autobusy elektryczne, dofinansowane z UE.
20.10.2021

Po Śląsku będą jeździć elektryczne Solarisy

Ofertę producenta autobusów Solaris wybrała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w przetargu na dostawę 32 autobusów elektrycznych. Do oszacowanej na 120 mln zł inwestycji Metropolia zapewniła sobie do 80 mln zł unijnych i krajowych dotacji z programu Gepard II.
30.09.2021

Szef Łukasiewicza: chcemy pracować dla rozwoju elektromobilności, uzupełniając kompetencje branży

Chcemy pracować dla rozwoju elektromobilności, uzupełniając kompetencje branży w zakresie tradycyjnych elementów pojazdów oraz nowych, związanych np. z systemami ładowania czy systemami wsparcia kierowcy – mówił we wtorek w Katowicach prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński.
22.09.2021

Tauron uruchomił setną stację ładowania pojazdów elektrycznych

Grupa energetyczna Tauron, która od 2018 r. rozbudowuje sieć ładowarek samochodów elektrycznych, uruchomiła setną stację ładowania pojazdów. Cztery najnowsze ładowarki, działające w ramach programu Operator, udostępniono w woj. śląskim: w Pyrzowicach, Wiśle, Cieszynie i Bielsku-Białej.
14.09.2021

Kurtyka: wyzwaniem skierowanie istniejącej bazy związanej z wodorem na nowe tory

Wyzwaniem, przed którym stoimy, jest skierowanie bazy istniejącej bazy związanej z wodorem na tory nowej gospodarki, która będzie prowadziła Polskę na ścieżce ku bardziej zielonej energii, ku neutralności klimatycznej – powiedział we wtorek w Katowicach minister Michał Kurtyka.
14.09.2021

Raport: na koniec lipca br. po polskich drogach jeździło ponad 28 tys. aut elektrycznych

Na koniec lipca br. po polskich drogach jeździło 28,3 tys. aut elektrycznych – wynika z najnowszego "Licznika elektromobilności". Według autorów raportu polski rynek elektromobilności napędzają hybrydy typu plug-in.
13.08.2021

PSPA: w polskich warunkach pojazdy elektryczne emitują o 29 proc. mniej CO2 od ich spalinowych odmian

W Polsce, gdzie 70 proc. energii elektrycznej powstaje z węgla, pojazdy elektryczne w całym cyklu życia są o 29 proc. mniej emisyjne pod względem CO2 niż ich spalinowe odmiany - wskazało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Dodało, że 90 proc. transportu drogowego napędzają silniki spalinowe.
10.08.2021

Zyska: we wrześniu program z 1,2 mld zł na zeroemisyjne autobusy dla gmin

1 września ruszy druga edycja programu "Zielony transport publiczny", w ramach którego gminy i spółki komunalne będą mogły starać się o dotacje do zakupu autobusów elektrycznych i z napędem wodorowym - informuje PAP wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Budżet programu to 1,2 mld zł.
23.07.2021

Na koniec czerwca br. po polskich drogach jeździło blisko 27 tys. elektryków

Pod koniec czerwca br. po polskich drogach jeździło 26 tys. 985 aut elektrycznych – wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Przez pierwsze pół roku ich liczba zwiększyła się o 8249 sztuk, tj. o 150 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r.
16.07.2021

Wiceprezes NFOŚiGW: wnioskowanie o dopłaty do zakupu elektryków będzie szybkie i proste

Złożenie wniosku o dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych dla nabywców indywidualnych i firm będzie szybkie i proste - powiedział PAP wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. Dodał, że z całej puli 500 mln zł, 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych, 400 mln na dopłaty do leasingu dla firm.
12.07.2021

Będą dopłaty do zakupu elektryków również dla firm i organizacji

Dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych w nowym programie będą mogły dostać także firmy, organizacje i samorządy, wsparcie obejmie też leasing pojazdu – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.
02.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.