KSSE i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych będą współpracować

KSSE i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych będą współpracować - ZielonaGospodarka.pl
17.10.2023 12:39
Strona główna Transport, Elektromobilność KSSE i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych będą współpracować

Partnerzy portalu

KSSE i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych będą współpracować - ZielonaGospodarka.pl

Przyspieszenie elektryfikacji floty samochodów oraz wsparcie inwestycji służących elektromobilności, wdrażania nowych technologii, a także badań i rozwoju w tej sferze - to niektóre obszary współpracy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kluczowym celem nawiązanej w ostatnim czasie współpracy jest - jak podano we wtorkowym komunikacie - wsparcie rozwoju potencjału polskiego przemysłu w obszarze e-mobility. "Współpraca obejmie również m.in. partnerstwo merytoryczne oraz wspólne działania na rzecz przystosowania kadry pracowniczej do nowych trendów na rynku motoryzacyjnym" - wskazują przedstawiciele stron porozumienia.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych jest organizacją zajmującą się m.in. kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce. KSSE należy do największych stref ekonomicznych w Polsce; w ostatnim rankingu ośrodka fDi Intelligence została uznana za najlepszą - pod kątem oferty dla inwestorów - w Europie i czwartą na świecie.

Na terenie KSSE realizowanych jest wiele przedsięwzięć z obszaru elektromobilności - w Jaworznie ma powstać fabryka polskich aut elektrycznych Izera, a zakłady Stellantis w Tychach już wytwarzają samochody m.in. z napędem elektrycznym. W Dąbrowie Górniczej zainwestował koreański koncern SK Innovation, dostarczający separatory baterii wykorzystywanych w pojazdach zeroemisyjnych.

"60 proc. inwestycji na terenie KSSE to firmy z sektora motoryzacyjnego. Z inicjatywy Strefy od dekady działa klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, który powstał na rzecz ciągłego rozwoju przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej oraz procesów zaawansowanej technologii, w tym właśnie z obszaru elektromobilności" - podkreślił prezes Strefy Janusz Michałek.

Branża automotive odpowiada obecnie za ok. 8 proc. polskiego PKB i 13,5 proc. rocznego eksportu. W sektorze motoryzacyjnym w Polsce pracuje 490 tys. osób, czyli 7,6 proc. pracowników zatrudnionych w przemyśle. Motorem napędowym branży są dostawcy części - Polska zajmuje 10. miejsce na liście największych eksporterów podzespołów na świecie z wartością eksportu na poziomie 12,3 mld dol. Przedstawiciele PSPA szacują, że do 2035 r. branża elektromobilności może wytworzyć nawet 5 proc. krajowego PKB.

"Wobec globalnych zmian polegających na odchodzeniu od napędów konwencjonalnych na rzecz elektrycznych musimy sprawić, że sektor motoryzacyjny utrzyma silną pozycję w krajowej gospodarce" - skomentował dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje zasięgiem woj. śląskie i sześć powiatów woj. opolskiego. Działa w niej 600 przedsiębiorstw, które zainwestowały ok. 44 mld zł i stworzyły ok. 100 tys. miejsc pracy.

mab/ amac/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.