Famur wzmacnia swój portfel zielonych inwestycji - przejmuje za 59 mln euro Impact Clean Power Technology

zk

09.11.2022 17:19 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Famur wzmacnia swój portfel zielonych inwestycji - przejmuje za 59 mln euro Impact Clean Power Technology

Partnerzy portalu

Famur wzmacnia swój portfel zielonych inwestycji - przejmuje za 59 mln euro Impact Clean Power Technology - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Famur

Za ponad 59 mln euro Grupa Famur nabyła większościowy pakiet akcji spółki Impact Clean Power Technology, polskiego producenta systemów bateryjnych. Akwizycja ma wzmocnić pozycję Grupy m.in. w obszarach elektromobilności i magazynowania energii – wynika z informacji przekazanej przez Famur.

Jak podano w środowym komunikacie, za 59,12 mln euro Famur kupił łącznie blisko 18,5 mln akcji Impact Clean Power Technology, reprezentujących 51 proc. kapitału zakładowego oraz uprawniających do wykonywania ok. 59 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Zakup będzie sfinansowany ze środków z emisji tzw. zielonych obligacji Famuru. Spółka wyemitowała je w zeszłym roku, pozyskując 400 mln zł.

"Środki te przeznaczone są na inwestycje związane ze zrównoważonym rozwojem Grupy Famur, zwłaszcza na m.in. finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji inwestycji, które na podstawie i zgodnie z Green Bond Framework będą zakwalifikowane jako tzw. zielone" – przypomniał Famur.

Przedstawiciele spółki podkreślili, że dzięki akwizycji firmy Impact Clean Power Technology, po ubiegłorocznej inwestycji w sektor fotowoltaiki, Famur wchodzi w kolejne obszary związane z zieloną transformacją, dywersyfikując tym samym działalność biznesową.

Impact Clean Power Technology zajmuje się produkcją i integracją zaawansowanych systemów magazynowania energii w ogniwach litowo-jonowych oraz planuje rozwijać systemy wykorzystujące wodorowe ogniwa paliwowe. Jest też dostawcą wielkoskalowych magazynów energii dla segmentu OZE i przemysłowych systemów zasilania.

Produkty spółki są stosowane głównie w transporcie publicznym, a także w sektorze magazynów energii, aplikacjach wykorzystywanych w przemyśle wydobywczym i robotyce. Klientami Impact Clean Power Technology są polscy i zagraniczni producenci pojazdów, w tym autobusów, tramwajów, trolejbusów czy pojazdów szynowych zasilanych napędami elektrycznymi, a także spółki z branż: transportowej, przemysłowej, energetycznej (konwencjonalnej i OZE), kolejowej i telekomunikacyjnej.

Jak podał Famur, oczekiwane przychody przejmowanej spółki w 2022 r. powinny przekroczyć 250 mln zł, a w horyzoncie kolejnych czterech-pięciu lat przewiduje się wzrost rocznych przychodów do co najmniej 1 mld zł. EBITDA w okresie 2023-24 będzie obciążona kosztami "dynamicznego budowania skali działalności", natomiast od roku 2025 przewidywana marża EBITDA powinna wzrosnąć do ok. 10-12 proc.

Rozpoczęcie współpracy z Impact Clean Power Technology to – jak podał w środę Famur – "kolejny etap realizacji strategii rozwoju Grupy Famur w kierunku przekształcenia spółki w holding inwestujący w zieloną transformację, oraz osiągnięcie do 2024 roku ok. 70 proc. przychodów niezwiązanych z węglem energetycznym". Pierwszym krokiem było wejście w sektor fotowoltaiki wielkoskalowej oraz rozwiązań PV dla sektora B2B.

Współpraca TDJ (właściciela Famuru) i Grupy Famur z Impact Clean Power Technology przewiduje – jak wskazano w informacji – "osiągnięcie efektów synergii m.in. w zakresie wsparcia rozwoju mocy produkcyjnych, zarówno w krótkim, jak i długim terminie".

"Umożliwi także pozyskanie kapitału obrotowego przeznaczonego na zwiększanie skali działalności w obszarze systemów bateryjnych i magazynów energii, w tym w zakresie dywersyfikacji portfela klientów w Polsce, a także zwiększania ekspansji na rynki zagraniczne" – przekazał w środę Famur.

Impact Clean Power Technology SA działa na rynku od 2007 r. Sprzedaje systemy bateryjne w Europie, Nowej Zelandii i USA. Pracuje też nad kolejnymi generacjami swoich baterii. Spółka z siedzibą w Pruszkowie zatrudnia ponad 290 pracowników, w tym ponad 100 inżynierów różnych specjalności.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22400,00 $ tona -0,11% 25 lis
 Cynk 2924,00 $ tona 0,45% 25 lis
 Aluminium 2345,00 $ tona 0,09% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.