Wynik wyszukiwania - "drzewostan" - Wiadomości

Equinor dba o młody drzewostan Łeby

Equinor wraz z Urzędem Miasta Łeba zorganizował akcję przesadzania młodych sadzonek sosny z działki, która posłuży jako baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk I, II i III.
28.03.2024

Piotr Kempf dyrektorem regionalnym lasów państwowych w Krakowie

Piotr Kempf został powołany na dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie - poinformowała RDLP we wtorek na swojej stronie internetowej. Wcześniej Kempf był dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
22.02.2024

MKiŚ: decyzja o wstrzymaniu wycinek w niektórych lasach jest legalna

Decyzja ministra klimatu o ograniczeniu wycinek lasu na wskazanych obszarach jest legalna - przekonywali w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska przedstawiciele resortu. Nie podali jednak finansowych skutków decyzji.
26.01.2024

Wiceminister klimatu: w 2024 roku chcemy stworzyć pierwszy od 20 lat park narodowy w Polsce

Mam nadzieję, że w 2024 roku uda się stworzyć w Polsce nowy park narodowy - wskazał w piątkowej rozmowie z gazetą.pl wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Poinformował też, że zapowiadany wcześniej "okrągły stół" na temat przyszłości polskich lasów ma się odbyć na przełomie lutego i marca.
12.01.2024

Eksperci z PAN wzywają do ochrony bioróżnorodności lasów i ograniczenia wycinki drzew

Ochrona bioróżnorodności lasów powinna być ważniejsza niż maksymalizacja ich wydajności produkcyjnej - apelują eksperci z Polskiej Akademii Nauk. Wzywają też do opracowania nowej polityki leśnej i sugerują m.in. bezzwłoczne ograniczenie wycinki na terenach chronionych i najcenniejszych przyrodniczo.
08.01.2024

Nowa zielona ścieżka w Lublinie prezentuje różne cenne okazy drzew

Nowa ścieżka przyrodnicza w Lublinie prezentuje najcenniejsze okazy drzew dzielnicy Tatary. Oprócz powszechnych w miastach lip, topoli, klonów można zobaczyć rzadziej spotykane gatunki drzew, jak np. glediczja trójcierniowa, oliwnik wąskolistny, surmia zwyczajna.
26.12.2023

Lasy Państwowe kupią pałac w Brynku na potrzeby centrum edukacji leśnej

Lasy Państwowe kupią od Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach XIX-wieczny pałac w Brynku, gdzie obecnie mieści się internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego. W środę podpisano przedwstępną umowę sprzedaży obiektu, który ma służyć edukacji leśnej.
12.10.2023

Katowice mają ponad 100 zielonych zadań na 2024

Ponad 100 zadań finansowanych z trzymilionowej puli tzw. zielonego budżetu Katowic ma zostać zrealizowanych w 2024 r. – wynika z czwartkowej informacji miasta. Zielony budżet to wydzielona część budżetu obywatelskiego Katowic, którego wyniki opublikowano w środę.
30.09.2023

Jak gospodarka leśna chroni lasy przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych? [WIDEO]

Bez zrównoważonej gospodarki leśnej polskie lasy będą umierać na skutek negatywnych zmian klimatycznych. Te zmiany możemy już zaobserwować w wielu miejscach na świecie, gdzie masowo dochodzi do pożarów drzewostanu - padło w czasie dyskusji zorganizowanej przez Lasy Państwowe w czasie Krynica Forum.
18.09.2023

Strażacy bezsilni w walce z ogniem na Teneryfie; spłonęło ponad 15 tys. ha lasów

Walka z pożarem lasów na Teneryfie, który od tygodnia pustoszy wyspę, jest mało skuteczna z powodu silnych podmuchów wiatru i dużego wysuszenia terenu, poinformowała we wtorek kanaryjska obrona cywilna.
22.08.2023

Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W Kanadzie, Grecji i na Teneryfie trwają dramatyczne walki z pożarami lasów spowodowanymi wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Alarm ogłoszono także w kilku rejonach Francji, gdzie również może pojawić się ogień. Najnowsze doniesienia na temat walki z ogniem na całym świecie publikujemy w aktualizowanym na bieżąco artykule.
21.08.2023

Pożary lasów na świecie [20.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie, ale także w Grecji na hiszpańskiej Teneryfie płoną lasy, pożary rozprzestrzeniają się na zamieszkane osiedla. Wszędzie trwają ewakuacje dotyczące łącznie dziesiątek tysięcy osób. O najważniejszych wydarzeniach związanych z pożarami lasów, wywołanymi rekordowo wysokimi temperaturami i niskimi opadami, informujemy w aktualizowanym artykule.
20.08.2023

ESG w Galerii Przymorze

Coraz więcej Polaków świadomie wybiera firmy, które prezentują etyczne i odpowiedzialne podejście do biznesu. Przykładem miejsca, dla którego ESG – czyli Environmental, Social, Governance – stanowi niezwykle istotny element strategii biznesowej, jest Galeria Przymorze w Gdańsku. Zarządca centrum, firma Apsys Polska, podejmuje działania oparte na zasadach ESG, które pozytywnie wpływają na zarówno na środowisko naturalne, jak i lokalną społeczność.
04.08.2023

Jak sztuczna inteligencja wspiera ochronę lasów i środowiska?

Z osiągnięć badaczy sztucznej inteligencji korzysta coraz więcej branż. Nowe możliwości zyskali również leśnicy, którzy mogą sprawniej dbać o ochronę lasów. Wszystko dzięki rozwiązaniom z zakresu leśnictwa precyzyjnego, które było głównym tematem spotkania zorganizowanego przez IDEAS NCBR w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie.
31.07.2023

Tauron i Karkonoski Park Narodowy będą działać na rzecz edukacji i ochrony przyrody

Wspólne działania na rzecz edukacji i ochrony przyrody zakłada porozumienie podpisane przez Tauron i Karkonoski Park Narodowy. Zaplanowano m.in. warsztaty dla pracowników energetycznej spółki oraz wspólne sadzenie drzew - podał Taruon w komunikacie.
22.06.2023

Trwają konsultacje w sprawie wyłączenia jednostki wojskowej z obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska konsultuje z gminami z powiatu hajnowskiego propozycję wyłączenia terenu wojskowej bazy logistycznej w Nieznanym Borze - skład Hajnówka i obszaru 50 metrów wokół tej bazy z terenu obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. W sumie z tego obszaru ma być wyłączonych ponad 240 ha.
06.05.2023

Mieszkańcy Bielan chcą specjalnej ochrony bagiennego lasu olchowego

Mieszkańcy Bielan przygotowali petycję w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego Bielański Ols w bielańskiej części Lasu Uroczysko Bemowo. Ols to las z dominacją olszy czarnej porastający bagienne siedliska.
30.04.2023

Drugie życie odpadów w gospodarce cyrkulacyjnej

Postrzeganie odpadów przez ostatnie lata zaczęło się gruntownie zmieniać – znaczenia nabrało wykorzystanie ich jako surowca. Trend ten wpisuje się w najnowsze wytyczne Unii Europejskiej, których celem ma być wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym na terenie całej wspólnoty. Czy odpady naprawdę mogą być efektywnie powtórnie wykorzystywane, czy jest to tylko medialna moda, która niedługo przeminie?
28.04.2023

Akcja sadzenia zieleni w parku Jalu Kurka, odzyskanym dla mieszkańców po kilkunastu latach

Róże pomarszczone, żylistki i derenie zasadzą krakowianie w sobotę w parku Jalu Kurka, który miasto pod koniec zeszłego roku odkupiło od zakonu salwatorianów i udostępniło dla mieszkańców. Wcześniej teren ten przez kilkanaście lat był niedostępny dla spacerowiczów.
15.04.2023

Grupa PGE posadzi 70 tys. drzew w ramach 23. edycji „Lasów Pełnych Energii"

Wiosną tego roku pracownicy Grupy PGE posadzą ok. 70 tys. drzew w 25 nadleśnictwach. W sadzeniach lasów udział wezmą również rodziny pracowników PGE, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedstawiciele lokalnych społeczności. Jest to już 23. edycja akcji „Lasy Pełne Energii", w ramach której do tej pory wzięło udział 27 tys. osób, które wspólnie posadziły ponad 770 tys. drzew w 51 lokalizacjach na terenie 14 województw.
30.03.2023

MI: Przeciwdziałamy niedoborom wody w Polsce

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Przedstawione na niej zostały pierwsze efekty i szczegółowe rozwiązania wspierające realizację Programu przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW), którego celem jest podwojenie magazynowanej w kraju wody do 2030 roku.
05.03.2023

Rekordowa liczba projektów środowiskowych PGE w 2022 r.

Już 28 000 specjalnych platform do gniazdowania bocianów zostało zamontowanych przez PGE ponad liniami energetycznymi. Tylko w 2022 roku powstało 787 nowych miejsc do zakładania gniazd przez te ptaki. To – obok współpracy z parkami narodowymi i akcji nasadzeń 67 500 drzew – jedno z wielu działań Grupy PGE na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności zrealizowanych w ubiegłym roku.
21.02.2023

Wiceminister Edward Siarka o przyszłości podkarpackich lasów w dobie zmian klimatycznych

Wiceminister Edward Siarka wziął udział w konferencji naukowej pt. „Przyszłość podkarpackich lasów w dobie zmian klimatycznych”, która odbyła się 3 lutego br. w gmachu Uniwersytetu Rzeszowskiego.
07.02.2023

Niemieckie lasy są zagrożone; chorych jest nawet cztery na pięć drzew

Lasami pokryta jest prawie jedna trzecia (29,8 proc.) powierzchni Niemiec. Jednak prawda jest taka, że niemieckie lasy mają się źle i większość odwiedzających je prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tragizmu sytuacji – podkreśla portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).
25.01.2023

Powstał prototyp robota do sadzenia drzew; sadzi siedem sadzonek w minutę

Naukowcy z polskich uczelni i instytutów wraz z Lasami Państwowymi opracowali prototyp robota do sadzenia drzew. Robot w minutę posadzi siedem sadzonek; może być istotną pomocą przy zakładaniu upraw leśnych oraz zalesianiu terenów rekultywowanych i porolnych.
05.12.2022

PGE i LOP o ochronie ptaków na terenach zurbanizowanych

19 października br. na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się Konferencja popularnonaukowa pt. „Ochrona ptaków na terenach zurbanizowanych”, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody. Partnerem Strategicznym wydarzenia była PGE Polska Grupa Energetyczna. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.10.2022

Rezerwat Czeszewski Las zachwyca bioróżnorodnością

Najstarszy rezerwat przyrody w Wielkopolsce, czyli Czeszewski Las, ze względu na swą bioróżnorodność nazywany jest Wielkopolską Białowieżą. Rosnące tam dęby podziwiał już Henryk Sienkiewicz.
15.08.2022

Chcą uratować ponad 80 drzew przeznaczonych do wycinki!

Już niedługo w stolicy regionu świętokrzyskiego rozpocznie się przebudowa skrzyżowania, które ma ułatwić dostęp do znajdującego się niedaleko Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Ofiarą inwestycji ma paść ponad 80 drzew przy ulicach Karczówkowskiej i Kamińskiego. W akcję ich ratowania włączyli się kieleccy radni Koalicji Obywatelskiej i Stowarzyszenie Młodzi Demokraci.
10.08.2022

Efekty długotrwałej suszy w obszarach leśnych mogą być widoczne dopiero po kilku latach

Efekty długotrwałej suszy w ekosystemach leśnych to m.in. pogarszająca się różnorodność biologiczna, usychanie młodych drzew i obniżenie ich odporności na choroby i szkodniki - wskazuje prof. Wojciech Pusz z UPWr. Niektóre skutki mogą być widoczne dopiero po kilku latach – dodaje.
22.07.2022

TAURON odbudowuje „zieloną infrastrukturę”

Niemal 2,5 tysiąca posadzonych drzew to efekt akcji „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody”. Pierwsze nasadzenia odbyły się w ubiegłym roku w Ogrodzieńcu, kolejne w ostatnich tygodniach w Kamiennej Górze.
23.06.2022

PGE partnerem Wigierskiego Parku Narodowego

PGE nawiązała współpracę z Wigierskim Parkiem Narodowym, dzięki której w 2022 roku zostaną zrealizowane aktywności z zakresu promowania postaw ekologicznych, ochrony przyrody, popularyzacji aktywności sportowych na obszarach leśnych, aktywizacji młodzieży szkolnej oraz seniorów, jak również edukacji na temat gatunków zwierząt występujących na terenach Parku. Działania te zostaną zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji PGE w ramach projektu „Z energią łączymy pokolenia”.
02.05.2022

Raport! Z miast zniakają tereny zielone, przez brak ochrony przed zabudową

Obowiązujące przepisy wciąż nie chronią przed zabudową terenów zielonych spełniających w miastach istotne funkcje klimatyczne, wentylacyjne, czy hydrologiczne. Jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, normy prawne regulujące od 18 lat planowanie i zagospodarowywanie przestrzenne, zamiast wspierać zachowanie i powiększanie systemów przyrodniczych dopuszczają do ich postępującego i nieodwracalnego osłabiania.
20.04.2022

Wiceminister Edward Siarka na spotkaniu z wiceministrem środowiska, wód i lasów Rumunii

„Bardzo cenna jest dla mnie możliwość wspólnych rozmów na temat kluczowych kwestii w obszarze zrównoważonej gospodarki leśnej w Unii Europejskiej” - powiedział wiceminister Edward Siarka podczas kolejnego z cyklu spotkań dotyczących unijnej polityki w zakresie klimatu i leśnictwa. Tym razem Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa odbył wideokonferencję z Ionuț Sorin Banciu, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska, Wód i Lasów Rumunii.
05.04.2022

Wiceministra Edward Siarka na spotkaniu z wiceministrem przedsiębiorczości i innowacji Królestwa Szwecji

Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa Edward Siarka wspólnie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Innowacji Szwecji Oskarem Magnussonem podjęli rozmowy dotyczące kluczowych dokumentów europejskich i kierunków rozwoju polityki leśnej.
14.03.2022

Fundacja PGE inwestuje w instalacje fotowoltaiczne w Biebrzańskim Parku Narodowym

Dolina Biebrzy to jedne z największych i najlepiej zachowanych mokradeł w Europie, unikalne siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin, zwierząt i ptaków. Znajdujący się na tym terenie Biebrzański Park Narodowy od lat aktywnie działa w obszarze odnawialnych źródeł energii, m.in. nad wykorzystaniem biomasy.
11.03.2022

PGE - W Świętokrzyskim Parku Narodowym powstała instalacja fotowoltaiczna, pokrywająca prawie całe zapotrzebowanie na energię

Nowa instalacja fotowoltaiczna zasili budynki ośrodka edukacyjnego i dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pokryje w zasadzie całe zapotrzebowanie parku na energię, dzięki czemu obiekt stanie się zero-, a nawet plusenergetyczny i możliwe będzie ograniczenie emisji CO2 o ponad 18 t rocznie. Inwestycja powstała dzięki wsparciu Fundacji PGE w ramach programu Lasy Pełne Energii. To kolejne dofinansowanie dla parków narodowych w Polsce.
23.02.2022

Duży pożar lasów w Portugalii

Kilkuset strażaków walczy w sobotę z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasów w północno-wschodniej Portugalii, przy granicy z Hiszpanią. Ogień pustoszy trudno dostępne dla jednostek ratowniczych drzewostany w dystrykcie Braganca.
29.01.2022

W Bielsku-Białej pojawią się chodniki sprzyjające roślinności

Komunalny Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej po raz pierwszy zastosuje w inwestycjach drogowych przepuszczającą wodę kostkę brukową oraz tzw. podwieszane chodniki. To rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni – podał magistrat.
29.01.2022

Do końca stycznia konsultacje ws. planu przeciwpożarowego dla polskiej części obiektu UNESCO Białowieża Forest

Do końca stycznia 2022 r. Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) prowadzi konsultacje społeczne ws. projektu planu przeciwpożarowego zabezpieczenia i gaszenia pożarów dla polskiej części Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest.
25.01.2022

Nowela ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody, która m.in. wprowadza wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.
10.01.2022

Kolejne wycinki polskich lasów

Na Podkarpaciu leśnicy w tym roku planują pozyskać 2,1 mln m sześc. drewna. Jak powiedział w środę PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, to o 40 tys. m sześc. więcej niż planowano rok wcześniej.
06.01.2022

Pożary pochłonęły tysiące hektarów lasów w Patagonii

Pożary rozprzestrzeniające się od czwartku na terenie Patagonii w Chile i Argentynie, pochłonęły od czwartku do poniedziałku kilkanaście tysięcy hektarów lasów. Rannych w walce z żywiołem zostało dwóch żandarmów pomagających w akcji gaszenia ognia.
28.12.2021

PGE podpisała umowę o partnerstwie strategicznym z Ligą Ochrony Przyrody

PGE Polska Grupa Energetyczna i Liga Ochrony Przyrody podpisały w piątek umowę o partnerstwie strategicznym. Współpraca zakłada m.in. realizację działań z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej.
29.11.2021

Mural oczyszczający powietrze na ścianie ING

Przedstawiający głównie motywy roślinne mural o powierzchni 568 m kw. powstał na ścianie budynku centrali ING Banku Śląskiego w Katowicach. Użyte przy tworzeniu malowidła farby pochłaniają dwutlenek węgla, przyczyniając się do filtrowania powietrza.
06.11.2021

Rząd przyjął projekt ustawy dot. dobrych praktyk w gospodarce leśnej

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt zmian w ustawach o ochronie przyrody i o lasach - podało CIR. Chodzi o regulacje dotyczące dobrych praktyk w gospodarce leśnej.
03.11.2021

Rozpoczęło się posiedzenie rządu m.in. w sprawie Polskiej Strategii Wodorowej

We wtorek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma zająć się projektem "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”. Określi ona cele i działania przy budowie niskoemisyjnej gospodarki wodorowej.
02.11.2021

Rząd zajmie się zmianą regulacji dot. dobrych praktyk w gospodarce leśnej

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektami zmian w ustawach o ochronie przyrody i o lasach, usuwających potencjalne sprzeczności z dyrektywami - wynika z porządku posiedzenia rządu. Chodzi o dobre praktyki w gospodarce leśnej.
02.11.2021

Volkswagen - posadzi ponad 8 hektarów lasów w Polsce w miejscach dotkniętych katastrofami naturalnymi

Czarnowo na Kaszubach, Ryboły niedaleko Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej oraz Zawoja pod Babią Górą – to w okolicach tych miejscowości na ponad 8 ha zostanie posadzonych w sumie 50 tys. drzew. W ten sposób odbudowany zostanie m.in. drzewostan, który kilka lat temu zniszczyły potężne żywioły – trąby powietrzne i huragany.
11.10.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska

Pakiet Fit for 55, strategia leśna, COP26 i ceny energii w Europie to główne tematy Rady ds. Środowiska (ENVI), w której uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Posiedzenie odbyło się 6 października 2021 r. w Luksemburgu.
08.10.2021

Lasy pochłaniają tylko 3 proc. rocznej krajowej emisji CO2

W Niemczech lasy zmagazynowały w 2019 r. około 8,3 mln ton węgla więcej niż w roku poprzednim. Odpowiada to 30,6 mln ton dwutlenku węgla - wynika z nowych danych federalnego Urzędu Statystycznego, które przytacza „Der Spiegel”.
07.10.2021

Zielone Płuca dla Płocka - ruszyły nasadzenia w ramach projektu na rzecz bioróżnorodności i klimatu

W ramach projektu „Zielone Płuca dla Płocka - nasadzenia w 2021 r. na rzecz bioróżnorodności i klimatu” na terenie tego miasta pojawi się ponad 6 tys. krzewów, 172 drzewa oraz prawie 6 tys. innych roślin wieloletnich. Na przedsięwzięcie warte około 450 tys. zł pozyskano wsparcie z budżetu Mazowsza.
29.09.2021

Parafia pod Ełkiem zapłaci 1,9 mln zł za nielegalną wycinkę

Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad 1,9 mln zł za wycięcie bez pozwolenia 269 drzew, które rosły na cmentarzu. Odrębne postępowanie dotyczące prac na tej samej nekropolii prowadzi prokuratura w Ełku, która postawiła zarzuty proboszczowi i właścicielowi firmy, która wycinała drzewa.
18.09.2021

Czy dojdzie do wysypu pozwów za zaniedbania Polski w polityce klimatycznej?

W połowie tego roku pięcioro Polaków pozwało Skarb Państwa o naruszenie swoich dóbr osobistych i zaniedbania w obszarze polityki klimatycznej. Chcą, żeby sąd zobowiązał rządzących do bardziej zdecydowanych działań na rzecz klimatu i 60-proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych przed końcem tej dekady.
17.09.2021

Polska rozpocznie pracę nad nowym brzmieniem Kodeksu dobrych praktyk w leśnictwie

Polska zaproponuje nowe brzmienie przepisu, który będzie korespondować z konkretnymi przepisami unijnej dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej oraz rozpocznie pracę nad nowym brzmieniem Kodeksu dobrych praktyk w leśnictwie - wynika z uzasadnienia do projektu noweli ustawy o lasach.
31.08.2021

Leśnicy: schną buki w bielskim lesie; winni są niektórzy rowerzyści

Leśnicy z Bielsku-Białej zaalarmowali, że schną buki w lesie komunalnym w dzielnicy Wapienica. Kilka drzew muszą wyciąć. Przyczyną ich zamierania jest nielegalna działalność rowerzystów na terenie lasu – poinformowała Emilia Klejmont z bielskiego magistratu.
23.08.2021

UE zasadzi 3 mld drzew do 2030 roku

Nowa strategia leśna UE na rok 2030 jest częścią pakietu "Fit for 55" przedstawionego tydzień temu przez Komisję Europejską. Jest to jedna z wiodących inicjatyw Europejskiego Zielonego Ładu i opiera się na unijnej strategii na rzecz różnorodności biologicznej na rok 2030.
18.08.2021

Już w 32 proc. portugalskich kompleksów leśnych zamontowano kamery, które chronią przed pożarami

Rząd Portugalii zamontował do sierpnia br. systemy monitoringu na terenie ponad 32 proc. kompleksów leśnych kraju - podał w poniedziałek dziennik “Jornal de Noticias”, powołując się na statystyki gabinetu Antonio Costy.
10.08.2021

PSSE myśli i działa "eko". Chce zazieleniać strefy ekonomiczne i rozwijać energetykę obywatelską

List intencyjny o współpracy podpisały Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) oraz Energa Green Development z Grupy Orlen - Podstawą są wspólne modele działania, wspieranie i rozwijanie rodzimych inwestycji z naciskiem na tzw. zieloną gospodarkę. Przyszłość widzimy w energetyce rozproszonej i wykorzystaniu lokalnych zasobów oraz dostosowaniu do tego prawa - mówi Maciej Kazienko, wiceprezes PSSE.
09.08.2021

Kornik drukarz niszczy drzewa, lasy znikają w błyskawicznym tempie

Niemieckie lasy szybko się kurczą wskutek globalnych zmian klimatu, które przynoszą susze sprzyjające rozwojowi szkodników drzew, głównie kornikowi drukarzowi – alarmuje niemiecki tygodnik "Der Spiegel" na swojej stronie interentowej.
05.08.2021

Józef Kubica z Lasów Państwowych w "PB": Pozostawienie wielkich obszarów leśnych w Europie nietkniętych ludzką ręką to aberracja

Pozostawienie wielkich obszarów leśnych w Europie nietkniętych ludzką ręką to aberracja, a realizacja unijnej strategii leśnej doprowadzi do katastrofy - mówi w piątkowym "Pulsie Biznesu" p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.
30.07.2021

Bukowe lasy Bieszczad na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas 44. Sesji, która odbywa się w dniach 16 – 31 lipca 2021 r. w Fuzhou w Chinach, podjął 28 lipca br. decyzję o utworzeniu w Polsce nowego Obiektu Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego.
30.07.2021

Bardziej zielone Śródmieście Gdańska. Powstaną „PlanTy na Podwalu”

Główne Miasto od ul. Podwale Staromiejskie otaczać będą już nie tylko zabytkowe mury obronne miasta. Historyczne serce Gdańska zyska także nowy „zielony mur” stworzony z istniejących i nowoposadzonych drzew. W Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni ogłoszono postępowanie na przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztorysu w ramach zdania „PlanTy na Podwalu”. To projekt wybrany przez mieszkańców w Zielonym Budżecie Obywatelskim 2021.
26.07.2021

Kubica: unijna strategia bioróżnorodności to zagrożenie dla Lasów Państwowych

Wdrożenie niektórych elementów unijnej strategii bioróżnorodności oznaczałoby zagrożenie dla integralności Lasów Państwowych – mówił w piątek w Katowicach p.o. dyrektora tej instytucji Józef Kubica. Jak ocenił, przełożyłoby się to też na sytuację polskiego przemysłu drzewnego.
16.07.2021

Czy unijna strategia bioróżnorodności uderzy w polski przemysł drzewny?

W Polsce chronione obszary Natura 2000 zajmują ok. 20 proc. powierzchni kraju. Zgodnie z unijną Strategią Bioróżnorodności 2030 ochroną trzeba będzie objąć jeszcze ok. 3 mln ha – wynika z szacunków Lasów Państwowych.
23.06.2021

PE chce wiążących celów ochrony bioróżnorodności

Parlament Europejski opowiedział się za wiążącymi celami ws. bioróżnorodności, by chronić ludzi i dzikie zwierzęta. Potrzebne jest „porozumienie paryskie” w sprawie bioróżnorodności oraz unijne przepisy w tej sprawie, aby odbudować ekosystemy, wzmocnić je i zapewnić ich odpowiednią ochronę do 2050 roku - uważają europosłowie.
11.06.2021

Naukowcy z Komitetu PAN apelują o ochronę Puszczy Karpackiej

O ochronę najcenniejszych przyrodniczo lasów Puszczy Karpackiej zaapelował Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN. Wśród koniecznych działań naukowcy wymieniają m.in. utworzenie sieci rezerwatów, wstrzymanie cięć w rezerwatach, zakaz budowy dróg leśnych.
30.03.2021

Polskie lasy płoną

W lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe w latach 2011-2020 wybuchło mniej pożarów niż w poprzednich dekadach – wynika z danych leśników. Mimo że liczba pożarów i strawiona przez ogień powierzchnia maleje, to pod względem ich liczby Polska jest 3. w Europie.
27.03.2021

Wycinka lasów rujnuje klimat i gospodarkę

Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ). Od 2012 r. obchody są świętowane na całym świecie. Wprowadzenie tego wydarzenia ma na celu zwiększenie globalnej świadomości dotyczącej tego skomplikowanego ekosystemu i jego znaczenia dla ludzkości. Można przytoczyć wiele danych liczbowych obrazujących zastraszające tempo wycinki lasów. Niektóre źródła podają, że, rok rocznie ginie 12-15 mln hektarów obszarów leśnych. Aby wyciąć powierzchnię lasów o obszarze zbliżonym do Polski,
22.03.2021

Radni z Gdańska przyjęli rezolucję o ochronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Rada Miasta Gdańska uchwaliła w czwartek rezolucję skierowaną do prezydent Aleksandry Dulkiewicz w sprawie ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zdaniem radnych z koalicji rządzącej Lasy Państwowe powinny zmienić politykę gospodarowania zasobami i zaprzestać wycinek.
26.02.2021

PGE wspiera " leśny eksperyment"

W lutym br. w Nadleśnictwie Gryfino rozpoczęto pierwszy etap rewitalizacji Krzywego Lasu. Dzięki temu powstaną dwie nowe plantacje drzew z nasion pozyskanych od „krzywych sosen”.
22.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.