Radni z Gdańska przyjęli rezolucję o ochronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

zc

26.02.2021 11:17 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Radni z Gdańska przyjęli rezolucję o ochronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Partnerzy portalu

Radni z Gdańska przyjęli rezolucję o ochronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - ZielonaGospodarka.pl
fot. Wikimedia Commons

Rada Miasta Gdańska uchwaliła w czwartek rezolucję skierowaną do prezydent Aleksandry Dulkiewicz w sprawie ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zdaniem radnych z koalicji rządzącej Lasy Państwowe powinny zmienić politykę gospodarowania zasobami i zaprzestać wycinek.

W dokumencie zwrócono uwagę, że Trójmiejski Park Krajobrazowy (TPK) ma szczególne znaczenie i walory przyrodnicze dla aglomeracji trójmiejskiej i jej mieszkańców.

"Z niepokojem obserwujemy politykę gospodarowania zasobami leśnymi, prowadzącą do tzw. odmłodnienia drzewostanu, realizowaną przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Dostrzegamy konieczność zmiany przyjętych założeń i odstąpienie od wycinki drzew niedługo po osiągnięciu wieku dojrzałości, a więc momentu, w którym wzrost drzewa ulega spowolnieniu. Po osiągnięciu tego wieku drzewa jeszcze długo pozostają w dobrym stanie, są stabilne i tym samym bezpieczne dla odwiedzających las, jednocześnie podnosząc walory wizualne i krajobrazowe przestrzeni, a także przyczyniając się do naturalnej retencji" – głosi rezolucja.

Radni podkreślili, że działania realizowane przez Lasy Państwowe w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wzbudzają ich niepokój. Wyrazili swój sprzeciw dla wycinki starszych i okazałych drzew.

"Drzewa, które są zdrowe, nie powinny być wycinane tylko z tego powodu, że osiągnęły określony wiek rębności. +Odmładzanie drzewostanu+ postrzegamy jako działania dalekie od właściwych" – zaznaczono.

Radni wskazali, że Komisja Europejska zarzuca Polsce niedopełnienie obowiązków wynikających z unijnych dyrektyw w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, a także w sprawie ochrony dzikiego ptactwa.

"Ponadto, w ocenie KE, Polska nie zapewnia społeczeństwu realnego wpływy na sposób gospodarowania lasami. Sprawa przeciwko Polsce została skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" – czytamy w uzasadnieniu rezolucji.

Dokument zobowiązuje prezydenta Gdańska do podjęcia działań w sprawie ochrony drzewostanu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 20 radnych Koalicji Obywatelskiej i stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Przeciwni byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Według radnych PiS przygotowana przez klub KO rezolucja to "pozorowana troska o drzewa w mieście" oraz "przykrywka dla zniszczenia terenów zielonych, którą przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla pasa nadmorskiego w Brzeźnie". Mają też wątpliwości co do podstawy prawnej dokumentu.

"Zastrzeżenia zgłosił sam radca prawny w Radzie Miasta Gdańska. Prezydent nie ma kompetencji do tego, by decydować o gospodarce leśnej. To, co dzieje się w TPK, ma związek z dziesięcioletnim planem urządzania lasu, który został zatwierdzony w 2015 r. przez ministra środowiska z rządu PO-PSL. Teraz leśnicy wykonują jego postanowienia. Wszelkie zastrzeżenia w tej sprawie powinny być kierowane do ówczesnego kierownictwa w MŚ" – powiedział radny PiS Przemysław Majewski.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.