Wynik wyszukiwania - "enea" - Wiadomości

Rada Nadzorcza Enei odwołała prezesa Pawła Majewskiego

Rada Nadzorcza Enei odwołała w piątek prezesa Pawła Majewskiego i czasowo powierzyła wykonywanie czynności prezesa zarządu Monice Stareckiej, zasiadającej w radzie nadzorczej - poinformowała spółka.
02.02.2024

Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna kampanię edukacyjną

Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Enea będzie inwestować w zeroemisyjne, stabilne i nowoczesne moce wytwórcze, zapewniając klientom bezpieczeństwo energetyczne. Poszukując możliwości rozwojowych nowych linii biznesowych, Grupa Enea wskazuje również na technologię SMR – małych reaktorów jądrowych, których komercjalizacja przyczyni się do szybszej dekarbonizacji polskiej gospodarki.
02.02.2024

Minister aktywów odwołał członka rady nadzorczej Enei

Minister Aktywów Państwowych, korzystając ze swoich uprawnień odwołał w poniedziałek Łukasza Ciołko z rady nadzorczej Enei - poinformowała w poniedziałek spółka w komunikacie giełdowym.
29.01.2024

Enea podłączy 4,3 GW nowych mocy wytwórczych OZE

Enea zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytu inwestycyjnego, a pozyskany 1 mld zł zostanie przeznaczony na inwestycje w obszarze dystrybucji - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.
23.12.2023

Ponad 600 pracowników Grupy Enea angażuje się w programy społecznie odpowiedzialne

Przez ponad 12 lat działania wolontariatu pracowniczego w Grupie Enea udało się zrealizować wiele dużych i małych przedsięwzięć oraz akcji, pomagając dzieciom i młodzieży, dorosłym i seniorom, osobom chorym i potrzebującym, a także wielu instytucjom działającym na terenie całej Polski. Z roku na rok w akcje społeczne włącza się coraz więcej pracowników. Przybywa inicjatyw zgłaszanych przez wolontariuszy.
05.12.2023

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I

Enea Nowa Energia rozpoczęła prace przy budowie farmy fotowoltaicznej Dygowo I w woj. zachodniopomorskim, podpisała też umowę na wykonanie farmy Jastrowie II - poinformowała w piątek Grupa Enea. Instalacje powiększą moc zainstalowaną w PV o 16 MW.
27.10.2023

Enea kupiła od PAD RES farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW zlokalizowaną w Wielkopolsce

Położona pod Koninem Farma Fotowoltaiczna Genowefa o mocy 35 MW powiększyła moce wytwórcze OZE Grupy Enea. Działająca instalacja została zakupiona od firmy PAD RES, która jest wiodącym deweloperem w sektorze czystych źródeł energii. To kolejna z ogłoszonych w ostatnich tygodniach inwestycji Enei realizujących strategię konsekwentnego zwiększania zainstalowanej mocy OZE Grupy.
26.09.2023

Grupa Enea podsumowuje I półrocze 2023 r.

EBITDA Grupy Enea w I półroczu 2023 r. była wyższa niż przed rokiem i wyniosła 2,3 mld zł. Grupa wypracowała ponad 24 mld zł przychodów ze sprzedaży oraz innych dochodów. Priorytetem Grupy jest sfinalizowanie procesu przekazania węglowych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Ukończenie tego procesu pozwoli na zdynamizowanie inwestycji w rozwój odnawialnych źródeł energii w Grupie.
14.09.2023

Enea kupiła od szwedzkiej firmy OX2 projekt farmy wiatrowej Bejsce

Enea Nowa Energia - spółka z Grupy Enea kupiła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100 proc. udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, właściciela projektu farmy wiatrowej o mocy 19,8 MW. Jak poinformowała Enea, wartość umowy to ponad 57 mln euro.
08.09.2023

Władze Enei zgodziły się na sprzedaż aktywów węglowych do NABE

Zarząd spółki Enea zaakceptował warunki sprzedaży Skarbowi Państwa aktywów węglowych w celu utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - podała w czwartek Enea w komunikacie giełdowym. Wcześniej podobne zgody wyraziły władze PGE, Energi i Tauronu.
10.08.2023

Enea przebudowała GPZ z myślą o inwestycjach w OZE

Enea Operator zakończyła przebudowę stacji elektroenergetycznej 110/15 kV w Chodzieży. Dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się niezawodność dostaw energii elektrycznej do mieszkańców miasta i powiatu chodzieskiego oraz przedsiębiorców z regionu. Modernizacja GPZ (Głównego Punktu Zasilającego) pozwoli także na rozwój energetyki rozproszonej w północnej Wielkopolsce.
21.02.2023

Budimex Mobility nabył od Enea Operator 109 stacji ładowania elektryków

Budimex Mobility – spółka należąca do lidera na rynku budowlanym w Polsce - podpisał umowę kupna 109 stacji ładowania samochodów elektrycznych od firmy Enea Operator.
20.02.2023

Enea i PKO TFI wspólnie zainwestują w zieloną energię

Największe Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych rynku detalicznego i wicelider rynku energetycznego w produkcji energii w Polsce zamierzają wspólnie inwestować w odnawialne źródła energii. Szefowie PKO TFI i Enei S.A. podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju OZE w Polsce.
13.02.2023

Nowa farma fotowoltaiczna Grupy Enea w Lubuskim

W Lubnie w powiecie gorzowskim (woj. lubuskie) uruchomiono kolejną w Grupie Enea farmę fotowoltaiczną. Farma, składająca się z trzech niezależnych instalacji, ma łączną moc 5 MW i zbudowana jest z ponad 9 tys. paneli.
04.01.2023

Enea chce złożyć do Prezesa URE wniosek o zmianę wysokości taryfy dla energii

Enea zamierza w najbliższym czasie złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zmianę wysokości taryfy dla energii elektrycznej - poinformowała spółka w sobotę w komunikacie.
19.12.2022

Prezes URE odmówił Tauronowi, Enei i Enerdze zatwierdzenia zmiany taryf na 2022 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił spółkom Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót zatwierdzenia zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. Jak wynika z opublikowanych decyzji regulatora, Prezes URE uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.
08.12.2022

Prezes PGE: połączenie PGE, Grupy Tauron i Grupy Enea to bardzo dobry pomysł

Połączenie PGE, Grupy Tauron i Grupy Enea to bardzo dobry pomysł - ocenił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Dodał, że w konsekwencji powstałaby w przyszłości firma łącząca dystrybucję, odnawialne źródła energii i ciepłownictwo. Potrzeba do tego akceptacji rządu i strony społecznej - zaznaczył.
06.11.2022

Borys Budka składa wniosek o kontrolę NIK w spółce Enea Nowa Energia

Szef klubu KO Borys Budka zapowiedział we wtorek w Radomiu, że składa wniosek o przeprowadzenie przez NIK kontroli w mającej siedzibę w tym mieście spółce Enea Nowa Energia.
11.10.2022

„Współpraca – Energia – Przyszłość” – debata o przyszłości zawodów związanych z nowoczesną energetyką

Enea, jeden z największych w Polsce koncernów energetycznych, zorganizowała w Poznaniu konferencję „Współpraca – Energia – Przyszłość”. Wydarzenie poświęcone było współpracy branży energetycznej ze szkolnictwem ponadpodstawowym. W trakcie konferencji podsumowano dotychczasową współpracę i zebrane doświadczenia spółek z Grupy Enea współtworzących program wspierania szkolnictwa branżowego i technicznego. Nauczyciele szkół objętych patronatem Enei mogli uczestniczyć w wykładach i panelach dyskusyjnych, a uczniowie – m.in. w warsztat
28.09.2022

Enea jako pierwsza będzie mogła odzyskiwać węgiel z hałd kopalnianych

Grupa Enea jako pierwsza uruchamia prace nad instalacją infrastruktury, która pozwoli na uzyskanie węgla z hałd kopalnianych już na początku 2023 roku i umożliwi rewitalizację terenów pogórniczych i wykorzystanie ich dla rozwoju OZE.
22.09.2022

Grupa Enea wspiera budowę nowoczesnej gospodarki obiegu zamkniętego

Grupa Enea rozpoczyna realizację Programu Rewitalizacji i Eksploatacji Hałd Kopalnianych, zaprojektowanego przez Zespół Ekspertów Gospodarczych w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Porozumienie o współpracy podpisały w tym celu Lubelski Węgiel Bogdanka (Grupa Enea) i Grupa CZH. Pozyskany z hałd węgiel będzie mógł być z powodzeniem wykorzystany przez energetykę. Rekultywacja składowisk pozwoli również na uwolnienie terenów, na których w przyszłości powstaną odnawialne źródła energii, takie jak farmy fotowoltaiczne. Pilotażowa inst
22.09.2022

Enea: Bogdanka może nie dostarczyć w 2022 r. ok. 1,4 mln ton węgla

Kopalnia Bogdanka szacuje na ok. 1,44 mln ton wolumen węgla, którego może nie być w stanie dostarczyć do końca 2022 r. spółkom z grupy Enea - poinformowała w sobotę Enea. W Bogdance doszło ostatnio do zaciśnięcia nowej ściany wydobywczej.
18.09.2022

Enea testuje prototypowy Bezobsługowy Magazyn Liczników

Prototypowy Bezobsługowy Magazyn Liczników energetycznych wykorzystujący technologię identyfikacji radiowej (RFID) zaczął działać na terenie Enei Operator przy ul. Strzeszyńskiej w Poznaniu. Nowoczesny magazyn, który jest w pełni zautomatyzowany, jest efektem współpracy Enei Operator i instytutu badawczego Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny w Poznaniu.
17.08.2022

Enea realizuje unikatowy projekt badawczy dotyczący optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych we flotach służbowych

Enea Operator realizując projekt optymalizacji wykorzystania samochodów elektrycznych rozpoczęła kolejny etap elektryfikacji swojej floty. Elektryfikacja transportu jest jedną z kluczowych dróg transformacji energetycznej. Wpisuje się w strategię neutralności klimatycznej, której głównym celem jest redukcja emisji CO2.
01.07.2022

Kongres 590: małe reaktory atomowe to przyszłość energetyki

Potrzebę inwestycji w energetykę atomową opartą na małych modułowych reaktorach (SMR) akcentował Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A. podczas panelu „Rola spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski”, który odbył się na Kongresie 590 w Nadarzynie. Kongres stał się również miejscem podpisania przez Enea Innowacje spółkę z Grupy Enea i amerykańską firmę Last Energy listu intencyjnego w sprawie współpracy dotyczącej rozwoju technologii SMR.
24.06.2022

Modułowe reaktory jądrowe w Polsce – Enea rozpoczyna współpracę z amerykańską firmą Last Energy

Enea i amerykański deweloper elektrowni jądrowych – Last Energy podpisały porozumienie, które zakłada wspólną realizację budowy małych modułowych elektrowni jądrowych. Technologia w pełni modułowego reaktora Last Energy pozwala na skrócenie czasu i obniżenie kosztów budowy elektrowni jądrowych oraz zapewnienie czystej energii. Współpraca wpisuje się w Strategię Rozwoju Enei, która zakłada powstanie nowych linii biznesowych, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
22.06.2022

#BałtykDlaPokoleń. Polacy mają świadomość zagrożeń dotyczących ekosystemu Morza Bałtyckiego

Dwie trzecie Polaków spotkało się z informacjami na temat zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego bronią konwencjonalną i wrakami statków pochodzącymi z II wojny światowej. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju jest również świadoma zalegania na dnie akwenu broni chemicznej. Tak wynika z badania IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie Enei w ramach akcji #BałtykDlaPokoleń, której celem jest uwolnienie Bałtyku od tych zagrożeń.
01.05.2022

Daniel Obajtek tymczasowym prezesem Energi

Rada Nadzorcza Energi zdecydowała o delegowaniu członka Rady Nadzorczej Daniela Obajtka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu - przekazała w czwartek spółka. Dodano, że Obajtek będzie pełnił te obowiązki bez pobierania wynagrodzenia.
22.04.2022

„Kwiat za grat”– wymienimy elektrośmieci na rośliny z Eneą

Enea Operator zaprasza do wspólnej akcji ekologicznej. W kwietniu, we współpracy ze studentami oraz szkołami patronackimi, firma wymieni elektrośmieci na sadzonki kwiatów. Aby otrzymać rośliny, wystarczy przynieść z domu stare telefony, ładowarki, niedziałający sprzęt elektroniczny czy drobne AGD. Zbiórki odbędą się w Szczecinie, Poznaniu i Nowej Soli.
19.04.2022

Enea Elkogaz zajmie się rozwojem projektu budowy nieskoemisyjnych bloków gazowo-parowych

Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Grupa Enea kontynuuje przygotowania do realizacji projektu budowy bloków energetycznych CCGT na terenie Elektrowni Kozienice. Nowo powołana spółka celowa o nazwie Enea Elkogaz zajmie się odtworzeniem mocy wytwórczych bloków klasy 200 MW w oparciu o technologię spalania paliwa gazowego.
30.03.2022

Czy dzięki przyłączeniu OZE zyski Enei wzrosły?

Zysk netto Enei w 2021 r. wyniósł ponad 1,78 mld zł przy przychodach 21,2 mld zł i wyniku EBITDA na poziomie 3,6 mld zł – poinformowała spółka w środę.
24.03.2022

Enea Operator przetestowała prototypowe magazyny energii

Należąca do Grupy Enea spółka Enea Operator zakończyła testy pięciu prototypowych magazynów energii elektrycznej, działających w oparciu o zróżnicowane technologie. Wyniki pomogą we wdrażaniu instalacji na dużą skalę – poinformowała w piątek rzeczniczka Enei Operator Danuta Tabaka.
04.03.2022

Enea Operator uruchomiła w Zielonej Górze nową stację elektroenergetyczną

Spółka Enea Operator uruchomiła w Zielonej Górze nową stację elektroenergetyczną GPZ Kisielin. Jej budowa i przebudowa sieci kosztowała łącznie ok. 26 mln zł – poinformowała na swoim portalu spółka Enea Operator.
31.01.2022

Enea złożyła wniosek o objęcie akcji serii D przez Skarb Państwa

Enea złożyła wniosek o objęcie przez Skarb Państwa akcji serii D spółki za łączną kwotę nie wyższą niż 899 mln 659 tys. 967,85 zł, w zamian za wkład pieniężny pochodzący ze środków funduszu reprywatyzacji - poinformował spółka w piątkowym komunikacie giełdowym.
22.01.2022

Enea planuje emisję akcji, by zdobyć środki m.in. na rozwój sieci dystrybucyjnej

Zarząd Enei zdecydował w środę o emisji akcji w celu podwyższeniu kapitału zakładowego i zdobycia środków na rozwój sektora dystrybucji energii elektrycznej - podała spółka. Emisję musi jeszcze zatwierdzić NWZA spółki.
20.01.2022

Sasin: umowa ws. budowy farm wiatrowych na Bałtyku ważnym krokiem w transformacji energetycznej

Porozumienie w sprawie budowy farm wiatrowych na Bałtyku to ważny krok w procesie transformacji energetycznej - stwierdził w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że zielona energia to przyszłość.
19.11.2021

H2eBuffer w Szczecinie – czy wodór pomoże stabilizować sieci? Pytamy Eneę o szczegóły projektu

W czerwcu Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowały się we wspólny projekt naukowo-badawczy o nazwie H2eBuffer. Jego celem jest budowa systemu magazynującego energię i stabilizującego sieć energetyczną, który będzie wykorzystywał zielony wodór wytworzony z instalacji OZE. Pytamy Eneę o szczegóły projektu i miejsce wodoru w strategii spółki.
13.09.2021

Dzień na GPW: energetyka mocno w dół

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji na GPW małe i średnie spółki zanotowały wzrosty rzędu 0,3-0,6 proc. WIG20 jako jedyny z głównych indeksów nie zdołał utrzymać się nad kreską. Mimo kontynuującego wzrosty przy wysokich obrotach KGHM-u, przeważyły spadki sektora energetycznego.
27.07.2021

PSE określiły warunki przyłączenia do sieci dla elektrowni gazowej w Ostrołęce

Polskie Sieci Elektroenergetyczne określiły w czerwcu warunki przyłączenia do sieci konwencjonalnego bloku o mocy 782 MW w elektrowni w Ostrołęce – poinformowało w czwartek PSE. Chodzi o elektrownię gazową, która powstanie w miejsce planowanej węglowej.
02.07.2021

Wygasła umowa o współpracy Tauronu i OW Offshore, Tauron chce realizować projekty z PGE i Eneą

Tauron przekazał do hiszpańskiej spółki OW Offshore oświadczenie o wygaśnięciu umowy o współpracy dotyczącej rozwijania projektów budowy morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim - poinformował Tauron w komunikacie.
30.06.2021

Innowacyjny projekt szczecińskich naukowców i Enei Operator

Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowane są w innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer.
23.06.2021

Prezes URE wyznaczył operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania

Prezes URE po raz pierwszy wyznaczył przedsiębiorstwa energetyczne do pełnienia funkcji operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania oraz dostawców usług ładowania. Operatorami będą Enea, Energa Obrót i PGE Obrót, a decyzja dotyczy stacji w ośmiu miastach.
26.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.