Enea i PKO TFI wspólnie zainwestują w zieloną energię

zk

13.02.2023 08:59 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Enea i PKO TFI wspólnie zainwestują w zieloną energię

Partnerzy portalu

Enea i PKO TFI wspólnie zainwestują w zieloną energię - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Największe Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych rynku detalicznego i wicelider rynku energetycznego w produkcji energii w Polsce zamierzają wspólnie inwestować  w odnawialne źródła energii. Szefowie PKO TFI i Enei S.A. podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju OZE w Polsce.

Współpraca inwestycyjna w obszarze rozwoju dedykowanego zamkniętego funduszu inwestycyjnego PKO Energia Odnawialna to zasadniczy cel listu intencyjnego, podpisanego przez Grzegorza Muszyńskiego, prezesa PKO TFI i Pawła Majewskiego, prezesa Enei.

Enea planuje zaangażowanie w Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, który będzie inwestować w akcje i udziały Spółek Portfelowych, budujących instalacje OZE i uzyskujących zyski z produkcji i sprzedaży energii elektrycznej lub cieplnej wytwarzanej w tych instalacjach.

– Grupa Enea aktywnie uczestniczy w procesie transformacji energetycznej. Koncepcja zaangażowania w dedykowany Fundusz OZE może w stosunkowo szybkim czasie poszerzyć nasz portfel inwestycyjny w obszarze odnawialnych źródeł energii. Synergia naszych podmiotów, oparta na doświadczeniu, wiarygodności i kompetencji po obu stronach, może przynieść znakomite efekty – podkreśla Paweł Majewski, prezes Enei.

Koncepcja Funduszu stanowi odpowiedź na obserwowany trend transformacji energetycznej, spełniający kryteria trwałej zmiany (Clear Trajectory, Decisive, Irreversible) i wpływający na wszystkie dziedziny życia (STEEP: Social, Technological, Environmental, Economic, Political).

– Inwestycje w odnawialne źródła energii to jeden z naszych kierunków strategicznych, wpisujących się w obecne trendy rynkowe i wyzwania dla sektora energetycznego.  Planowany przez nas model Funduszu OZE przyniesie nie tylko zyski inwestorom, ale przyczyni się do zdynamizowania procesu transformacji energetycznej w Polsce. Bardzo się cieszę, że wicelider rynku produkcji energii w Polsce, Enea S.A., wyraża wolę współpracy w tej nowatorskiej formule – mówi Grzegorz Muszyński, prezes PKO TFI.

Fundusz dążyć będzie do realizacji celów inwestycyjnych poprzez lokowanie środków pieniężnych pochodzących z wpłat na Certyfikaty, dokonywanych przez inwestorów. Jego zasadniczym celem będzie rozwój portfela instalacji OZE, a w efekcie osiąganie przychodów z lokat Funduszu, w szczególności z inwestycji w udziały lub akcje Spółek Portfelowych.

Fundusz działać będzie na zasadach rynkowych. Realizacja kontroli Funduszu nad działalnością Spółek Portfelowych odbywać się będzie poprzez wykonywanie wynikających z przepisów Kodeksu Spółek Handlowych praw korporacyjnych, a także uprawnień Funduszu jako akcjonariusza lub wspólnika Spółki Portfelowej, zapisanych w jej statutach lub umowach, dających Funduszowi specjalne uprawnienia kontrolne.

W związku z podpisanym listem intencyjnym, przedstawiciele PKO TFI we współpracy z Eneą przystąpią do dalszych prac i konsultacji nad powołaniem Funduszu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.