Ponad 600 pracowników Grupy Enea angażuje się w programy społecznie odpowiedzialne

rk

05.12.2023 12:13 Źródło: Enea
Strona główna Klimat, Edukacja Ponad 600 pracowników Grupy Enea angażuje się w programy społecznie odpowiedzialne

Partnerzy portalu

Ponad 600 pracowników Grupy Enea angażuje się w programy społecznie odpowiedzialne - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Enea

Przez ponad 12 lat działania wolontariatu pracowniczego w Grupie Enea udało się zrealizować wiele dużych i małych przedsięwzięć oraz akcji, pomagając dzieciom i młodzieży, dorosłym i seniorom, osobom chorym i potrzebującym, a także wielu instytucjom działającym na terenie całej Polski. Z roku na rok w akcje społeczne włącza się coraz więcej pracowników. Przybywa inicjatyw zgłaszanych przez wolontariuszy.

Zespół wolontariuszy w Grupie Enea tworzy dziś ponad 600 pracowników, którzy nieustannie wspierają swoje lokalne społeczności. W 2023 r. realizowali projekty m. in. z dziedzin:  ekologii, zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji. W Grupie zainaugurowany został nowy program wolontariatu kompetencyjnego pn. „Oszczędzaj energię z Krzysiem Elektrykiem”. Rok 2023 był również rekordowy pod względem liczby inicjatyw zgłaszanych przez pracowników.

W ramach wolontariatu pracowniczego w Grupie realizowane są akcje spontaniczne, w odpowiedzi na zgłaszane potrzeby, działa wolontariat kompetencyjny i programy grantowe, organizowane przez Fundację Enea. Większość inicjatyw realizowana jest w godzinach pracy. Wolontariusze mogą im poświęcić od 8 do 32 godzin rocznie, w zależności od spółki, w której są zatrudnieni. Pracownicy chętnie korzystają z możliwości włączenia się w działania społeczne, realizowane przez Grupę.

Kluczowym programem wolontariatu pracowniczego jest program „Oszczędzaj energię z Krzysiem Elektrykiem”, uczący bezpieczeństwa od najmłodszych lat. Wolontariusze, wspierani przez bohatera - Krzysia Elektryka, tłumaczą dzieciom czym jest prąd elektryczny, jak powstaje, jakie są jego rodzaje i zastosowania oraz - przede wszystkim - jak bezpiecznie się z nim obchodzić. W ten sposób Grupa zwraca szczególną uwagę na bezpieczne użytkowanie energii i urządzeń zasilanych energią elektryczną. Pokazy mają na celu kreowanie odpowiednich postaw wśród najmłodszych użytkowników energii elektrycznej oraz przekazanie im zasad bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami i instalacjami elektrycznymi. W samym 2023 r. wolontariusze poprowadzili zajęcia edukacyjne dla łącznie 7 000 dzieci.

– Nasi wolontariusze angażują się w wiele wartościowych akcji, sami również inicjują działania pomocowe na rzecz swojego najbliższego otoczenia. Wszystkim serdecznie dziękuję za otwarte serce, okazywaną chęć niesienia pomocy oraz bezinteresowność. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza życzę satysfakcji z dokonywanych wyborów, zapału do podejmowania nowych wyzwań i radości ze spotkań z tymi, którym pomagacie. Świat potrzebuje osób, które swoją pozytywną energią, dobrą wolą i uśmiechem zmieniają go na lepszy – powiedział Paweł Majewski, prezes Enea S.A. 

Pracownicy Grupy Enea realizują też własne pomysły w programie grantowym „Potęga poMocy”. Trzy razy do roku prowadzony jest nabór na realizację takich właśnie inicjatyw, które dofinansowane są grantami do 4 000 zł. Tylko w 2023 r. zgłoszono aż 60 autorskich pomysłów, które zostały wsparte sumą  60 000 zł. Pracownicy włączają się również w akcje, w których zbierane są środki na cele charytatywne. W ramach ostatniej edycji programu „Biegamy - Zbieramy - Pomagamy”, podczas codziennych aktywności i zawodów sportowych, pokonano łącznie 300 000 km, zbierając 50 000 zł na wsparcie domu dziecka.

Wolontariat pracowniczy w Grupie Enea to również wydarzenia realizowane w odpowiedzi na zauważone potrzeby lub działania podejmowane we współpracy z doświadczonymi partnerami. To pomoc chorym i potrzebującym, tak ludziom jak i zwierzętom. W związku z tym są organizowane takie akcje jak sprzątanie śmieci pozostawionych w lasach i rzekach, rewitalizacja ogrodów i skwerów, akcje nasadzania nowych drzew, sprzątania i zarybiania rzek. W ramach #TrashChallenge łącznie w latach 2019 - 2023 zebrano blisko 1 000 kg śmieci. Dołączając do ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”, wolontariusze w czasie akcji „Sadzimy kolejne pokolenie lasu”, co roku sadzą nowe sadzonki drzew, które tworzą nowe pokolenia lasu. Do tej pory posadzono ponad 20 tys. nowych drzew.

Wolontariat jest silnym fundamentem integracji pracowników, coraz więcej osób decyduje się na bezinteresowną pracę na rzecz innych. Wspólne działania budują zaufanie, łączą w realizacji celów, a przede wszystkim przyczyniają się do wzmacniania kapitału ludzkiego, który jest największą wartością Grupy Enea.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.