Enea przebudowała GPZ z myślą o inwestycjach w OZE

zk

21.02.2023 06:40 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Enea przebudowała GPZ z myślą o inwestycjach w OZE

Partnerzy portalu

Enea przebudowała GPZ z myślą o inwestycjach w OZE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Enea Operator przebudowała GPZ Chodzież z myślą o bezpieczeństwie dostaw i inwestycjach w OZE/Enea

Enea Operator zakończyła przebudowę stacji elektroenergetycznej 110/15 kV w Chodzieży. Dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się niezawodność dostaw energii elektrycznej do mieszkańców miasta i powiatu chodzieskiego oraz przedsiębiorców z regionu. Modernizacja GPZ (Głównego Punktu Zasilającego) pozwoli także na rozwój energetyki rozproszonej w północnej Wielkopolsce.

Przebudowa stacji elektroenergetycznej transformującej wysokie napięcie na średnie (110/15 kV) w Chodzieży obejmowała szeroki zakres robót: od budowy napowietrznej, dwusekcyjnej, jednosystemowej rozdzielni wysokiego napięcia, przez budowę samego budynku stacyjnego, aż po budowę dróg, parkingów, oświetlenia stacji, sieci wodno-kanalizacyjnej i nowego ogrodzenia. Sercem inwestycji jest zabudowa dwóch stanowisk dla transformatorów i nowych baterii akumulatorów wraz zabezpieczeniami oraz telemechaniką.

– Naszym nadrzędnym celem, ale i obowiązkiem jest stała modernizacja i rozbudowa infrastruktury dla zwiększania pewności zasilania naszych odbiorców. Nowoczesna sieć dystrybucyjna jest gwarantem bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, wspiera rozwój energetyki odnawialnej i rozwój Grupy Enea w kierunku koncernu niskoemisyjnego. Zakończona przebudowa chodzieskiego GPZ umożliwi dalszy dynamiczny rozwój tego regionu i wpłynie na bezpieczeństwo jego mieszkańców – powiedział Lech Żak, wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju.

Przebudowa i modernizacja stacji 110/15 kV w Chodzieży poprawia pewność zasilania na terenie powiatu chodzieskiego, znacznie zwiększa możliwość przyłączenia nowych odbiorców, a co ważne dla operatora sieci dystrybucyjnej i odbiorców energii elektrycznej, zwiększy możliwości zarządzania energią wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych. Inwestycja, obejmująca również wdrożenie funkcjonalności sieci inteligentnej (smart grid), w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju tego regionu Wielkopolski, także w obszarze energetyki rozproszonej, pozwalając na przyłączenie nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

– Przebudowa GPZ Chodzież to kolejna bardzo istotna inwestycja sieciowa ukończona w Wielkopolsce. Tym bardziej, że wśród firm obsługiwanych przez GPZ Chodzież są najwięksi przedsiębiorcy i pracodawcy w regionie. Ponadto do stacji, bezpośrednio do szyn średniego napięcia 15 kV, przyłączone są rozproszone źródła energii, zarówno farmy wiatrowe, jak i fotowoltaiczne – powiedział Marek Rusakiewicz, p.o. prezesa Enei Operator.

Wartość inwestycji to blisko 17 mln zł. Przebudowa stacji elektroenergetycznej Chodzież została dofinansowana z funduszy europejskich w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w kwocie ponad 7 mln zł.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.