Prezes URE wyznaczył operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania

ac

26.03.2021 13:15 Źródło: PAP
Strona główna Transport, Elektromobilność Prezes URE wyznaczył operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania

Partnerzy portalu

Prezes URE wyznaczył operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania - ZielonaGospodarka.pl
fot. pixabay

Prezes URE po raz pierwszy wyznaczył przedsiębiorstwa energetyczne do pełnienia funkcji operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania oraz dostawców usług ładowania. Operatorami będą Enea, Energa Obrót i PGE Obrót, a decyzja dotyczy stacji w ośmiu miastach.

Operatorzy zostali wyznaczeni dla stacji ładowania w Płocku, Olsztynie, Gorzowie Wlkp. Bydgoszczy, Gdyni, Poznaniu, Koszalinie i Lublinie.

URE zaznaczył, że wyznaczenie operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania oznacza, że stacje te będą sukcesywnie budowane i oddawane do publicznego użytku. Dotychczas były one budowane wyłącznie na zasadach komercyjnych.

Zgodnie z prawem, operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania są odpowiedzialni za zarządzanie, bezpieczeństwo, eksploatację, konserwację i remonty, przekazywanie do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych danych o dostępności punktu ładowania i cenie za usługę ładowania. Dodatkowo na nich spoczywa ciężar zawarcia umowy dystrybucyjnej z OSD (operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego) na potrzeby funkcjonowania stacji ładowania oraz świadczenie usług ładowania.

Jak podkreślił Urząd Regulacji Energetyki, dostarczanie energii elektrycznej w stacji ładowania do zainstalowanych w niej punktów ładowania nie stanowi dystrybucji energii elektrycznej, a ładowanie w punkcie ładowania nie stanowi sprzedaży energii elektrycznej.

Zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności, jeśli w danej gminie nie została osiągnięta minimalna – wskazana w ustawie - liczba punktów ładowania zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach ładowania, to gmina ma obowiązek opracować plan budowy dodatkowych stacji.

Buduje je OSD, a Prezes URE decyzją administracyjną wyznacza dla tych stacji przedsiębiorstwo energetyczne, które będzie pełnić funkcję operatora ogólnodostępnej stacji ładowania oraz dostawcy usług ładowania. Obecnie większość takich stacji jest w trakcie planowania lub budowy.

Prezes URE wyznacza na operatora, przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność w zakresie obrotu energią elektryczną, które dokonuje sprzedaży energii elektrycznej do największej liczby odbiorców końcowych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej na terenie gminy, w której ma pełnić funkcję operatora.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.