Enea Operator przetestowała prototypowe magazyny energii

zk

04.03.2022 13:58
Strona główna Energetyka, OZE Enea Operator przetestowała prototypowe magazyny energii

Partnerzy portalu

Enea Operator przetestowała prototypowe magazyny energii - ZielonaGospodarka.pl

Należąca do Grupy Enea spółka Enea Operator zakończyła testy pięciu prototypowych magazynów energii elektrycznej, działających w oparciu o zróżnicowane technologie. Wyniki pomogą we wdrażaniu instalacji na dużą skalę – poinformowała w piątek rzeczniczka Enei Operator Danuta Tabaka.

Testy przeprowadzono w warunkach rzeczywistych w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gubinie, Pogorzelicy i Opalenicy. Wykazały one, które z urządzeń, w zależności od specyfiki sieci, optymalnie spełniają oczekiwania operatora sieci. Projekt zyskał dofinansowanie z funduszy unijnych od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zadaniem prototypowych magazynów było podniesienie jakości i bezpieczeństwa dostaw prądu, a także efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii podłączonych do sieci niskiego napięcia – wyjaśniła rzeczniczka.

„Wykorzystanie technologii magazynowania energii wpisuje się w zaktualizowaną Strategię Rozwoju Grupy Enea. Zgodnie ze strategią magazyny energii, jako technologia kluczowa do zapewnienia stabilności OZE i budowania bezpieczeństwa energetycznego, będą jedną ze specjalizacji Grupy Enea” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Enei Paweł Szczeszek.

Dodał, że Enea Operator w celu wykorzystywania nowych technologii w działalności OSD (operator systemu dystrybucyjnego) współpracuje ze światem nauki, co pomaga w dostępnie do innowacyjnych rozwiązań.

Badania prototypowych magazynów energii przeprowadzono na stacjach transformatorowych średniego napięcia. Moc znamionowa każdego z magazynów wynosiła 100 kW. Testy są wstępnym etapem do wdrożenia magazynów energii na dużą skalę. Prototypowe magazyny energii będą obiektami dalszych badań naukowych, realizując również usługi systemowe w punktach przyłączenia.

Magazyn energii w Gubinie wyposażony był w elektryczne kondensatory dwuwarstwowe (EDLC), w Pogorzelicy – w litowo-jonowe (LIC), w Opalenicy – w baterie litowo-żelazowo-fosforowe (LFP), w Zielonej Górze – w baterie litowo-tytanowe (LTO), a w Bydgoszczy – w baterie ołowiowo-kwasowe typu VRLA.

„Zrealizowane w ramach projektu badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe, a potem testy w warunkach rzeczywistych pozwoliły na wytypowanie referencyjnych technologii magazynowania energii w kontekście usług systemowych, czyli takich, które w największym stopniu spełniają oczekiwania OSD podnosząc jakość i efektywność energii produkowanej i dostarczanej ze źródeł rozproszonych” - powiedział dr Robert Smoleński z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który jest partnerem projektu.

„Nasza wiedza na temat funkcjonowania sieci elektroenergetycznych i coraz szersze know-how w implementacji projektów badawczo-rozwojowych dają nam solidne podstawy do budowy nowoczesnego podejścia do prosumenta oraz rozwijającej się energetyki obywatelskiej. Właśnie temu służyć mają m.in. magazyny energii” - zaznaczył wiceprezes ds. innowacji i logistyki Enei Operator Wojciech Drożdż.

Jak wskazano w komunikacie, technologie magazynowania energii przyczyniają się do osiągnięcia unijnych celów w zakresie energii i klimatu. Ponadto opracowanie efektywnego sposobu magazynowania energii na poziomie niskiego napięcia jest szczególnie ważne w dobie dynamicznego rozwoju mikroinstalacji prosumenckich, np. fotowoltaicznych czy wiatrowych.

Projekt, którego wszystkie fazy trwały cztery lata, był współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków UE. Wartość przedsięwzięcia to ponad 7,2 mln zł, w tym prawie 3,2 mln zł z UE.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.