Enea Operator przetestowała prototypowe magazyny energii

zk

04.03.2022 13:58
Strona główna Energetyka, OZE Enea Operator przetestowała prototypowe magazyny energii

Partnerzy portalu

Enea Operator przetestowała prototypowe magazyny energii - ZielonaGospodarka.pl

Należąca do Grupy Enea spółka Enea Operator zakończyła testy pięciu prototypowych magazynów energii elektrycznej, działających w oparciu o zróżnicowane technologie. Wyniki pomogą we wdrażaniu instalacji na dużą skalę – poinformowała w piątek rzeczniczka Enei Operator Danuta Tabaka.

Testy przeprowadzono w warunkach rzeczywistych w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gubinie, Pogorzelicy i Opalenicy. Wykazały one, które z urządzeń, w zależności od specyfiki sieci, optymalnie spełniają oczekiwania operatora sieci. Projekt zyskał dofinansowanie z funduszy unijnych od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zadaniem prototypowych magazynów było podniesienie jakości i bezpieczeństwa dostaw prądu, a także efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii podłączonych do sieci niskiego napięcia – wyjaśniła rzeczniczka.

„Wykorzystanie technologii magazynowania energii wpisuje się w zaktualizowaną Strategię Rozwoju Grupy Enea. Zgodnie ze strategią magazyny energii, jako technologia kluczowa do zapewnienia stabilności OZE i budowania bezpieczeństwa energetycznego, będą jedną ze specjalizacji Grupy Enea” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Enei Paweł Szczeszek.

Dodał, że Enea Operator w celu wykorzystywania nowych technologii w działalności OSD (operator systemu dystrybucyjnego) współpracuje ze światem nauki, co pomaga w dostępnie do innowacyjnych rozwiązań.

Badania prototypowych magazynów energii przeprowadzono na stacjach transformatorowych średniego napięcia. Moc znamionowa każdego z magazynów wynosiła 100 kW. Testy są wstępnym etapem do wdrożenia magazynów energii na dużą skalę. Prototypowe magazyny energii będą obiektami dalszych badań naukowych, realizując również usługi systemowe w punktach przyłączenia.

Magazyn energii w Gubinie wyposażony był w elektryczne kondensatory dwuwarstwowe (EDLC), w Pogorzelicy – w litowo-jonowe (LIC), w Opalenicy – w baterie litowo-żelazowo-fosforowe (LFP), w Zielonej Górze – w baterie litowo-tytanowe (LTO), a w Bydgoszczy – w baterie ołowiowo-kwasowe typu VRLA.

„Zrealizowane w ramach projektu badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe, a potem testy w warunkach rzeczywistych pozwoliły na wytypowanie referencyjnych technologii magazynowania energii w kontekście usług systemowych, czyli takich, które w największym stopniu spełniają oczekiwania OSD podnosząc jakość i efektywność energii produkowanej i dostarczanej ze źródeł rozproszonych” - powiedział dr Robert Smoleński z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który jest partnerem projektu.

„Nasza wiedza na temat funkcjonowania sieci elektroenergetycznych i coraz szersze know-how w implementacji projektów badawczo-rozwojowych dają nam solidne podstawy do budowy nowoczesnego podejścia do prosumenta oraz rozwijającej się energetyki obywatelskiej. Właśnie temu służyć mają m.in. magazyny energii” - zaznaczył wiceprezes ds. innowacji i logistyki Enei Operator Wojciech Drożdż.

Jak wskazano w komunikacie, technologie magazynowania energii przyczyniają się do osiągnięcia unijnych celów w zakresie energii i klimatu. Ponadto opracowanie efektywnego sposobu magazynowania energii na poziomie niskiego napięcia jest szczególnie ważne w dobie dynamicznego rozwoju mikroinstalacji prosumenckich, np. fotowoltaicznych czy wiatrowych.

Projekt, którego wszystkie fazy trwały cztery lata, był współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków UE. Wartość przedsięwzięcia to ponad 7,2 mln zł, w tym prawie 3,2 mln zł z UE.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.