Wynik wyszukiwania - "francja" - Wiadomości

HelioRec sprawdza w praktyce swoją morską farmę słoneczną znajdującą się w porcie w Breście

Firma HelioRec, zajmująca się tworzeniem rozwiązań w zakresie energetyki odnawialnej, dokonała inspekcji jednej ze skonstruowanych przez siebie morskich farm słonecznych. Instalacja znajdująca się we francuskim Breście nie tylko ma dostarczać odnawialną energię do tamtejszego portu, ale ma też być sprawdzianem przed większymi przedsięwzięciami w zakresie offshore solar.
30.06.2024

173 aktywistów aresztowanych podczas protestu przeciwko TotalEnergies

173 aktywistów klimatycznych zostało aresztowanych w piątek podczas protestu pod paryskim biurem firmy Amundi, która zarządza aktywami giganta naftowego TotalEnergies. Dziesięciu pracowników ochrony zostało rannych w wyniku starć z demonstrantami.
25.05.2024

Ørsted wychodzi z Francji

Ørsted zgodził się sprzedać swoje francuskie spółki zajmujące się lądową energetyką wiatrową i słoneczną we Francji koncernowi Engie. Tym samym duński potentat nie będzie miał już żadnej działalności nad Loarą.
30.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
13.04.2024

Prezydenci Brazylii i Francji zapowiedzieli miliard euro dla Amazonii

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i odwiedzający ten kraj prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosili we wtorek plan inwestycji równowartości miliarda euro w ochronę Puszczy Amazońskiej – podała agencja AP, cytując wspólny komunikat obu rządów.
27.03.2024

Tusk we Francji: filary naszego wspólnego bezpieczeństwa - energetyka, żywność i obronność

Trzy filary naszego wspólnego bezpieczeństwa to energetyka, żywność i obronność - mówił w poniedziałek w Paryżu premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
12.02.2024

Macron: współpraca między Polską i Francją jest siłą napędową w zakresie energii jądrowej

Współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w zakresie energii jądrowej, nasze kraje w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie - powiedział w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.
12.02.2024

Paryż staje się bardziej zielony od dekady, choć zmiany budzą kontrowersje

Niedawne referendum w Paryżu w sprawie potrojenia opłat za parkowanie SUV-ów to tylko część ekologicznych rozwiązań, wprowadzanych w stolicy Francji od dekady. Paryż, który gościć będzie igrzyska olimpijskie latem br., ma być bardziej "zielony", przyjazny dla pieszych i rowerzystów.
07.02.2024

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej

Francja potwierdziła zainteresowanie udziałem w polskim programie energetyki jądrowej przy budowie drugiej elektrowni atomowej - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
27.01.2024

Francuskie ministerstwo zdrowia: najbiedniejsze i najbogatsze dzieci najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza

Najbiedniejsze i najbogatsze dzieci we Francji są najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza - poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia.
05.01.2024

Życie po życiu, czyli jak ekologia zmienia świat?

64% konsumentów1 poprzez swoje codzienne działania stara się pozytywnie wpływać na środowisko – wynika z raportu opublikowanego przez Euromonitor International. Chociaż świadomość ekologiczna społeczeństwa stale rośnie, to ciężar zwiększenia wysiłków i realizacji systemowych modyfikacji spoczywa przede wszystkim na biznesie i administracji publicznej. A takich inicjatyw nie brakuje. Przykłady działań z całego świata pokazują, że zmiany są możliwe, a ich prowadzenie może realnie wpływać na rzeczywistość.
21.12.2023

Francuski sąd nakazał demontaż siedmiu turbin wiatrowych z powodu negatywnego wpływu na środowisko

Sąd Apelacyjny w Nimes nakazał rozbiórkę siedmiu turbin wiatrowych w departamencie Herault na południu Francji z powodu negatywnego wpływu na środowisko, w tym z uwagi na ginące od turbin ptaki.
11.12.2023

Czerwone alarmy pogodowe w Europie: deszcze, burze i huragany

W piątek w departamencie Alpy Nadmorskie na południu Francji będzie obowiązywał czerwony alarm pogodowy z powodu intensywnych opadów deszczu i możliwych powodzi – podaje dziennik „Le Figaro”.
20.10.2023

W Paryżu ban na hulajnogi elektryczne. Cała reszta Europy planuje ich coraz więcej

Od 1 września wypożyczanie elektrycznych hulajnóg jest zakazane w stolicy Francji. David Belliard, zastępca burmistrza Paryża odpowiedzialny za przestrzeń publiczną, tłumaczy to panującą na ulicach anarchią. Tymczasem pozostałe miasta w Europie dostrzegają zalety jednośladów i wybierają mniej radykalne metody walki z nieodpowiedzialnymi użytkownikami. W którym z tych kierunków pójdzie Polska?
14.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Francja: koniec upałów, czas na burze

W piątek o godz. 6 rano we Francji zostanie zniesiony najwyższy, czerwony alert dla 17 departamentów, które doświadczyły rekordowych temperatur podczas największej fali upałów w tym roku – informują francuskie media. W najbliższych dniach gwałtownemu spadkowi temperatur będą towarzyszyć burze.
25.08.2023

We Francji szczyt fali upałów - do 43 stopni - przed gwałtownym spadkiem temperatur w weekend

W środę nad dużą częścią Francji obowiązywał najwyższy, czerwony alert z powodu największej fali upałów w tym roku. W czwartek temperatury będą dochodzić do 43 stopni Celsjusza, a w weekend spodziewane jest gwałtowne ochłodzenie, miejscami nawet o 15 stopni – wynika z prognoz francuskiej państwowej służby meteorologicznej Meteo-France.
24.08.2023

Świat walczy z pożarami lasów [21.08; ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W Kanadzie, Grecji i na Teneryfie trwają dramatyczne walki z pożarami lasów spowodowanymi wysokimi temperaturami i brakiem opadów. Alarm ogłoszono także w kilku rejonach Francji, gdzie również może pojawić się ogień. Najnowsze doniesienia na temat walki z ogniem na całym świecie publikujemy w aktualizowanym na bieżąco artykule.
21.08.2023

Francja. Największa w tym roku fala upałów rozszerza się na południową i wschodnią część kraju

Największa w tym roku fala upałów we Francji rozprzestrzenia się na południe i wschód, obejmując już 49 spośród 101 departamentów kraju – informuje portal dziennika „Le Figaro”, powołując się na państwową służbę meteorologiczną Meteo-France.
20.08.2023

Paryż - ponownie zła jakość wody w Sekwanie

Ujawniona w sobotę zła jakość wody w Sekwanie spowodowała, że organizatorzy testowych zawodów w triathlonie zrezygnowali z przeprowadzenia konkurencji pływania. Zawodnikom zaproponowano rywalizację tylko w jeździe na rowerze i biegu.
19.08.2023

Francja. Od soboty w 28 departamentach pomarańczowy alert pogodowy w związku z upałami

Ze względu na zbliżającą się kolejną falę upałów francuscy meteorolodzy ogłosili w piątek pomarańczowy alert pogodowy mający od soboty obowiązywać w 28 departamentach - podała AFP. Kilka najbliższych dni ma być najgorętszym okresem w tym roku we Francji.
19.08.2023

Francja tworzy sojusz krajów popierających energetykę jądrową

Francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher zorganizowała we wtorek w Paryżu spotkanie 16 krajów, w tym m.in. Polski, w celu konsolidacji zwolenników energetyki jądrowej. Państwo chce stworzyć w ten sposób „sojusz krajów popierających atom”.
16.05.2023

Macron przedstawił plan zmniejszenia zużycia wody w związku z nawiedzającymi kraj suszami

Prezydent Francji Emmanuel Macron wziął w czwartek udział w konferencji nad jeziorem Serre-Poncon, w południowo-wschodniej części kraju, na której zaprezentował plan zmniejszenia zużycia wody i środki do osiągnięcia tego celu w związku z nawiedzającymi Francję suszami.
31.03.2023

Rekordowa susza we Francji! Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Francuski minister transformacji ekologicznej i spójności terytorialnej ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z bezprecedensową suszą. Francja nie zanotowała od miesiąca opadów przekraczających 1 mm.
23.02.2023

Francuska oferta na budowę elektrowni jądrowej ciągle aktualna

Francuska oferta budowy elektrowni jądrowej w Polsce oraz szerokiej współpracy w tym obszarze jest ciągle aktualna - poinformował w środę wysoki przedstawiciel rządu Francji ds. współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, Philippe Crouzet.
15.02.2023

Francja z ustawą przyspieszającą rozwój OZE

Francuski parlament przyjął we wtorek ustawę, która ma na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a tym samym nadrobienie zaległości kraju w dziedzinie zielonej energii w obliczu kryzysu energetycznego.
08.02.2023

Traktory na ulicach Paryża, rolnicy protestują przeciwko ograniczeniom stosowania pestycydów

Setki traktorów przyjechały w środę rano do Paryża w związku z protestem francuskich rolników przeciwko rządowej decyzji o zakazie stosowania pestycydów.
08.02.2023

Francuski rząd: 100 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych w drugim kwartale roku

Cel 100 tys. stacji ładowania samochodów elektrycznych, początkowo zakładany na 2021 rok, powinien zostać osiągnięty w drugim kwartale 2023 roku - powiedziała we wtorek Olivia Gregoire, minister ds. małych i średnich przedsiębiorstw, podczas debaty w Senacie na temat samochodów elektrycznych.
08.02.2023

Francuzi zbadają możliwości dłuższej eksploatacji reaktorów jądrowych

Pałac Elizejski opowiada się za zbadaniem możliwości przedłużenia żywotności reaktorów jądrowych do 60 lat i dłużej, jeśli pozwolą na to zasady bezpieczeństwa - poinformowała w piątek agencja Reutera.
03.02.2023

Macron: musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2

Jeżeli do 2030 r. chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2 - ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że Francja wyemitowała w 2022 r. 410 mln ton CO2, a do 2030 r. planuje ograniczyć tę ilość do 270 mln ton.
30.01.2023

Francja. Strajkujący w akcji Robin Hood przekazują darmową energię szkołom, szpitalom i ubogim

Podczas ogólnokrajowych strajków w sektorze energetycznym we Francji pracownicy znaleźli nowy sposób protestu i w ramach akcji Robin Hood zapewnili bezpłatny gaz i prąd szkołom, uniwersytetom i gospodarstwom domowym o niskich dochodach w całym kraju - informuje w sobotę France24.
29.01.2023

Setki piekarzy protestowało w Paryżu z powodu gwałtownego wzrostu cen energii

Setki piekarzy, niektórzy ubrani w fartuchy i wymachujący bagietkami, protestowało na ulicach Paryża, ostrzegając, że przetrwaniu wytwórców chleba i croissantów zagrażają ceny energii elektrycznej, które gwałtownie wzrosły w 2023 roku oraz wysokie ceny surowców potrzebnych do wypieków.
24.01.2023

EDF: francuski reaktor SMR będzie korzystać z efektu serii

Francuskie podejście do reaktora SMR zakłada współpracę z dozorami jądrowymi na etapie koncepcji, wczesne zdobycie klientów, a także unifikację, by przy produkcji wykorzystać efekt serii - powiedział PAP wiceprezes EDF Vakis Ramany. Pierwszy taki reaktor EDF - Nuward ma powstać w latach 30.
21.01.2023

Francja przekaże Pakistanowi 360 milionów euro na odbudowę po powodziach

Francja przeznaczy 360 milionów euro na projekty, które pomogą w odbudowie Pakistanu, wciąż nękanego skutkami powodzi, których kraj doświadczył w 2022 roku - przekazał w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron, cytowany przez agencję AFP.
09.01.2023

Bułgaria. Zawarto umowę o dostawach paliwa jądrowego z francuską firmą Framatome

Władze Bułgarii podjęły kolejny ważny krok w celu dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego do elektrowni w Kozłoduju nad Dunajem - w piątek podpisano porozumienie o dostawach z francuską firmą Framatome. Tydzień wcześniej podpisano analogiczną umowę z amerykańskim koncernem Westinghouse.
30.12.2022

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną wraz z firmami pracującymi przy morskich projektach wiatrowych i krajowym programie nuklearnym – napisało w piątek francuskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu dla prasy.
12.12.2022

Sasin o budowie elektrowni jądrowej w Polsce: Francuzi są w grze

Nie jest jeszcze rozstrzygnięta ani lokalizacja drugiej rządowej elektrowni jądrowej, ani partnerstwo, ale Francuzi są w grze - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że decyzje w tej sprawie będą zapadać w najbliższym czasie.
22.11.2022

Francuski rząd prosi EDF o maksymalne wykorzystanie turbin wiatrowych, aby przetrwać zimę

Minister transformacji energetycznej Francji Agnes Pannier-Runacher wezwała koncern energetyczny EDF do maksymalnego wykorzystania turbin wiatrowych, aby przetrwać zimę, w związku z przedłużającym się wyłączeniem około połowy reaktorów atomowych firmy.
06.11.2022

Rosja wysłała do Francji gigantyczny magnes na potrzeby programu jądrowego ITER

Rosja wysłała statkiem do Francji 200-tonowy magnes o średnicy 9 metrów na potrzeby programu jądrowego ITER. Jest to międzynarodowy projekt naukowy, w którym Rosja nie przestała uczestniczyć mimo sankcji nałożonych na ten kraj po inwazji na Ukrainę.
02.11.2022

Elektryczna francja: Macron ogłosił zwiększenie do 7 tys. euro dopłaty na zakup EV

„Premia ekologiczna” zostanie zwiększona do 7 tys. euro dla połowy gospodarstw domowych kupujących samochód elektryczny – zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika „Les Echos”.
17.10.2022

Francja zamierza zainwestować w technologie wodorowe 9 mld euro do 2030 r.

W latach 2020-2030 Francja przeznaczy na technologie wodorowe 9 mld euro. Tylko w 2023 r. rząd w Paryżu zamierza wesprzeć firmy z tego sektora kwotą ponad 2 mld euro w związku z planem uczynienia kraju liderem w dziedzinie wodoru - podał w czwartek dziennik "Le Figaro".
29.09.2022

Francja: Minister zapowiada zmianę krytykowanego prezesa największego koncernu energetycznego

Wkrótce nastąpi zmiana na stanowisku prezesa koncernu energetycznego EDF - poinformował we wtorek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Brak restrukturyzacji i polityka koncernu zostały skrytykowana przez prezydenta Emmanuela Macrona.
06.09.2022

Francja da 4 tys. euro osobie, która zamieni samochód na rower elektryczny

Rząd Francji chce zachęcić obywateli do przesiadania się ze starych, emisyjnych samochodów na rowery elektryczne. Temu będzie służył program dotacyjny zakładający wypłatę dokładnie 3976 dolarów na każdą osobę. Warunkiem jest wymiana samochodu na rzecz roweru tradycyjnego lub elektrycznego.
05.09.2022

Ekolodzy: rząd powinien zakazać lotów prywatnymi samolotami, polowań i prywatnych basenów

Krajowy sekretarz francuskiej koalicji Europa Ekologia – Zieloni (EELV) Julien Bayou domaga się od rządu w Paryżu zakazania lotów prywatnymi odrzutowcami, polowań oraz posiadania prywatnych basenów. Celem jest ochrona środowiska naturalnego.
23.08.2022

360 strażaków, w tym Polacy, wciąż walczy z pożarem na południu Francji

Ponad 360 strażaków z kilku europejskich krajów, w tym z Polski, pozostawało we wtorek zaangażowanych w walkę z rozległym pożarem na południu Francji, który wybuchł tam w ostatnich dniach.
16.08.2022

Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny

Realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Fécamp we Francji przebiega zgodnie z planem – przekonują inwestorzy. W sierpniu na jej obszarze morskim zostały zainstalowane pierwsze fundamenty grawitacyjne.
07.08.2022

Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin

Spółka EDF Renouvelables z francuskiej grupy energetycznej EDF poinformowała, że zainstalowano już ponad połowę turbin wiatrowych GE Haliade 150-6 MW na terenie farmy morskiej Saint Nazaire.
06.08.2022

Rząd przygotowuje plan oszczędzania energii z powodu wojny na Ukrainie

Francuski rząd przygotowuje plan dotyczący oszczędzania energii, który zakłada ograniczenie jej zużycia przez władze centralne, samorządowe oraz mieszkańców - informuje we wtorek dziennik "Le Figaro". Plan ma zapobiec ryzyku niedoboru energii w związku z wojną na Ukrainie - zaznacza gazeta.
02.08.2022

Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind

Rząd Francji po przeprowadzeniu konsultacji społecznych wybrał obszary pod realizację dwóch projektów morskich elektrowni wiatrowych u wybrzeży Atlantyku. Pierwsza przetarg zostanie zorganizowany jeszcze w tym roku.
02.08.2022

Premier Francji żąda od ministrów wprowadzenia oszczędności energetycznych; limity ogrzewania i klimatyzacji

Premier Francji Elisabeth Borne w oficjalnym piśmie do swoich ministrów zażądała od nich we wtorek wprowadzenia oszczędności energetycznych w podlegających im budynkach administracji publicznej. Zalecenia obejmują m.in. zakaz używania klimatyzacji, jeśli temperatura w pomieszczeniu wyniesie poniżej 26 st. C, oraz zakaz włączania ogrzewania, jeśli temperatura nie spada poniżej 19 stopni.
26.07.2022

Francuski rząd zamierza skłonić sklepy do oszczędzania energii... mandatem

Francuska minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher zapowiedziała w niedzielę wprowadzenie przepisów, które zobowiążą firmy do oszczędzania energii. Za pozostawianie otwartych drzwi w sklepach klimatyzowanych grozić będzie do 750 euro mandatu.
25.07.2022

Francja wykłada prawie 10 mld euro na przejęcie grupy energetycznej EDF

Rząd Francji, który posiada już 84 proc. akcji grupy energetycznej EDF (Electricite de France), poinformował we wtorek, że przeznaczy 9,7 mld euro na jej nacjonalizację i zgłosi we wrześniu do komisji papierów wartościowych publiczną ofertę przejęcia firmy.
20.07.2022

Wizyta PAA w ASN i IRSN. Polsko-francuskie porozumienie o dalszej współpracy

O dozorowych wyzwaniach związanych z Programem polskiej energetyki jądrowej, planowanych działaniach rozmawiał Prezes Państwowej Agencji Atomistyki z Przewodniczącym francuskiego urzędu dozoru jądrowego (ASN). Delegacja polska spotkała się również z kierownictwem Instytutu Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego we Francji.
12.07.2022

EDF i rząd Francji deklarują wsparcie w finansowaniu polskiego programu jądrowego

Oferta EDF dla polskiego programu jądrowego ma wsparcie rządu Francji, a koncern deklaruje gotowość rozważenia różnych sposobów finansowania - powiedział PAP wiceprezes EDF Vakis Ramany. Francuska firma zaproponowała Polsce budowę 4 lub 6 reaktorów EPR.
29.06.2022

Francuzi wystartują w wyścigu offshore wind na Morzu Bałtyckim

Na początku 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło 11 postępowań związanych z pozwoleniami lokalizacyjnymi morskich farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. W dalszym ciągu wpływają kolejne wnioski. Jedne z nich złożył francuski inwestor Qair Polska z grupy Qair.
12.04.2022

Macron zapowiedział budowę sześciu nowych reaktorów EPR2

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek w fabryce w Belfort budowę sześciu nowych reaktorów EPR2 i ośmiu innych, które będą przedmiotem badań do 2050 r. Obiecał również wzrost mocy produkcyjnych energii solarnej, z farm wiatrowych i innych źródeł odnawialnych.
10.02.2022

Francja: około 100 tys. martwych ryb wyrzuconych do morza; władze wszczynają śledztwo

Francuska minister ds. morza Annick Girardin poinformowała, że zleciła zbadanie sprawy wyrzucenia do morza przez statek rybacki około 100 tys. martwych ryb, a tym samym możliwe naruszenie praktyk połowowych.
06.02.2022

Eastman zainwestuje 1 mld USD w celu przyspieszenia gospodarki okrężnej poprzez budowę największego na świecie zakładu recyklingu molekularnego tworzyw sztucznych we Francji

Dziś rano prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Eastman (NYSE:EMN) Markiem Costą, wspólnie poinformowali o planie firmy Eastman, który zakłada inwestycję w wysokości do 1 mld USD w zakład przetwórstwa molekularnego materiał-materiał we Francji. Obiekt ten będzie wykorzystywał technologię odnawiania poliestru spółki, w celu przetworzenia aż do 160000 ton metrycznych rocznie trudnych do utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych, które obecnie są spalane.
18.01.2022

Sadoś: w kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja mówią jednym głosem

W kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja, która od stycznia przewodniczy Radzie UE, mówią jednym głosem. Unia Europejska, aby realizować ambitne cele klimatyczne, potrzebuje do tego odpowiednich instrumentów finansowych; liczymy na nie - mówi w rozmowie z PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
02.01.2022

Macron: atom to jedyna możliwość produkcji energii w sposób suwerenny

Energia atomowa, to jedyna możliwość produkcji energii w sposób suwerenny – ocenił prezydent Francji Emmanuel Macron podczas środowej wideokonferencji z członkami Europejskiego Komitetu Regionów. Uważa, że energia atomowa powinna mieć dostęp do finansowania w ramach tzw. taksonomii.
02.12.2021

Z niedopałków papierosów szyją jesienne kurtki

Francuski start up ekologiczny TchaMegot zajmuje się odkażaniem i przetwarzaniem niedopałków papierosów znalezionych na ulicy. Z ich oczyszczonych składników powstają podszewki do zimowych kurtek.
23.11.2021

Francuski rząd zamierza wesprzeć najbiedniejszych z powodu rosnących cen paliw

Rząd Francji zamierza wesprzeć najbiedniejszych mieszkańców kraju z powodu rosnących cen paliw - zapewnił w poniedziałek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Rozważane są bony paliwowe dla osób o małych dochodach oraz kontrola cen.
19.10.2021

Cena francuskiego atomu

Ile będzie kosztował prąd z francuskich bloków jądrowych, czy Francja da na to pieniądze i kiedy poznamy model finansowy - o tym mówi poniedziałkowemu „Pulsowi Biznesu" Jean-Bernard Lévy, prezes EDF.
18.10.2021

Zmiany klimatu napędzają kolejne pożary. Macron o Lazurowym Wybrzeżu: o pożarze przesądzą najbliższe godziny

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek wieczorem, że o skutkach walki z pożarem na Lazurowym Wybrzeżu, na południu kraju, przesądzą najbliższe godziny. Ogień nie jest jeszcze powstrzymany, sytuacja nie jest ustabilizowana - dodał.
18.08.2021

Rada Stanu ukarała Francję kwotą 10 mln euro za zanieczyszczenie powietrza

Rada Stanu skazała w środę państwo francuskie na zapłacenie 10 mln euro za niepodjęcie wystarczających środków w celu poprawy jakości powietrza w kraju.
05.08.2021

Władze Francji: oferujemy Polsce strategiczne partnerstwo w UE wokół energii jądrowej

Francuska oferta dla Polski w obszarze energetyki jądrowej będzie miała wymiar strategiczny; oba kraje wspólnie mogą skutecznie zabiegać o właściwe miejsce atomu w europejskiej transformacji - przekonują przedstawiciele francuskich władz.
13.07.2021

Polsko-francuskie rozmowy o Pakiecie Mobilności i zrównoważonym transporcie

Potencjalne pola do współpracy przy projektach infrastrukturalnych realizowanych w Polsce, Pakiet Mobilności I oraz niskoemisyjny transport były omawiane podczas spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem delegowanym ds. transportu w Ministerstwie Transformacji Ekologicznej Francji, Jeanem-Baptiste Djebbarim. Spotkanie na prośbę strony francuskiej odbyło się w Warszawie 24 czerwca 2021 roku.
25.06.2021

Awaria w chińskiej elektrowni atomowej niepokoi Paryż

„Awaria” w elektrowni atomowej w Taishan na południu Chin zaczyna bardzo niepokoić koncern energetyczny EDF, który jest jej konstruktorem i – jak się wydaje – niewiele mającym do powiedzenia współwłaścicielem.
16.06.2021

Francuski Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego żąda ustalenia polityki w sprawie odpadów jądrowych

Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) wezwał w poniedziałek władze do szybkiego podjęcia decyzji w sprawie ustalenie polityki gospodarowania odpadami jądrowymi, ostrzegając przed niewydolnością obecnego systemu.
08.06.2021

Alstom: Cztery regiony we Francji zamówiły 12 pociągów na ogniwa wodorowe

Francuski koncern Alstom ogłosił w czwartek, że otrzymał zamówienie na 12 pociągów napędzanych ogniwami wodorowymi od narodowego przewoźnika SNCF Voyageurs. Kwota kontraktu wynosi 190 mln euro, a składy mają od 2025 roku wozić pasażerów w czterech regionach Francji.
08.04.2021

Francuski jacht z kawą i winem zakończył rejs po Atlantyku

Francuska firma używa jachtu do poruszania się po dawnych szlakach handlowych. Dostarcza wino i czekoladę klientom po obu stronach Atlantyku dbającym o środowisko.
05.03.2021

Francja: Sieć Casino pozwana za sprzedaż wołowiny z krów wypasanych w Amazonii

Francuska sieć sklepów spożywczych Casino została pozwana przez ekologów z koalicji organizacji pozarządowych za sprzedaż wołowiny z krów wypasanych w Amazonii, a tym samym promowanie wylesiania tego obszaru.
05.03.2021

Gowin o potencjale współpracy polsko-francuskiej: transformacja energetyczna i cyberbezpieczeństwo

Transformacja energetyczna, ale też przemysł cyfrowy, w tym zwłaszcza cyberbezpieczeństwo, i kosmiczny to sektory, w których współpraca polsko-francuska ma największy potencjał - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że o konkretach będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu w Paryżu.
05.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.