Wynik wyszukiwania - "lotnictwo " - Wiadomości

European Energy w Polsce podpisała memorandum o porozumieniu w sprawie rozwoju Power-to-X

European Energy i dwie gminy – Barwice i Grzmiąca – chcą zbadać możliwości rozwoju produkcji zielonych paliw w Polsce. Strony podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie „Zamiaru podjęcia współpracy w celu zbadania możliwości rozwoju technologii Power-to-X” pozwalającej na produkcję zielonego e-matanolu oraz ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii. Świadkiem tego wydarzenia był Jego Wysokość Król Danii Fryderyk X, który odwiedzał Warszawę podczas swojej oficjalnej podróży biznesowej.
02.02.2024

Kearney: nadchodzi era biznesu stawiającego na regenerację

Raport Kearney: W okresie 2019-2023 wygrywały biznesy, które wykazały się odpornością. W kolejnych 5 latach kluczem będzie zdolność do szybkiej regeneracji. Większość liderów globalnych korporacji przeczuwa, że trwające obecnie programy transformacji strategicznej nie przynoszą oczekiwanych efektów, ponieważ nie adresują najważniejszych obecnie wyzwań.
23.10.2023

Państwa członkowskie przyjęły nowe przepisy o "dekarbonizacji" lotnictwa

Rada UE - czyli państwa członkowskie - przyjęła w poniedziałek przepisy nakładające na dostawców paliwa lotniczego obowiązek dodawania do oferowanych produktów określonej ilości "zrównoważonych" paliw.
09.10.2023

W latach 2025-2050 na promocję transportu publicznego blisko 50 mld euro

Promocja transportu publicznego przy spełnieniu unijnych norm klimatycznych będzie wymagała ok. 7 mld euro w przypadku kolei i ok. 40 mld euro w przypadku autobusów w latach 2025-2050 - wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
22.09.2023

Firmy lotnicze, technologiczne i sektor energetyczny interesują się Polską

Kanadyjskie branże lotnicza i technologiczna są zainteresowane współpracą z Polską. Możliwościom współpracy przygląda się też sektor energetyczny i motoryzacyjny.
26.06.2023

Zerowa emisja to "ćwiczenie PR", mówi CEO Qatar Airways

Uważa on, że zakładane cele dekarbonizacyjne dla sektora lotniczego na 2050 rok, nie są możliwe do osiągnięcia, a branża jest nierealistyczna w swoich koncepcjach.
11.06.2023

Bez dekarbonizacji ceny lotów wzrosną o 230%!!!

Jeśli przemysł lotniczy nie przyspieszy dekarbonizacji, ceny lotów wzrosną o 230 procent do 2050 roku.
10.05.2023

KLM i holenderska Politechnika wybuduje samolot na wodór

Królewskie Holenderskie Linie lotnicze podjęły współpracę przy kolejnym projekcie badawczym z Politechniką w Delft w Holandii. Wraz z zespołem studentów AeroDelft będą pracować przy projekcie Phoenix, którego celem jest budowa samolotu napędzanego wodorem. Opracowanie i przetestowanie modelowego samolotu na wodór dostarczy ważnych informacji na temat możliwości zastosowania wodoru w lotnictwie, zwłaszcza w zakresie projektowania zbiorników na ciekły wodór i kluczowych elementów bezpieczeństwa. Udział w tym projekcie pomoże KLM zd
27.04.2023

Wyjazdy służbowe stanowią 15–20 proc. wszystkich podróży lotniczych. Zdecydowana większość firm nie uwzględnia ich wpływu na klimat

Pomimo deklaracji zrównoważonego rozwoju zdecydowana większość globalnych korporacji nie uwzględnia tego, jaki wpływ na klimat mają emisje generowane przez służbowe podróże lotnicze – pokazuje badanie Travel Smart 2023. Spośród ponad 300 objętych nim firm tylko 50 wyznaczyło sobie cel ograniczenia lotów służbowych, a jedynie cztery raportują emisje związane ze służbowymi lotami i zobowiązały się do ich redukcji. Nie ma wśród nich żadnej z badanych firm z Polski.
19.04.2023

Zeroemisyje lotnictwo będzie kosztowac branże dodatkowe 880 mld euro

Samo opracowanie czystych paliw ma kosztować ponad 440 mld euro
12.04.2023

Emisje z nawozów mogą spaść o 80 procent!

Obecnie nawozy podczas całego cyklu życia odpowiadają za 5 procent wszystkich emisji gazów cieplarnianych.
16.02.2023

Kolej to najbardziej ekologiczny środek transportu

– Polska wciąż jest jednak mocno skoncentrowana na transporcie samochodowym, podobnie zresztą jak wiele innych państw. To zrozumiałe, bo przejście w kierunku innych środków transportu jest dużym krokiem, potrzeba wielu inwestycji w infrastrukturę fizyczną i cyfrową. Jednak, jeśli będą inwestycje i będzie wola polityczna, to przyszłość rysuje się optymistycznie – uważa Monika Heiming, szefowa Stowarzyszenia Europejskich Zarządców Infrastruktury Kolejowej w UE (EIM).​ Jak wskazuje, wyzwaniem na nadchodzące lata jest wzrost konkuren
02.02.2023

Do 2030 roku Air France-KLM obniży emisję CO2 o 30%

Grupa Air France-KLM i należące do niej linie zobowiązały się do stopniowego zmniejszania swojego śladu środowiskowego, realizując odpowiedzialną i transparentną strategię. Do 2030 roku* emisja gazów cieplarnianych generowana przez paliwo do silników odrzutowych ma być zredukowana o 30 procent na tonokilometr przychodu (RTK).
12.12.2022

ICAO: Lotnictwo cywilne na świecie chce być zeroemisyjne do 2050 r

Lotnictwo cywilne powinno osiągnąć zeroemisyjność do 2050 r. i taki cel przyjęły państwa członkowskie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) podczas zakończonego w piątek walnego zgromadzenia.
08.10.2022

Prezes Rolls-Royce'a wzywa sektor lotnictwa do zwiększenia wysiłków na rzecz zerowej emisji

Biopaliwa, wodór i samoloty elektryczne muszą stać się znacznie bardziej powszechne w całej branży lotniczej.
07.10.2022

Zmiany klimatu wśród najważniejszych tematów rozmów o przyszłości lotnictwa

Dla lotnictwa najważniejszy jest problem zmian klimatu. Polsce zależy na tym, by rozstrzygnięcia środowiskowe brały pod uwagę interesy narodowego przewoźnika – podkreślił w rozmowie z PAP szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson.
03.10.2022

Plug Power dostarczy zielony wodór dla Amazona

Amazon podpisał umowę z Plug Power na dostawę zielonego wodoru do zasilania niektórych swoich operacji.
29.08.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia CRIST, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem. Ekologiczne rozwiązania na
18.08.2022

Zużyty olej spożywczy ma pomóc "zdekarbonizować" transport lotniczy w Unii

Parlament Europejski przyjął w czwartek stanowisko negocjacyjne w sprawie nowego projektu przepisów UE mających na celu zwiększenie wykorzystania "zrównoważonych paliw" przez samoloty i porty lotnicze UE, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych przez transport lotniczy i zapewnić Europie neutralność klimatyczną do 2050 r.
08.07.2022

Sektor ochrony zdrowia zatruwa środowisko bardziej niż lotnictwo czy przemysł stoczniowy. Szpitale potrzebują planu zielonej transformacji

Co piąty szpital w Polsce ma ponad 70 lat i nie jest energooszczędny. Stan tych budynków ma znaczenie nie tylko dla zdrowia pacjentów, lecz również kondycji środowiska naturalnego. Poza dużym zużyciem energii obciążeniem jest również łańcuch dostaw dla szpitalnej gastronomii czy brak odpowiedniej gospodarki odpadami medycznymi.
05.07.2022

RWE i SGN współpracują w obszarze zielonego wodoru dla ciepła domowego w Szkocji

Zaopatrzenie szkockich miast i społeczności wiejskich w ekologiczny wodór będzie głównym celem ogłoszonego partnerstwa między firmą SGN zajmującą się dystrybucją gazu a RWE, producentem energii odnawialnej.
19.06.2022

W transformacji energetycznej może pomóc wodór

Rosnące ceny ropy i gazu łącznie z ograniczeniami w dostępie do ich źródeł dostarczyły kolejnych mocnych argumentów w dyskusji na temat udziału OZE w polityce energetycznej. Jako alternatywę dla paliw kopalnych wskazuje się najczęściej na fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, rozwój energetyki wodnej czy atomowej. Międzynarodowa firma konsultingowa Kearney zwraca uwagę, że olbrzymi potencjał tkwi także w wodorze. Jako substytut paliwa może być on wykorzystywany w sektorach odpowiadających za 65 proc. globalnej emisji gazów cieplarn
20.04.2022

Minister Nowak: Amerykańskie inwestycje w energetykę jądrową w Polsce to wsparcie zielonej transformacji polskiego przemysłu

Wyzwania stojące przed światową gospodarką, rozwój relacji gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, inwestycje amerykańskie w naszym kraju i wzmacnianie współpracy w innowacyjnych sektorach to główne tematy rozmów ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka podczas poniedziałkowej (14 lutego) wizyty w Waszyngtonie.
15.02.2022

Turecki przewoźnik rozpocznie loty przy użyciu paliwa, które redukuje emisje o 87 proc.

Turecki przewoźnik Turkish Airlines rozpocznie loty na linii Stambuł-Sztokholm przy użyciu nowego, specjalnego paliwa SAF, które redukuje szkodliwe emisje o 87 proc. - podała w czwartek turecka agencja Anatolia.
31.12.2021

Zrównoważone lotnictwo potrzebuje inwestycji w biopaliwa

Systemy zachęt rządowych są niezbędne, by linie lotnicze przechodziły na spalanie biopaliw lotniczych. Takie mechanizmy uruchomi między innymi rząd USA. Koncerny paliwowe szacują, że do 2030 roku popyt na zrównoważone paliwa dla lotnictwa wzrośnie ponad stukrotnie, a analitycy rynkowi przewidują ponad dwustukrotne zwiększenie przychodów tego rynku.
25.11.2021

Unijny pakiet Fit for 55 będzie wyzwaniem dla lotnictwa, oznacza podwyżki biletów

Pakiet Fit for 55 dla przewoźników lotniczych oznacza m.in. wyższe rachunki za emisje CO2, opodatkowanie paliwa lotniczego oraz konieczność opracowania i wdrożenia nowych, bardziej ekologicznych paliw i napędów. Przyszłością mają być m.in. samoloty hybrydowe i elektryczne oraz niskoemisyjne paliwa syntetyczne.
10.11.2021

Przedstawiciele IFAR debatowali w Warszawie o przyszłości lotnictwa

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa był gospodarzem 12th IFAR Summit 2021 Warsaw, które odbyło się w dniach 18-21 października 2021. Wydarzenie zgromadziło ponad 60 przedstawicieli najważniejszych międzynarodowych organizacji oraz firm lotniczych. Głównym tematem obrad było zrównoważone lotnictwo.
04.11.2021

Samoloty napędzane… musztardą mogą obniżyć emisje o 68 proc.

Najnowsze badania nad SAF donosi, że kluczem do zmniejszenia emisji lotniczych może być Twoje ulubione nadzienie do kanapek.
29.10.2021

Lotnictwo wznosi się w zielonym kierunku

Lotnictwo jest coraz częściej postrzegane jako nieekologiczne i zagrażające środowisku. Sektor zmierza w stronę zielonej transformacji, która ma ograniczyć jego ślad węglowy. W ocenie ekspertów będzie ona przebiegać w kilku etapach.
19.10.2021

IATA: linie lotnicze do 2050 r. planują osiągnąć zerową emisyjność CO2

Linie lotnicze do 2050 r. zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną - wynika z uchwały przyjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA). Do ograniczenia CO2 ma się przyczynić m.in. zrównoważone paliwo lotnicze, rozwiązania technologiczne w samolotach, infrastruktura.
05.10.2021

Lufthansa jako pierwsze linie lotnicze na świecie chce korzystać z syntetycznej ropy

Lufthansa chce być pierwszym na świecie przedsiębiorstwem lotniczym, które w swoich samolotach używać będzie syntetycznej ropy zamiast tradycyjnego paliwa. Idea ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ograniczenie zanieczyszczenia powietrza - informuje w środę na swojej stronie Skynews.
05.10.2021

Amerykańskie firmy lotnicze zobowiążą się do zerowej emisji netto do 2050 r.

Amerykańscy producenci przemysłu lotniczego i kosmicznego są gotowi wzmocnić cel klimatyczny, zobowiązując się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., takie zobowiązanie zostanie omówione przez globalne linie lotnicze w poniedziałek - informuje Reuters.
04.10.2021

Warto postawić na transport towarów koleją. Planeta nam za to podziękuje

Kolej jest najbardziej ekologiczną formą transportu towarów, generującą najmniejszy ślad węglowy - przekonują zgodnie od lat eksperci branżowi. Ze względu na postępujące coraz szybciej zmiany klimatu przesiadka na bardziej zielone formy transportu towarów wydaje się nieunikniona, szczególnie w kontekście rosnącej wymiany towarowej między UE i Chinami.
24.09.2021

Airbus: nowy A220 zużywa mniej paliwa i mniej emituje CO2

Nowy Airbus A220 zużywa o około 25 proc. mniej paliwa niż samoloty poprzedniej generacji i - co z tym związane - emituje do atmosfery o 25 proc. mniej CO2 - poinformował w poniedziałek podczas konferencji w Warszawie szef marketingu produktów w Airbus Antonio Da Costa.
20.09.2021

13,5 proc. emisji z transportu w UE pochodzi z żeglugi

Żegluga morska i śródlądowa w UE odpowiadała za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska oraz Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa na Morzu.
02.09.2021

Prezydent podpisał specustawę o pozyskaniu gruntów leśnych pod inwestycje

Jest konieczność odbudowy przemysłowej, podpisana w sobotę specustawa przewidująca pozyskanie gruntów leśnych pod inwestycje, to moment przejścia od Centralnego Okręgu Przemysłowego do nowoczesnej gospodarki - powiedział w sobotę w Stalowej Woli (Podkarpackie) prezydent Andrzej Duda.
30.08.2021

Od 2035 r. będzie można kupić tylko elektryka

Transport drogowy odpowiada za blisko 1/5 całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE i w przeciwieństwie do innych sektorów nie odnotowuje żadnego znaczącego spadku. Do zmiany w tym zakresie ma się przyczynić pakiet Fit for 55, który wprowadza wymóg obniżenia średnich emisji z nowych samochodów o 55 proc. od 2030 roku i o 100 proc. pięć lat później.
19.08.2021

Hybrydowo-elektryczny katalizator do zielonego lotnictwa

Surf Air Mobility startuje z "lotami hybrydowo-elektrycznymi. Podczas prób, które były pierwszymi na trasie regionalnej, regularnej trasie linii lotniczej, samolot Ampaire z technologią Electric EEL przemierzył cieśninę Pentland Firth z lotniska Kirkwall (KOI) na Orkadach do regionalnego lotniska Wick John O'Groats (WIC) w północnej Szkocji.
18.08.2021

DHL Express ma w swojej flocie pierwsze w pełni elektryczne samoloty towarowe

DHL Express, światowy lider międzynarodowych przesyłek ekspresowych, jako pierwszy na świecie zamówił dwanaście w pełni elektrycznych samolotów towarowych „Alice” firmy Eviation. Model ten umożliwia liniom lotniczym – zarówno towarowym, jak i pasażerskim – posiadanie floty o zerowej emisji. DHL Express ma otrzymać elektryczne samoloty w 2024 roku.
03.08.2021

Skutkiem zielonej transformacji lotnictwa, będą drogie bilety

Lotnictwo czeka ekologiczna rewolucja. Propozycje Komisji Europejskiej w ramach pakietu Fit for 55 zakładają m.in. opodatkowanie paliwa lotniczego, które do tej pory było zwolnione z opłat, wycofywanie darmowych uprawnień do emisji CO2 i większy udział w napędzie niskoemisyjnych paliw. Alternatywą dla tradycyjnego napędu mogłoby być paliwo syntetyczne lub biopaliwo. Przyszłością lotnictwa mogą też stać się samoloty elektryczne lub hybrydowe.
26.07.2021

Nawet cena węgla w wysokości 200 euro nie uczyni czystego wodoru konkurencyjnym

Ponieważ czysty wodór pozostaje znacznie mniej opłacalny niż paliwa kopalne, Unia Europejska (UE) musi wprowadzić politykę, która drastycznie obniżyłaby koszty jego produkcji. Według badań przeprowadzonych przez think tank Agora Energiewende i jego partnera Guidehouse wspieranie wykorzystania odnawialnego wodoru zgodnie ze strategią wodorową Komisji Europejskiej będzie kosztować 10-24 mld euro rocznie do końca obecnej dekady.
22.07.2021

Lotnictwo się zmienia: samoloty na wodór, napęd elektryczny i nowe regulacje

Szeroka gama innowacyjnych technologii jest opracowywana w celu przeciwdziałania wpływowi lotnictwa na środowisko. Szczególny nacisk jest kładziony na bezemisyjne paliwa. Stanowi to poważne wyzwanie, nawet jeśli liczba lotów w zeszłym roku spadła z powodu pandemii koronawirusa.
25.06.2021

Branża lotnicza chce wykorzystywać wodór jako paliwo. W pracach badawczych będzie uczestniczyć polski przemysł

– Polski przemysł lotniczy ma szansę zaistnieć w zielonej transformacji tego sektora – ocenia Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej. Jak wskazuje, „zazielenienie” lotnictwa to proces, od którego nie ma już odwrotu, a największy potencjał w dekarbonizacji tego sektora stwarza wykorzystanie ciekłego wodoru jako paliwa. – To właśnie chcemy robić w Dolinie Lotniczej – zaznacza ekspert. Szansą na rozwój prac w tym zakresie może być utworzenie Podkarpackiej Doliny Wodorowej.
28.05.2021

Niemieckie lotnictwo wykorzysta paliwo syntetyczne. Ma pokryć 30 proc. zapotrzebowania

Jak donoszą agencje prasowe, niemiecki rząd oraz przedstawiciele przemysłu lotniczego i naftowego uzgodnili wspólnie plan rozwoju i wdrażania w sektorze lotnictwa syntetycznego i tym samym "zielonego" paliwa lotniczego (SAF).
10.05.2021

MAN Energy Solutions przeprowadziła niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi

Firma MAN Energy Solutions, zajmująca się napędami i systemami energetycznymi, zleciła nowe niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi. Na podstawie analizy danych i raportu, wywnioskowano, że aby osiągnąć ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji, przemysł „może być zmuszony do przedyskutowania zakazu używania paliw kopalnych” - i być może wcześniej niż jest to przewidywane.
24.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.