RWE i SGN współpracują w obszarze zielonego wodoru dla ciepła domowego w Szkocji

bk

19.06.2022 20:30
Strona główna Energetyka, OZE RWE i SGN współpracują w obszarze zielonego wodoru dla ciepła domowego w Szkocji

Partnerzy portalu

RWE i SGN współpracują w obszarze zielonego wodoru dla ciepła domowego w Szkocji - ZielonaGospodarka.pl

Zaopatrzenie szkockich miast i społeczności wiejskich w ekologiczny wodór będzie głównym celem ogłoszonego partnerstwa między firmą SGN zajmującą się dystrybucją gazu a RWE, producentem energii odnawialnej.

Obie firmy podpisały MoU w celu zbadania możliwości rozwoju elektrolizerów zasilanych przez 10 lądowych farm wiatrowych RWE w Szkocji o łącznej mocy 213 megawatów, które będą dostarczać wodór do domów i przedsiębiorstw za pośrednictwem szkockiej sieci.

Wodór ma do odegrania kluczową rolę w osiągnięciu zerowej emisji netto i jest niezbędnym elementem dekarbonizacji takich sektorów jak przemysł, transport ciężki, lotnictwo i ciepłownictwo. W opublikowanej w kwietniu 2022 roku strategii bezpieczeństwa energetycznego rządu brytyjskiego podwojono ambicje dotyczące zdolności produkcyjnych niskoemisyjnego wodoru do 10 GW do 2030 roku. Plan działania rządu szkockiego dotyczący wodoru ma na celu stworzenie 5 GW wodoru do 2030 roku i 25 GW do 2045 roku.

Partnerstwo zbada możliwość dekarbonizacji domów i przedsiębiorstw podłączonych do sieci w Campbeltown, Stornoway, Oban, Thurso i Wick, które nie są podłączone do sieci gazowej. Sieci te są obecnie zaopatrywane w skroplony LNG i LPG, których zamiana na ekologiczny wodór pozwoliłaby ograniczyć emisję o 21 000 ton węgla rocznie i obniżyć emisyjność około 9 500 nieruchomości.

Nawiązane partnerstwo określi, ile wodoru jest potrzebne, jakie wymagania należy spełnić, aby przestawić te sieci na wodór, a także jak dostarczać ekologiczny wodór z pobliskich lądowych elektrowni wiatrowych RWE. W ten sposób projekt może również odblokować rozwój lądowych farm wiatrowych na obszarach z ograniczoną siecią energetyczną, zapewniając możliwość wykorzystania wytworzonej zielonej energii elektrycznej.

W najbliższych miesiącach zostanie również przeprowadzone studium wykonalności dotyczące elektrolizera o mocy 100 megawatów (MW) w elektrociepłowni RWE na biomasę w Markinch. Elektrolizer ten mógłby produkować ekologiczny wodór z lokalnej energii odnawialnej i energii podłączonej do sieci gazowej SGN w Fife. Byłoby to rozwinięcie prac, które SGN już prowadzi w Levenmouth w ramach pierwszego na świecie projektu H100 Fife.

– MoU to doskonałe partnerstwo w celu opracowania opcji dekarbonizacji sieci gazowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz pomocy rządowi w osiągnięciu ambicji dotyczących produkcji wodoru o mocy 10 GW. Wodór będzie odgrywał istotną rolę na drodze do zerowego bilansu energetycznego, zwłaszcza w przemyśle i gospodarstwach domowych, które trudno jest zdekarbonizować, a RWE jest doskonale przygotowane do wspierania rozwoju gospodarki wodorowej w Wielkiej Brytanii – powiedział Steve Boughton, dyrektor RWE ds. rozwoju technologii wodorowych.

– Cieszymy się z nawiązania współpracy z RWE, które podziela nasze przekonanie, że gaz wodorowy może odegrać wiodącą rolę w dekarbonizacji domów, przedsiębiorstw i przemysłu w Szkocji i całej Wielkiej Brytanii – powiedział Fergus Tickell, SGN System Transformation and Business Development Lead.

– Zbadamy w jaki sposób wodór produkowany lokalnie może być dostarczany za pośrednictwem światowej klasy sieci, które eksploatujemy od dziesięcioleci, do wszystkich społeczności Szkocji, w tym do Fife, Campbeltown, Stornoway, Oban, Thurso i Wick. Z niecierpliwością czekamy również na możliwość zbadania kolejnych możliwości w całej Wielkiej Brytanii – podsumował Tickell.

Wiedza i doświadczenie zdobyte dzięki wstępnym badaniom pozwolą lepiej zrozumieć praktyczne i ekonomiczne aspekty całego cyklu wodorowego i będą ważnym wstępem do potencjalnego wniosku o finansowanie w ramach Funduszu Wodorowego Net Zero rządu brytyjskiego.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.