Wynik wyszukiwania - "meble" - Wiadomości

BMW podejmuje współpracę z projektantką Mają Ganszyniec

BMW Group nieustannie kreuje przyszłość, a swoimi innowacjami napędza zrównoważony rozwój. Kluczem do ochrony zasobów i redukcji emisji dwutlenku węgla jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Dla firmy cyrkularność to przede wszystkim wykorzystanie pojazdów po zakończeniu fazy ich użytkowania jako źródła surowców do produkcji nowych samochodów. „Zmieniamy rzeczywistość” idealnie określa aspiracje i obietnice bawarskiego producenta w tym obszarze.
02.05.2024

Ekologia i luksus – czy mogą iść w parze? Odpowiadają architekci

Przez lata luksus kojarzony był ze zbytkiem i beztroską. Przykładów na to wciąż nie brakuje – wystarczy wspomnieć hipokryzję liderów latających na pojedyncze spotkania, a nawet konferencje ekologiczne prywatnymi odrzutowcami. Proces zmian myślenia zaszedł już jednak tak daleko, że na obecnym etapie wydaje się nie do odwrócenia. Presja środowiskowa, także w segmencie dóbr luksusowych, powoduje, że brak szacunku do środowiska naturalnego jest i już pozostanie passé.
01.02.2024

Budynki będą coraz bardziej przyjazne środowisku. Wywiad z ekspertem

Choć na place budów trafiają najnowsze wynalazki, jak rozszerzona rzeczywistość, powstają układające cegły roboty czy budowlane drukarki, wiele wykorzystywanych technik powstało w starożytnym Rzymie. Postęp nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka - mówi w rozmowie z PAP dr hab. inż. Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej.
28.10.2023

Allegro przełamuje bariery związane ze sprzedażą rzeczy używanych

Na Allegro pojawiła się nowa zakładka „Lista rzeczy na sprzedaż ”, która ułatwi użytkownikom sprzedaż na Allegro Lokalnie produktów zakupionych wcześniej na Allegro. Nowa funkcjonalność to odpowiedź na rosnące zainteresowanie Polaków obiegiem rzeczy używanych.
17.10.2023

Gebrüder Weiss stawia na ekologiczne samochody transportowe

Firma logistyczna chce wykorzystać dziesięć własnych e-vanów do dostarczania towarów zamówionych online do klientów w stolicy Węgier. Od 2024 roku przyjazne dla klimatu przewozy będą oferowane także w innych węgierskich miastach. Zamówiono także dziesięć kolejnych pojazdów.
09.10.2023

Moda daje drugie życie polskim second-handom

E-platformy z ubraniami, meblami i elektroniką z drugiej ręki rosną o 20 proc. Mimo to stacjonarne sklepy typu second-hand przestały znikać z rynku. Polacy coraz chętniej dają rzeczom życie po życiu - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".
14.08.2023

Studenci z Wrocławia z ekologicznymi pomysłami

Modułowy pawilon dla Fundacji Green Gaya, recepcja z papieru dla Działu Rekrutacji PWr, kawiarnia na drezynie – to część studenckich projektów, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLAB.
05.08.2023

Tetra Pak i Biedronka wprowadzają bardziej ekologiczne nakrętki do soków

Litrowe opakowania soków Riviva w sieci Biedronka będą wyposażone w nowe, przytwierdzone na stałe do opakowań zakrętki opracowane przez firmę Tetra Pak. Mają one ułatwić proces ponownego wykorzystywania tworzyw.
01.08.2023

NCBR pokazało ekologiczny budynek w Mysłowicach

Przy ulicy Karola Miarki w Mysłowicach powstaje najnowocześniejszy w Polsce społeczny budynek wielorodzinny. Dzięki nowatorskiej technologii opracowanej przez firmę DMDmodular p.s.a. oraz zaangażowaniu miasta Mysłowice, Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej już wkrótce powiększy swoje zasoby o 29 nowoczesnych i w pełni wykończonych mieszkań.
01.08.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Morze Czarne zmienia się w „śmietnik i cmentarzysko” w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze

W wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w ukraińskiej Nowej Kachowce do Morza Czarnego spływają śmieci i zwłoki zwierząt. Ukraińscy pogranicznicy podają, że akwen zamienia się w „śmietnik i cmentarzysko zwierząt”.
13.06.2023

Dzień Bez Śmiecenia

Dziś obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia. Początek obchodów tego dnia sięga 2007 roku, a jego celem jest promowanie prawidłowej segregacji odpadów oraz popularyzacja postaw społecznych przyjaznych środowisku. Pamiętajmy o segregowaniu odpadów zgodnie z przyjętymi normami - dzięki temu mogą zyskać drugie życie!
11.05.2023

Biogaz sposobem na walkę z marnotrawstwem przy jednoczesnym wsparciu udziału OZE w miksie energetycznym Polski

Polska stoi przed wieloma wyzwaniami – nie tylko klimatycznymi, ale również regulacyjnymi. Zgodnie z unijną polityką, do 2050 r. ma dojść do prawie całkowitej dekarbonizacji sektora energetycznego, co nie jest możliwe bez udziału OZE w miksie energetycznym Polski. Wśród dostępnych zielonych źródeł znajduje się m.in. coraz atrakcyjniejsza na rynku biomasa. Posiada ona ogromny potencjał energetyczny, który teraz, dzięki wielu dofinansowaniom m.in. z funduszy NFOŚiGW, ma szansę zostać wyeksploatowany.
05.04.2023

Konopie w meblarstwie odpowiedzią na Europejski Zielony Ład

Nowo przyjęta strategia Unii Europejskiej mająca na celu m.in. ograniczenie wycinki drzew o 25% zrodziła szereg nowych wyzwań dla przemysłu drzewnego i w konsekwencji – branży meblarskiej. Europejski Zielony Ład do 2030 r. nie tylko ograniczy dostępność surowców naturalnych, ale też będzie stale kontrolował ich zakup. Priorytetem stało się więc opracowanie nowatorskich i bardziej ekologicznych rozwiązań pozyskiwania drewna. To najbardziej rewolucyjne opracowywane jest w Polsce.
27.02.2023

Planet Friendly, czyli nowy polski ekocertyfikat dla budynków oraz przestrzeni

Liczba budynków, które mogą pochwalić się zielonymi certyfikatami z roku na rok rośnie. Potwierdzają to twarde dane. Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Zrównoważone certyfikowane budynki”, które zostało opublikowane w marcu 2022 r., wynika, że liczba certyfikowanych w naszym kraju obiektów nowopowstających i istniejących wyniosła 1359. Tym samym zanotowano roczny wzrost na poziomie 23,5 proc. Najwięcej certyfikowanych budynków to wciąż biurowce (ponad 47 proc.). Systematycznie rosną udziały obiektów log
27.02.2023

Polskie inteligente meble solarne hitem!

Wyposażone w panele fotowoltaiczne ławki, wiaty przystankowe czy kioski informacyjne pozwalają mieszkańcom naładować telefon, zyskać dostęp do hot spota czy sprawdzić ważne informacje, np. o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej. Produkowane przez polską firmę elementy miejskiej architektury zyskują uznanie na całym świecie. Przekonują się do nich również rodzime miasta.
03.02.2023

Drugie życie turbin wiatrowych

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się ekologiczne meble miejskie wykonane ze zużytych turbin wiatrowych. W 2023 roku takie meble pojawią się w kolejnych stu miejscach.
19.01.2023

Rachunki za ciepło mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent

Chociaż trzy czwarte Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że oszczędzanie ciepła w miejscu zamieszkania ma sens, to spora część niekoniecznie to ciepło oszczędza. Przez złe przyzwyczajenia część z nas może tej zimy zmierzyć się z wyższymi rachunkami. Organizatorzy kampanii „Liczy się ciepło” przekonują, że obniżenie opłat za ogrzewanie jest w zasięgu ręki. Wystarczą drobne zmiany w codziennych nawykach, aby cieszyć się komfortem cieplnym i oszczędnościami w domowym budżecie.
08.12.2022

Lasy Państwowe zapowiadają rezygnację z ważnego międzynarodowego certyfikatu

Certyfikat FSC jest gwarantem zrównoważonej gospodarki leśnej. Informuje potencjalnego klienta, że – kupując drewno i produkty z drewna oznaczone tym certyfikatem – nie przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. Dla większości działających w Polsce firm z branży drzewnej i meblarskiej posiadanie tego certyfikatu jest wymogiem, bez którego nie mogą sprzedawać produktów na zagranicznych rynkach. To dlatego zapowiedzi kolejnych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych o zamiarze rezygnacji z certyfikacji FSC wywołują takie
06.12.2022

Sklepy i centra dystrybucyjne Biedronki będą jeszcze bardziej zielone

Sklepy i centra dystrybucyjne sieci Biedronka będą korzystały z czystych, ekologicznych źródeł zasilania prądem. 15-letnia umowa ze szwajcarską firmą GoldenPeaks Capital pozwoli Biedronce zapewnić dostęp do czystych i zielonych źródeł energii oraz wzmocni realizację celów redukcji emisji, jednocześnie optymalizując koszty energii.
05.12.2022

Studenci Politechniki Białostockiej opracowali ekologiczną deskę z odpadów [WIDEO]

Innowacyjną deskę, która jest przyjazna środowisku, a wykonana z odpadów przemysłu rolno-spożywczego, opracowali studenci Politechniki Białostockiej. Deska może być używana w przemyśle meblarskim, ale też może znaleźć zastosowanie np. w budowie opakowań czy izolacji.
15.11.2022

W Łodzi dron z czujnikami antysmogowymi kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego Straż Miejska w Łodzi pozyskała drona, który od poniedziałku kontroluje jakość powietrza. Wyposażone w antysmogowe czujniki urządzenie wskaże, czy mieszkańcy Łodzi palą w piecach niedozwolonymi materiałami.
26.10.2022

IKEA – zrównoważony biznes jutra

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, które odbędzie się 12-14 października w Sopocie, nie zabraknie dyskusji na temat globalnych wyzwań i zmieniających się w ich wyniku postaw konsumenckich. W panelu „Konsument przyszłości: nadmiar, umiar, wygoda?” weźmie udział m.in. Marina Dubakina - prezeska i dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail w Polsce.
10.10.2022

IKEA w 2024 r. będzie mogła zasilić energią 36 tys. polskich mieszkań

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, a zwłaszcza cyrkularność i energia odnawialna – to najważniejsze tematy debat, w których uczestniczyli przedstawiciele IKEA podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. IKEA już obecnie produkuje i wykorzystuje energię z farm wiatrowych, a kolejne inwestycje pozwolą uzyskać moc, która mogłaby zasilić 36 tys. gospodarstw domowych w Polsce – powiedziała dyrektorka ds. komunikacji IKEA Anita Ryng.
08.09.2022

IKEA o cyrkularności na 5. Green Film Festival w Krakowie

IKEA jako partner 5. Green Film Festival, pragnąc poszerzać świadomość na temat gospodarki cyrkularnej, zorganizowała warsztaty edukacyjne z odnawiania zniszczonych mebli oraz produktów codziennego użytku. Eksperci i ekspertki IKEA mieli również okazję podzielenia się wiedzą podczas jednej z debat, której tematem przewodnim był zrównoważony rozwój.
29.08.2022

ProtoLAB: studenckie konstrukcje z ekologicznych materiałów

Meble, pawilon herbaciany i jednostka pomocowa dla uchodźców – to tylko część projektów studenckich realizowanych na PWr podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLAB. Wszystkie konstrukcje będzie można zobaczyć już 14 sierpnia.
12.08.2022

Prosty i tani materiał sprawnie wychwytuje CO2

Badacze z Berkeley (USA) wytworzyli doskonały materiał do wyłapywania dwutlenku węgla oparty na niedrogim polimerze. Ich zdaniem będzie można go stosować nie tylko w przemyśle, ale i w układach wydechowych samochodów, a może nawet na budynkach i meblach.
09.08.2022

Carbon Looper - ubrania wychwytujące CO2

Carbon Looper to potencjalnie początek zmiany paradygmatu myślenia o tekstyliach i przemyśle modowym. Tradycyjnie produkcja odzieży i niezrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych idą ze sobą w parze. A gdyby tak było odwrotnie i tekstylia mogłyby mieć pozytywny wpływ na naszą planetę, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery?
29.06.2022

Głosowanie na najlepszą praktykę 5-lecia konkursu Stena Circular Economy Award zakończone

STU ERGO Hestia SA i projekt: Upcykling odpadów i organizacja warsztatów z upcyklingu został zwycięzcą w głosowaniu na najlepszą praktykę 5-lecia konkursu Stena Circular Economy Award.
25.05.2022

Konkurs dla gmin! Ekologiczne domy jednorodzinne po sąsiedzku [WIDEO]

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do 28 marca br. czeka na oferty gmin w konkursie na partnera strategicznego, który zapewni nieruchomości pod budowę nowoczesnych, ekologicznych domów jednorodzinnych, projektowanych w przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Już 11 marca br. odbędzie się specjalne spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych gmin.
03.03.2022

Nowoczesność, ekologia czy luksus? - Drewno niejedno ma imię

Zastosowanie naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz jest architektoniczną odpowiedzią na typowo biologiczną potrzebę regularnego obcowania z naturą. Kamień i drewno to surowce pozwalające zaprojektować wnętrza ponadczasowe, świadczące o klasie i dobrym smaku inwestora, ale jednocześnie emanujące ciepłem i sprawiające, że przebywanie w nich jest po prostu przyjemne.
24.01.2022

Pionierski projekt upcyklingu śmigieł z wiatraków

Wspólnie z konsorcjum spółek sektora energetyki wiatrowej i recyklingu Yareal planuje wyposażanie inwestycji mieszkaniowych w elementy wykonane z poddanych upcyklingowi łopat elektrowni wiatrowych. Pionierskim na polskim rynku projektem zastosowania m.in. ręcznie wyprodukowanych mebli ze śmigieł likwidowanych wiatraków stanie się jedno z warszawskich osiedli dewelopera. Pierwsze konstrukcje z łopat pojawią się już przy biurze sprzedaży nowej inwestycji Yareal.
14.12.2021

W Olsztynie dron zbada dym z kominów

W ramach jednego z projektów budżetu obywatelskiego olsztyńscy strażnicy miejscy otrzymają wkrótce drona, który będzie badał dym z kominów. Pozwoli to na wykrywanie osób palących śmieciami - poinformował olsztyński ratusz.
11.12.2021

Raport: wdrożenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego może ograniczyć negatywne szoki podażowe

Wdrożenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego jest kluczowe w obliczu kryzysu klimatycznego, nadmiernej eksploatacji surowców naturalnych i zaburzeń w handlu międzynarodowym - wynika z opublikowanego w środę raportu. Zdaniem autorów GOZ może ograniczyć negatywne szoki podażowe.
25.11.2021

Leśnicy: stosy śmieci w lasach na południu Polski; mandaty to wciąż 500 zł

W ostatnich tygodniach w lasach woj. śląskiego czy opolskiego pojawiły się stosy porzuconych śmieci – alarmują leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach (RDLP). Przypominają, że mandat za śmiecenie to nadal 500 zł; w ub. roku na sprzątanie lasów w całym kraju wydano 20 mln zł.
02.11.2021

Słoneczne huby

Wychodzisz na wieczorny spacer do parku leśnego, odetchnąć po całym dniu pracy. Już z daleka widzisz jasność wydobywającą las z mroku. Okazuje się, że to huby świecą na drzewach. Spokojnie, to nie halucynacje wywołane przemęczeniem. To organiczne lampy od Mozi zainstalowane w ramach rewitalizacji Oksywia.
23.10.2021

Zielony kurier - drony przyszłością rynku usług transportowych

Na lotniskach całego świata coraz częściej wykorzystywane są drony cargo. Użycie ich do transportu nawet kilkuset kilogramowych paczek pozwala obniżyć koszt nawet o 80 proc. Bezzałogowce są już używane między innymi w Australii do dystrybucji leków dla mieszkańców terenów wiejskich. Spółka wyspecjalizowana w transporcie dronowym działa także w Polsce, na lotnisku w Katowicach. Zdaniem analityków rynek logistyki z użyciem dronów wzrośnie w ciągu kilku lat niemal trzykrotnie.
22.10.2021

Amerykański stan Maine daje bana na „wieczne chemikalia” w produktach

Maine jest pierwszym stanem w USA, który wprowadza zakaz stosowania toksycznych chemikaliów do tworzenia prawie wszystkich produktów. Zakaz dotyczy PFAS, czyli fluorowanych związków organicznych znajdujących powszechne zastosowanie w przemyśle, jak i w wielu wyrobach codziennego użytku.
22.07.2021

Polskim przebojem eksportowym są baterie samochodowe i katalizatory

Naszym przebojem eksportowym są w ostatnim czasie baterie samochodowe i katalizatory. Tradycyjnie mocni jesteśmy w sprzedaży sprzętu elektronicznego, głównie telewizorów – powiedziała PAP Katarzyna Kowalska, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
20.06.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

Amsterdamskie lotnisko Schiphol zamierza produkować panele z trawy

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie, największe w Holandii i jedno z największych w Europie, ogłosiło na stronie internetowej, że wspólnie z firmą ECOR zamierza wykorzystać trawę, która znajduje się między sześcioma pasami startowymi. Będzie z niej produkować panele sufitowe, a nawet meble i lampy.
14.05.2021

Jeszcze w tym roku ruszy budowa laboratorium badawczego OBR CTM w Gdyni

W OBR CTM S.A w Gdyni powstanie nowoczesne laboratorium badawcze, za którego wykonanie odpowiadać będzie Budimex S.A. Inwestycja to część projektu Polska Sieć Laboratoriów EMC” (EMC-LabNet), realizowanego z unijnego programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój 2014-2020”.
30.03.2021

Nie segregujesz odpadów? Zobacz, jak wyrzucasz (nie tylko swoje) pieniądze

Od lutego 2020 roku segregacja odpadów to obowiązek dla każdego. Nie wywiązywanie się z niego wiąże się z podwójną opłatą za wywóz odpadów. Na jakiej podstawie stwierdzany jest brak segregacji i naliczane są kary? Kto je płaci? Czym różni się brak segregacji od niewłaściwej segregacji? Wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
16.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.