IKEA o cyrkularności na 5. Green Film Festival w Krakowie

zk

29.08.2022 15:00 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Odpady, Recykling IKEA o cyrkularności na 5. Green Film Festival w Krakowie

Partnerzy portalu

IKEA o cyrkularności na 5. Green Film Festival w Krakowie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. IKEA

IKEA jako partner 5. Green Film Festival, pragnąc poszerzać świadomość na temat gospodarki cyrkularnej, zorganizowała warsztaty edukacyjne z odnawiania zniszczonych mebli oraz produktów codziennego użytku. Eksperci i ekspertki IKEA mieli również okazję podzielenia się wiedzą podczas jednej z debat, której tematem przewodnim był zrównoważony rozwój.

BNP Paribas Green Film Festival to unikatowe w skali kraju wydarzenie, które łączy ze sobą sztukę i ekologię. Podczas piątej edycji festiwalu widzowie obejrzeli ponad 50 filmów o tematyce ekologicznej, w tym wysokobudżetowe produkcje pokazywane wcześniej w Cannes. Bezpłatne projekcje odbyły się w dniach 14-21 sierpnia w miasteczku festiwalowym na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie. Projekcjom towarzyszyły panele dyskusyjne z udziałem licznych ekspertów i ekspertek. W dyskusji nie mogło zabraknąć głosu IKEA, która od lat zachęca klientów do świadomej konsumpcji i sama dąży do bycia firmą w pełni zrównoważoną. Panelowi dyskusyjnemu „Czy zrównoważona produkcja i handel są możliwe?”, z udziałem ekspertki IKEA, przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób.

„Do końca 2030 roku chcemy być biznesem w pełni cyrkularnym i neutralnym klimatycznie. Już ponad 60% produktów IKEA wytwarzanych jest z surowców odnawialnych, a ponad 10% z nich zawiera materiały pochodzące z recyklingu. Ponadto rozwijamy je w oparciu o cyrkularne wzornictwo, czyli projektujemy tak, aby były w pełni funkcjonalne również po rozkręceniu i ponownym złożeniu, łatwe w pielęgnacji i służyły jak najdłużej” - mówi Judyta Rozmus, Koordynatorka ds. Zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail w Polsce. - „Do odnawiania i ponownego wykorzystywania produktów inspirujemy też naszych klientów. Niedawno wprowadziliśmy usługę zamawiania części zamiennych do mebli, a w ramach akcji „Oddaj i Zyskaj” odkupujemy stare meble, odnawiamy je i sprzedajemy w działach w dziale Circular Hub, gdzie znajdują się również produkty ze zwrotów czy ekspozycji” - dodaje.

Nowe życie starych lub zniszczonych mebli

Podczas 5. Green Film Festival pracownicy Działu Odzyskiwania Towaru IKEA w Krakowie zorganizowali warsztaty dla najmłodszych. Ponad 50 dzieci mogło aktywnie spędzić czas, malując zniszczone meble, a przy okazji dać nowe życie kilkudziesięciu przedmiotom. Wspólnie z konserwatorami z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa IKEA zorganizowała też zajęcia dla dorosłych, podczas których można było dowiedzieć się, jak przebiega proces renowacji mebli i zobaczyć przedmioty przed i po odrestaurowaniu.

Ogromne zainteresowanie nie tylko samym festiwalem, ale też towarzyszącymi mu debatami i warsztatami, świadczy o szybko rosnącej świadomości ekologicznej w Polsce. Gospodarka o obiegu zamkniętym to również jeden z filarów strategii IKEA „People & Planet Positive”. Marka od lat działa w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i dąży do tego, żeby stawać się firmą coraz bardziej przyjazną dla ludzi i planety. Nieustannie zachęca też swoich klientów do dzielenia się produktami, naprawiania ich i używania tak długo, jak to możliwe.


Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.

Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie 11 sklepów IKEA, 76 Punkty Odbioru Zamówień IKEA (łącznie z Punktami Mobilnymi) i 8 Studiów Planowania IKEA, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 35 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.

W roku finansowym 2021 ponad 22,5 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 163 mln wizyt.

*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza blisko 400 sklepami w 32 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24350,00 $ tona 2,20% 24 mar
 Cynk 2899,00 $ tona 0,21% 24 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 0,00% 24 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.