Gebrüder Weiss stawia na ekologiczne samochody transportowe

rk

09.10.2023 10:03 Źródło: Gebrüder Weiss
Strona główna Transport, Elektromobilność Gebrüder Weiss stawia na ekologiczne samochody transportowe

Partnerzy portalu

Gebrüder Weiss stawia na ekologiczne samochody transportowe - ZielonaGospodarka.pl
Gebrüder Weiss

Firma logistyczna chce wykorzystać dziesięć własnych e-vanów do dostarczania towarów zamówionych online do klientów w stolicy Węgier. Od 2024 roku przyjazne dla klimatu przewozy będą oferowane także w innych węgierskich miastach. Zamówiono także dziesięć kolejnych pojazdów.

Chcąc dawać przykład w dziedzinie zrównoważonego transportu, międzynarodowa firma logistyczna Gebrüder Weiss rozpoczęła tego lata realizację dostaw o zerowej emisji do klientów końcowych w Budapeszcie. Dziesięć elektrycznych vanów jeździ ulicami węgierskiej stolicy, dostarczając prywatne gospodarstwa domowe meble, sprzęt RTV i AGD. Towary zamawiane są w dużych sklepach internetowych, takich jak IKEA.

– Nasze pojazdy są napędzane cichym i ekologicznym silnikiem elektrycznym, co czyni je idealnym wyborem dla ruchu miejskiego. Nie tylko przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, ale także przyczyniają się do osiągnięcia naszego celu organizacyjnego, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030. Chcemy, aby nasz transport był jak najbardziej zrównoważony, a dostawy o zerowej emisji CO2 są ważnym krokiem w tym kierunku. Przez pierwsze trzy miesiące e-vany były w użyciu siedem dni w tygodniu, pokonując łącznie 72 000 kilometrów. Odpowiada to oszczędności CO2 o 15 ton w porównaniu z porównywalnym pojazdem napędzanym silnikiem wysokoprężnym – wyjaśnia Bálint Varga, dyrektor krajowy na Węgry w Gebrüder Weiss.

Ścisła współpraca pomiędzy Gebrüder Weiss i IKEA, dwiema firmami podzielającymi wizję zrównoważonego transportu, znacząco przyczyniła się do sukcesu tego projektu. Bránko Aczkov, Service Operation Developer w IKEA na Węgrzech, podkreśla, że dla firmy jest bardzo ważne, aby towary, produkowane w sposób przyjazny dla środowiska, były dostarczane do klientów za pomocą środków transportu o zerowej emisji. Zaznaczyła, że współpraca z firmą, która myśli podobnie jest dodatkową korzyścią. Gebrüder Weiss wykorzystuje tu doświadczenie z Austrii, gdzie od 2021 roku używa pojazdów elektrycznych do dostarczania towarów IKEA do prywatnych gospodarstw domowych.

Po udanej fazie pilotażowej w Budapeszcie Gebrüder Weiss zamierza w dalszym ciągu rozwijać swoje przyjazne dla klimatu usługi dostawy do domu. Od 2024 roku dziesięć kolejnych e-vanów Ford E-Transit będzie świadczyć usługi dostaw do klientów końcowych w węgierskich miastach Győr, Pécs, Zalaegerszeg i Szeged. Dalszy rozwój alternatywnych układów napędowych pojazdów transportowych jest częścią długoterminowej strategii firmy Gebrüder Weiss. Oprócz elektrycznych samochodów dostawczych operator logistyczny korzysta również z elektrycznych ciężarówek w Austrii i ciężarówki napędzanej wodorem w Szwajcarii.

Gebrüder Weiss działa na Węgrzech od 1990 roku i obecnie posiada osiem lokalizacji w kraju. Firma jest jednym z liderów rynku w kraju w zakresie dostaw do domu, czyli dostawy mebli, RTV i AGD.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.