Studenci z Wrocławia z ekologicznymi pomysłami

kw

05.08.2023 10:43
Strona główna Klimat, Edukacja Studenci z Wrocławia z ekologicznymi pomysłami

Partnerzy portalu

Studenci z Wrocławia z ekologicznymi pomysłami  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Politechnika Wrocławska

Modułowy pawilon dla Fundacji Green Gaya, recepcja z papieru dla Działu Rekrutacji PWr,  kawiarnia na drezynie – to część studenckich projektów, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLAB.

Uczelnia informuje, że ProtoLAB to interdyscyplinarny projekt prowadzony przez naukowców z Wydziału Architektury. Forma zajęć została zaczerpnięta z najlepszych europejskich uczelni takich jak TU Delft czy TU Darmstadt. Daje on młodym ludziom możliwość przejścia całego cyklu tworzenia formy architektonicznej – od wymyślenia idei, przez przygotowanie projektu, aż po jego realizację.

Zajęcia są realizowane na PWr od 2018 roku. Do tej pory dzięki nim powstał m.in. pawilon poświęcony Zbigniewowi Herbertowi, Pawilon Wolności, różnego rodzaju meble, jednostki pomocowe dla uchodźców czy mobilne domy o powierzchni do 35 m kw. Wszystkie projekty wykonywane są z materiałów ekologicznych – głównie z papieru i drewna.

– Te surowce są łatwo dostępne i dość proste w obróbce. Zwłaszcza papier wzbudza wśród uczestników ogromną ciekawość, bo dla wielu osób jest to pewnego rodzaju odkrycie tego materiału. Okazuje się, że jest bardzo wytrzymały i pozwala na budowę rozmaitych konstrukcji – mówi dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury PWr.

„Wgrywanie” nowych umiejętności


Tegoroczny warsztaty odbywały się pod hasłem „Loading…”, które odnosi się do całego procesu powstawania obiektu architektonicznego od pierwszego szkicu, dyskusji, modelowania, aż po wykonanie.

– Hasło kojarzy się też z procesem wgrywania gry na starych komputerach, gdzie trzeba było chwilę poczekać, zanim program się załaduje. Podobnie działają nasze warsztaty, bo najpierw trzeba przejść przez fazę projektową i budżetową, a dopiero później, gdy mamy już wszystko przygotowane, zaczyna się właściwa zabawa, czyli budowa konstrukcji – wyjaśnia dr inż. arch. Jerzy Łątka.

Hasło „Loading…” związane jest również ze zdobywaniem wiedzy, „wgrywaniem” nowych umiejętności np. obsługi narzędzi, pracy w zespole, kompleksowej realizacji projektów. W sumie w tegorocznych zajęciach Protolab uczestniczyło blisko 70 osób – studentów i tutorów – z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Turcji, Portugalii i Hiszpanii.

Program został podzielony na dwa etapy. Pierwszym z nich były tygodniowe warsztaty projektowe prowadzone w formule online w pierwszej połowie lipca. Natomiast od 22 do 30 lipca w „Czasoprzestrzeni”, w dawnej Zajezdni Dąbie, studenci realizowali swoje projekty pod okiem tutorów.

Osiem różnorodnych projektów


W sumie nad konstrukcjami pracuje osiem grup, a wśród zrealizowanych projektów są m.in. recepcja dla Działu Rekrutacji PWr, pawilon modułowy dla Fundacji Green Gaya, kawiarnia umiejscowiona na małej drezynie, która będzie jeździła po szynach na terenie „Czasoprzestrzeni” oraz prototyp siedziska społecznego dla Dziennego Domu Pomocy „Na Ciepłej” we Wrocławiu.

Pawilon dla Fundacji Green Gaya składa się z kilkunastu kratownic wykonanych z papieru i drewna, które można składać w niemal dowolny sposób.

– To właśnie najciekawsza część projektu, bo tak naprawdę sami nie wiemy, jaki kształt przybierze nasza konstrukcja. Dzięki modułowej budowie z kratownic możemy zbudować m.in. pawilon, miejsca do siedzenia albo stoliki – mówi Julia Kudła, studentka I roku studiów magisterskich na Wydziale Architektury. – Projektując to rozwiązanie, myśleliśmy o dzieciach, które będą uczestniczyć w akcjach organizowanych przez fundację. Będą mogły uczyć się przez zabawę, czym jest architektura oraz rozwijać wyobraźnie przestrzenną, składając z tych elementów różne konstrukcje – dodaje.

Z kolei recepcja dla Działu Rekrutacji PWr została wykonana z drewnianych sklejek i tekturowych rurek. Stanie w holu budynku C-13, ale będzie również wykorzystywana w trakcie targów edukacyjnych, który odbywają się w budynku D-20.

– Z tego powodu jest to mobilna konstrukcja modułowa, którą bardzo łatwo można złożyć i przetransportować w inne miejsce. Dodatkowym elementem jest oświetlenie LED tworzące świetlną iluminację na całej długości recepcji – mówi Michał Grądowy, absolwent Wydziału Architektury PWr.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.