Wynik wyszukiwania - "pgnig" - Wiadomości

PGNiG ubiega się o koncesję na składowanie CO2 na Morzu Północnym

Norweskie Ministerstwo Energii otrzymało wnioski od PGNiG Wydobycie Norwegia (Upstream Norway) i siedmiu innych firm w związku z ogłoszeniem dwóch obszarów na Morzu Północnym do potencjalnego składowania CO2 na szelfie norweskim - poinformował w komunikacie norweski dyrektoriat offshore.
04.05.2024

Orlen: umowa sprzedaży udziałów w Gas Storage Poland; spełniony warunek połączenia z PGNiG

Orlen zawarł umowę na sprzedaż spółce Gas System udziałów w Gas Storage Poland, operatorze systemu magazynowania gazu ziemnego. Tym samym spełniono warunek połączenia Orlen i PGNiG wskazany przez Prezesa UOKiK - podał koncern. W lutym na zbycie udziałów zgodzili się akcjonariusze Orlenu.
15.03.2024

Orlen obejmie 50 proc. udziałów w koncesji do sekwestracji CO2 na Morzu Barentsa

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisało z norweską firmą Horisont Energi umowę objęcia 50 proc. udziałów w leżącej na Morzu Barentsa koncesji Polaris, która posłuży do zatłaczania i magazynowania dwutlenku węgla - poinformował w poniedziałek Orlen.
11.12.2023

Prezydent Bydgoszczy wnioskuje do PGNiG o obniżkę stawek za gaz dla grupy zakupowej

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystąpił z wnioskiem do PGNIG Obrót Detaliczny o obniżenie stawki jednostkowej za gaz dla członków Bydgoskiej Grupy Zakupowej, którzy na podstawie kontraktu rocznego płacą dwa razy więcej niż jest to przewidziane w aktualnym cenniku.
18.03.2023

Obajtek: idziemy w kierunku energetyki atomowej

Idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej, rozproszonej - poinformował prezes PKN Orlen w środę. Zapowiedział, że niebawem pojawią się kolejne informacje na ten temat. Dodał również, że po fuzji z PGNiG, koncern w ciągu roku zamierza połączyć działalność wydobywczą i poszukiwawczą.
02.11.2022

W zarządzie PKN Orlen Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w czwartek do zarządu tej spółki Iwonę Waksmundzką-Olejniczak - od kwietnia tego roku prezes PGNiG, oraz Roberta Perkowskiego, od marca 2019 r. wiceprezesa ds. operacyjnych PGNiG. Oboje obejmą oficjalnie stanowiska w zarządzie PKN Orlen z dniem 3 listopada.
28.10.2022

PGNiG dostało miliony na zielony wodór z projektu Hy-Chess

Konsorcjum z PGNiG jako liderem podpisało umowę na dofinansowanie z NCBR projektu energetycznego Hy-Chess w obszarze wytwarzania i wykorzystania wodoru - poinformowała w środę spółka. Umowa opiewa na 34,3 mln zł, a całkowity budżet projektu to 120 mln zł.
12.10.2022

Akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie spółki z PKN Orlen

Akcjonariusze PGNiG podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki przegłosowali w poniedziałek jej połączenie z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99 proc. oddanych głosów.
11.10.2022

Prezes PKN Orlen: połączenie z PGNiG to bezpieczeństwo, lepsza oferta i stabilny zysk

Dzięki połączeniu PKN Orlen z PGNiG i wcześniejszym fuzjom, powstanie grupa, która zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, klientom - lepszą ofertę, a akcjonariuszom stabilny zysk - ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
10.10.2022

PGNiG i Politechnika Śląska z dofinasowaniem NCBiR wkraczają w sekotr zielonego wodoru

Eksperci PGNiG i Politechniki Śląskiej pracują nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wodoru w ramach projektu HydroSens. Przedsięwzięcie otrzymało dofinasowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
30.09.2022

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym 23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
24.09.2022

PGNiG wykorzysta drony do pomiaru emisji metanu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłasza konkurs na test usługi umożliwiającej zdalny pomiar emisji metanu za pomocą urządzenia montowanego na dronie lub na podstawie analizy zdjęć satelitarnych. Rozwiązania można zgłaszać do 31 sierpnia.
17.08.2022

PGNiG, Enea, Energa i PGE mają umowy na sprzedaż Skarbowi Państwa akcji PGG

Cztery spółki energetyczne: PGNiG, Enea, Energa i PGE poinformowały w środę o zawarciu warunkowych umów na sprzedaż Skarbowi Państwa posiadanych przez nie i ich spółki zależne akcji Polskiej Grupy Górniczej.
03.08.2022

PGNiG inwestuje w wodór

W ramach projektu badawczo-rozwojowego „Mikrokogeneracja H₂” PGNiG, w ścisłej współpracy z Centrum Technologii Wodorowych (CTH₂) Instytutu Energetyki, opracowuje własną technologię produkcji energii elektrycznej i ciepła w innowacyjnych, wysokosprawnych układach opartych na stosach stałotlenkowych ogniw paliwowych (SOFC) w całości wytwarzanych w Polsce.
22.07.2022

PGNiG Obrót Detaliczny: ponad 2 miliony umów z EKOfakturą

PGNiG Obrót Detaliczny ma już ponad 2 miliony umów z EKOfakturą. Od połowy 2018 roku liczba umów z aktywną fakturą elektroniczną wzrosła o 264 proc., a obecnie stanowią one blisko 70 proc. wszystkich zarejestrowanych w eBOK umów - poinformował we wtorek prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.
06.07.2022

PGNiG ma 8 projektów badawczych dotyczących wodoru o wartości 300 mln zł

PGNiG ma 8 projektów dotyczących wodoru o wartości 300 mln zł. Gotowość infrastruktury PGNiG na przyjęcie wodoru to jeszcze lata prac badawczych. Są miejsca o ogromnym ryzyku technologicznym - stwierdziła dyrektor Oddziału, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG Agata Urbaniak.
27.06.2022

Projekt ustawy terminalowej wraca do sejmowej komisji

Projekt ustawy terminalowej został w środę ponownie skierowany do sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Posłowie podczas drugiego czytania zgłosili do niego poprawki.
28.04.2022

Obajtek: budujemy bardzo mocny koncern multienergetyczny w Polsce

Jesteśmy na finiszu przejęcia grupy Lotos, fuzję z PGNiG chcemy zakończyć w trzecim kwartale br. Po tym wzmocnieniu koncern będzie miał ok. 220 mld przychodów rocznie - mówił w poniedziałek Daniel Obajtek w radiu Znad Wilii.
25.04.2022

Iwona Waksmundzka-Olejniczak nowym prezesem PGNiG

PGNiG poinformowało, że w wyniku rozstrzygniętego postępowania kwalifikacyjnego, 7 kwietnia Rada Nadzorcza Spółki powołała na stanowisko prezesa zarządu PGNiG Iwonę Waksmundzką-Olejniczak. Obejmie ona stanowisko 9 kwietnia.
08.04.2022

Orlen ze zgodą UOKiK na połączenie z PGNiG

PKN Orlen otrzymał zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na połączenie z PGNiG.
16.03.2022

Były prezes PGNiG: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

PGNiG OD otrzymało 1,255 mld zł jako rekompensatę za zamrożenie taryfy na gaz

Największy detaliczny sprzedawca gazu PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało w poniedziałek pierwszą transzę na poczet rekompensaty za zamrożenie taryfowych cen gazu - poinformowało w poniedziałek PGNiG. Transza wyniosła 1,255 mld zł.
08.03.2022

Bez poprawek w II czytaniu projektu dot. nowych zasad operatorstwa na Jamale

Żadnych poprawek nie zgłoszono w środę w Sejmie podczas II czytania projektu nowelizacji Prawa energetycznego, zmieniającej zasady działania operatora na gazociągu jamalskim. Projekt trafi teraz pod głosowanie całego Sejmu.
24.02.2022

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż ws. cen gazu

Podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw - przekazał w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski. PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej.
11.02.2022

Prezes PGNiG: obniżka cen gazu dla biznesu wynika ze spadków cen na rynku

25 proc. obniżka cen gazu dla klientów biznesowych PGNIG Obrót Detaliczny wynikała ze spadku cen na rynku gazu - oświadczył w piątek prezes PGNiG Paweł Majewski.
22.01.2022

PSG wybuduje zakładaną na 2022 i 2023 r. liczbę przyłączy gazowych, szuka pieniędzy na dodatkowe

Polska Spółka Gazownictwa w 2022 r. wybuduje 89 tys., a w 2023 - ponad 45 tys. nowych przyłączy do sieci gazowej. Trwają poszukiwania środków, które pozwolą ten plan przekroczyć - poinformował PAP członek zarządu ds. operacyjnych spółki Jakub Kowalski.
19.01.2022

Umowa na 54 kilometry gazociągu podpisana!

Grupa NDI powiększa portfel zamówień w sektorze gazowym, wybuduje gazociąg DN1000 relacji Gustorzyn – Leśniewice oraz wykona prace budowlane przy zagospodarowaniu odwiertów gazu ziemnego w kopalni Kościan-Brońsko.
14.12.2021

GK PGNiG o biometanie i wodorze na 23. Światowym Kongresie Naftowym w Houston

Inwestycje oraz projekty na rzecz rozwoju krajowego rynku biometanu i wodoru to tematy poruszone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podczas jednego z wiodących wydarzeń w branży. Na tegorocznym Kongresie Naftowym w Houston spółkę reprezentował Przemysław Wacławski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych PGNiG.
10.12.2021

Prezes PGNiG: Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG

Od początku 2023 r. będziemy w stanie w sposób zdywersyfikowany dostarczać gaz do Polski z innych kierunków niż wschodni; Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG – mówił w sobotę w Dosze prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.12.2021

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
03.12.2021

PGNiG liczy na wydobycie w Norwegii w 2022 r. ok. 2,6 mld m sześc. gazu

PGNiG szacuje, że w 2022 r. własna produkcja gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wyniesie około 2,6 mld m sześć. - poinformował w czwartek na konferencji wynikowej wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych Robert Perkowski.
26.11.2021

PGNiG angażuje się w rozwój polskiej gospodarki wodorowej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przystąpiło do Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, koordynowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dokument realizuje postanowienia Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego podpisanego w lipcu ub.r.
17.10.2021

PGNIG: zgoda zarządu na rozpoczęcie optymalizacji działalności operacyjnej

Zarząd PGNiG podjął we wtorek uchwałę rozpoczynającą proces optymalizacji działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej - podała w komunikacie spółka. Docelowo PGNiG ma mieć strukturę holdingu, na początek cała działalność operacyjna trafi do nowej SPV.
13.10.2021

Prezes PGNIG: Na przełomie IX i X negocjacje ze stroną społeczną ws. fuzji z Orlenem

Na przełomie września i października może być opracowana struktura organizacyjna koncernu multienergetycznego po fuzji z Orlenem, wtedy rozpoczną się negocjacje ze stroną społeczną - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka nie jest zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych, stawia na inwestycje w OZE.
10.09.2021

PGNiG: nie martwimy się o źródła dostaw gazu

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne - mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
10.09.2021

PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

Sposobem na szybką redukcję emisji CO2 w Polsce jest transformacja energetyczna przy użyciu gazu – ocenił we wtorek w Karpaczu wiceprezes PGNiG Robert Perkowski. Zwracał przy tym uwagę, że Polska posiada nowoczesną infrastrukturę przesyłową.
09.09.2021

„Zmierz H2 dla PGNiG”. Rusza konkurs na czujnik pomiaru stężenia wodoru

6 września 2021 roku ruszył nabór wniosków w konkursie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego na czujnik do pomiaru stężenia wodoru w gazie ziemnym. Zwycięzca może liczyć na 15 tys. zł oraz na współpracę z PGNiG przy realizacji pionierskiego programu wodorowego.
06.09.2021

PGNiG rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego z niskim śladem węglowym

PGNiG Upstream Norway, wraz z Neptune Energy, Idemitsu Petroleum Norge oraz Sval Energi, uruchomiło produkcję węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Inwestycja, która pozwoli PGNiG zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 0,2 mld m sześc. rocznie, wyróżnia się wyjątkowo niskim śladem węglowym.
23.08.2021

MKiŚ: certyfikacja Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom

Procedura certyfikacji Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom - podkreśla resort klimatu i środowiska. Szef MKiŚ dodał, że niemiecki urząd regulacyjny, mając na uwadze kontrowersje związane z Nord Stream 2, powinien dążyć do zagwarantowania konkurencji.
06.08.2021

Wypowiedzenie umowy na dostawy gazu skroplonego z Port Arthur LNG, LLC

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, w nawiązaniu do raportu bieżącego Spółki nr 63/2018 z dnia 19 grudnia 2018 r., informuje, że w dniu 27 lipca 2021 r. zostało wysłane do Port Arthur LNG, LLC, spółki zależnej Sempra LNG, LLC wypowiedzenie umowy długoterminowej z dnia 19 grudnia 2018 r. ("Umowa") na dostawy gazu skroplonego ("LNG").
28.07.2021

Rekordowa umowa PGNiG Obrót Detaliczny na dostawę paliwa LNG

PGNiG Obrót Detaliczny podpisało z Grupą Zakupową Bisek największą w historii umowę sprzedaży paliwa LNG na cele transportowe. W ramach tego wieloletniego kontraktu spółka dostarczy kontrahentowi 30000 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG).
23.07.2021

PGNiG Obrót Detaliczny pomoże klientom uzyskać rządową dotację na wymianę pieca

PGNiG Obrót Detaliczny przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęło w województwie śląskim pierwszy etap programu „Prosto po czyste powietrze”. W ramach akcji eksperci spółki zapewnią fachowe doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu Czyste Powietrze. Ponadto udzielą mieszkańcom wsparcia w procesie uzyskania przyłączenia lub zmiany warunków przyłączenia do sieci gazowej.
20.07.2021

Zainaugurowano program PGNiG „Prosto po czyste powietrze”

W poniedziałek w Rzeszowie zainaugurowano pierwszy etap programu opracowanego przez PGNiG Obrót Detaliczny „Prosto po czyste powietrze”. W jego ramach eksperci spółki m.in. zapewnią doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”.
19.07.2021

Prezes PGNiG: po wyroku TSUE ws. OPALa, zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL może mieć istotne znacznie dla rynku gazu, np. zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Jego zdaniem, wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów UE.
19.07.2021

Min. Aktywów Państwowych: fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe. Nowy podmiot ma pomóc sprawnie przeprowadzić transformację energetyczną kraju

– Inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej są szacowane na 130 mld zł. Nawet największe z polskich firm, jak Lotos czy PGNiG, nie byłyby w stanie udźwignąć tego typu projektu samodzielnie – wskazuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Połączenie PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG ma stworzyć wielki multienergetyczny koncern, którego możliwości inwestycyjne będą dużo większe. To zaś pozwoli rozwijać nie tylko w offshore, lecz także nowe perspektywiczne obszary, jak np. technologie wodorowe. – Fuzja stworzy ko
15.06.2021

Sprawozdanie Prezesa URE za 2020 r: spadek koncentracji w produkcji energii elektrycznej

W 2020 r. w Polsce spadły wskaźniki koncentracji w produkcji energii elektrycznej, wzrosła natomiast koncentracja na rynku gazu - wynika ze sprawozdania z działalności Prezesa URE za zeszły rok.
17.05.2021

PGNiG i startup ReliaSol opracują predykcyjny model do wykrywania awarii kotła gazowego

PGNiG we współpracy ze startupem ReliaSol opracują predykcyjno-analityczny model pracy nowego kotła gazowego w EC Żerań - podało PGNiG. Efektem ma być system potrafiący przewidzieć potencjalne awarie przy eksploatacji kotła.
14.05.2021

ORLEN Południe wspólnie z PGNiG rozwijają obszar produkcji biometanu

ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN, podpisała list intencyjny z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem zakładający wzmocnienie współpracy w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Firmy planują powołanie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni. W nowoczesnych instalacjach z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego powstawałby przyjazny środowisku biometan, który mógłby zostać wykorzystany w przemyśle lub energetyce.
05.05.2021

Prezes PGNiG: Droga od węgla do zeroemisyjnej gospodarki wiedzie przez gaz

Droga od węgla do zeroemisyjnej gospodarki energetycznej wiedzie przez gaz - mówił w środę podczas Kongresu 590 prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski. Przyznał, że transformacja w Polsce pochłonie nawet 400 mld zł.
05.05.2021

PGNiG: z gazem ziemnym w drodze do neutralności klimatycznej

Grupa Kapitałowa PGNiG rozwinie działania związane ze wsparciem procesu krajowej transformacji energetycznej w okresie przejściowym i rozpocznie inicjatywy zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Do 2026 roku skupi się na zwiększeniu dostępności gazu ziemnego przy równoległym rozwoju projektów związanych m.in. z biometanem i wodorem.
05.05.2021

PKP Cargo planuje rozwój przewozu LNG przy wzroście zainteresowania ze strony PGNiG

PKP Cargo zamierza rozwijać segment przewozu gazu LNG specjalnymi izokontenerami kolejowymi, ale do tego potrzebny jest wzrost zapotrzebowania ze strony PGNiG - poinformował w czwartek podczas telekonferencji prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.
01.04.2021

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
25.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.