POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Orlen. Ruszyła instalacja do przetwarzania energii z OZE w paliwa gazowe

Orlen. Ruszyła instalacja do przetwarzania energii z OZE w paliwa gazowe - ZielonaGospodarka.pl
18.06.2024 12:42
Strona główna Energetyka, OZE Orlen. Ruszyła instalacja do przetwarzania energii z OZE w paliwa gazowe

Partnerzy portalu

Orlen. Ruszyła instalacja do przetwarzania energii z OZE w paliwa gazowe - ZielonaGospodarka.pl

W należącym do Orlenu oddziale PGNiG w Odolanowie, w ramach programu badawczego InGrid Power to Gas, ruszyła instalacja do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w paliwa gazowe, jak wodór - poinformował we wtorek koncern.

Orlen informując we wtorek o uruchomionej instalacji w Odolanowie wskazano, że przetestowane zostaną możliwości dostarczania wodoru za pomocą sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego i jednocześnie wykorzystania mieszanki tych paliw.

"W ramach programu ruszyła już testowa produkcja zielonego wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z farmy fotowoltaicznej o mocy prawie 0,5 MW, działającej na terenie oddziału PGNiG w Odolanowie" - podkreślił koncern.

Poinformowano, że wydajność instalacji, wykorzystującej proces elektrolizy, wynosi 20 ton wodoru rocznie. Wyprodukowane paliwo będzie łączone z gazem ziemnym, a następnie zatłaczane do badawczej sieci dystrybucyjnej, aby sprawdzić, w jaki sposób mieszanki wodoru i gazu ziemnego oddziaływają na poszczególne elementy infrastruktury oraz na urządzenia odbiorcze.

Dyrektor biura rozwoju i wdrożeń technologii gazowych w Orlenie Tomasz Jarmicki, zwrócił uwagę, że koncern dysponuje jedną z największych sieci dystrybucji gazu w Europie, o długości 200 tys. km, a jej wykorzystanie do przesyłu odnawialnego wodoru może przyspieszyć upowszechnienie tego paliwa w gospodarce.

"Projekt InGrid Power to Gas pozwoli odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zrobić to najskuteczniej. Prace badawcze prowadzone w demonstracyjnej instalacji obejmują cały łańcuch wartości, począwszy od odnawialnego źródła energii potrzebnego do produkcji zielonego wodoru, przez doświadczalną, zamkniętą sieć dystrybucyjną aż po urządzenia końcowe, w których będą spalane mieszanki wodoru i gazu ziemnego" - wyjaśnił Jarmicki, cytowany w komunikacie koncernu.

W wyniku testów - jak podał koncern - ustalone zostaną optymalne proporcje mieszanek wodoru i gazu, które będą bezpieczne dla sieci dystrybucyjnej. Następnie zweryfikowane zostaną możliwości techniczne ich przesyłu, przy czym urządzeniami końcowymi - testowanymi w instalacji - będą różne modele kotłów grzewczych, agregatów prądotwórczych oraz kuchenek gazowych. Pierwszych wyników tych badań Grupa Orlen spodziewa się pod koniec 2024 r.

Orlen podkreślił, że w skład instalacji badawczej oddziału PGNiG Odolanowie wchodzą również dwa magazyny energii - jeden to magazyn energii elektrycznej o pojemności 0,4 MWh, mogący zasilać elektrolizer, a drugi to magazyn wodoru, który składa się z dwóch komór, każda o pojemności 10 m sześc., mogących zmagazynować jednorazowo ponad 50 kg tego paliwa. Z kolei elektrolizer zastosowany w instalacji, o mocy 0,4 MW, jest jednym z pierwszych i największych uruchomionych w Polsce.

Instalacja InGrid Power to Gas - jak wyjaśniono w komunikacie - "będzie służyć potrzebom badawczym podmiotów z Grupy Orlen". Planowane jest również jej udostępnienie partnerom naukowym i handlowym koncernu.

Po zakończeniu zaplanowanych na rok prac badawczych instalacja będzie wykorzystywana do kolejnych projektów, m.in. produkcji nieemisyjnego metanolu z wykorzystaniem zielonego wodoru.

Koncern podkreślił, że "projekt wpisuje się w działania strategiczne Grupy Orlen, których celem jest uzyskanie silnej pozycji w całym łańcuchu wartości gospodarki wodorowej – począwszy od produkcji, przez dystrybucję, po magazynowanie odnawialnego wodoru".

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele po wcześniejszej fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł, z czego ok. 40 proc. na "zielone inwestycje", jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i "zielony wodór".

Według koncernu, w tym roku nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen mają wynieść 38,6 mld zł - w tym 27,9 mld zł z przeznaczeniem na rozwój, z czego 5,7 mld zł w segmencie energetyki. 

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ mick/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.