Projekt ustawy terminalowej wraca do sejmowej komisji

zk

28.04.2022 07:30 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Projekt ustawy terminalowej wraca do sejmowej komisji

Partnerzy portalu

Projekt ustawy terminalowej wraca do sejmowej komisji - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Projekt ustawy terminalowej został w środę ponownie skierowany do sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Posłowie podczas drugiego czytania zgłosili do niego poprawki.

W środę podczas obrad Sejmu odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz niektórych innych ustaw, który został wniesiony do Sejmu przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Ponieważ w trakcie środowych obrad posłowie zgłosili do poselskiego projektu poprawki, wicemarszałek Sejmu zdecydował o ponownym skierowaniu go do Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w celu ich rozpatrzenia.

Projektowane przepisy zakładają zmiany, które mają m.in. umożliwić realizację inwestycji towarzyszących w terminalu LNG w Świnoujściu przez następców prawnych PGNiG lub spółki zależne i ich następców prawnych.

Projekt przewiduje ponadto możliwość przenoszenia koncesji poszukiwawczych i wydobywczych uzyskanych przez PGNiG.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że konieczność wprowadzenia zmian jest wynikiem planowanych w przyszłości lub będących w trakcie realizacji zmian strukturalno-organizacyjnych w odniesieniu do spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Jak przypomniał podczas czwartkowych obrad wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki (PiS), projekt zmian ustawowych jest korzystny i dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, i dla fuzji PKN Orlen z PGNiG. "To ostatni moment, by zbudować w Polsce firmę, która będzie mogła zintegrować swój łańcuch wartości od poszukiwania przez wydobycie, rafinerie, petrochemię, energetykę, detal, hurt. I to właśnie robimy. Po to jest potrzeba połącznia Orlenu, Lotosu, PGNiG" - stwierdził Małecki. Dodał, że ten większy Orlen wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych w Europie. "Będzie silniejszy i dużo bardziej groźny, w tym rynkowym znaczeniu, rywalem dla innych, którzy już ten rynek podzielili między siebie w sposób znaczny" - mówił.

Małecki podkreślił, że ustawa ma m.in. pomóc w przeniesieniu koncesji w dużej skali. Zwrócił uwagę, że jest 250 koncesji, które ma PGNiG. Wskazał też na 13,5 tys. decyzji i aktów administracyjnych związanych z działalnością koncesyjną.

Posłowie opozycji przekonywali, że obecny czas nie sprzyja tego typu procesom. Jak mówił Dariusz Wieczorek (Lewica) czas wojny za naszą wschodnią granicą oraz niepewności dostaw energetycznych, kryzysu ekonomicznego nie jest dobrym okresem na przeprowadzenie tego typu fuzji.

"Po raz kolejny mamy do czynienia z projektem poselskim - projekty te, które nie są poddane pełnej procedurze konsultacji są obarczone błędami, które potem trzeba naprawiać" - wskazywał Jarosław Rzepa (Koalicja Polska).

Mirosław Suchoń (Polska 2050) mówił: "Jesteśmy za dywersyfikacją, bezpieczeństwa, by bezpiecznie zaopatrywać Polaków w gaz. Ten projekt mówi o czymś przeciwnym". Zdaniem Małgorzaty Pępek (KO) rząd chce łączyć strategiczne spółki w najgorszym momencie, gdy Rosja zakręciła kurek z gazem. "To zbyt duże firmy, by proces przejmowania przebiegał bezproblemowo. Porzućcie swoje megalomańskie pomysły" - stwierdziła.

W ocenie Witolda Czarneckiego (PiS) projekt zmian ustawowych "jest korzystny i dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, i dla fuzji PKN Orlen z PGNiG".

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.