PGNiG i Politechnika Śląska z dofinasowaniem NCBiR wkraczają w sekotr zielonego wodoru

zk

30.09.2022 11:10 Źródło: PAP MediaRoom
Strona główna Energetyka, OZE PGNiG i Politechnika Śląska z dofinasowaniem NCBiR wkraczają w sekotr zielonego wodoru

Partnerzy portalu

PGNiG i Politechnika Śląska z dofinasowaniem NCBiR wkraczają w sekotr zielonego wodoru - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Eksperci PGNiG i Politechniki Śląskiej pracują nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wodoru w ramach projektu HydroSens. Przedsięwzięcie otrzymało dofinasowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Finansowanie przyznane przez NCBiR dotyczy programu „Niskotemperaturowe czujniki wodoru na bazie polikarbazolu i jego pochodnych” (HydroSens). Projekt koncentruje się na opracowaniu czujników (sensorów) do wykrywania wodoru w mieszaninach gazów, w tym zawierających gaz ziemny. Urządzenia te będą mogły być wykorzystywane m.in. do badania zawartości wodoru w mieszankach transportowanych sieciami dystrybucyjnymi i przesyłowymi.

- W ramach Programu Wodorowego PGNiG realizujemy projekt InGrid - Power to Gas. Obejmuje on badania dotyczące produkcji wodoru z OZE i możliwości przesyłu tego paliwa z wykorzystaniem sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego - mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Rozwoju. - Czujniki, nad którymi pracujemy z naszym partnerem naukowym - Politechniką Śląską w ramach HydroSens, pozwolą nam na szybkie wykrywanie wodoru w instalacjach. Dzięki temu będziemy mogli monitorować jego optymalny poziom dla bezpieczeństwa i prawidłowego działania sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz innych instalacji wykorzystujących to paliwo – dodaje Wiceprezes Sekściński.

Innowacją projektu HydroSens jest zastosowanie półprzewodników polimerowych (tzw. polimerów przewodzących) jako materiału do produkcji sensorów wodoru. Obecnie do pomiaru wodoru w sieciach gazowych stosuje się chromatografy. Urządzenia te są jednak drogie i wymagają specjalistycznej obsługi. Czujniki, nad którymi pracuje konsorcjum PGNiG i Politechniki Śląskiej mają być tanie w produkcji, niezawodne i łatwe w obsłudze. Oprócz wykorzystania sensorów do szybkiego wykrywania wodoru w sieciach dystrybucyjnych, mogą one stanowić również element sterowników dla urządzeń przystosowanych do zasilania paliwami o zmiennym składzie, np. kotłów gazowych.

– Istniejące sensory wodoru wykorzystują półprzewodniki nieorganiczne, których wytwórstwo wymaga licznych energo- i materiałochłonnych operacji jednostkowych, podczas gdy opracowywane przez nas sensory wytwarzane są z roztworów będących zdolnymi do wykrywania wodoru w powietrzu i innych gazach, np. w gazie ziemnym – wyjaśnia prof. Tomasz Jarosz z Wydziału Chemicznego, kierownik zespołu wykonującego projekt w Politechnice Śląskiej.

Projekt został zgłoszony przez konsorcjum PGNiG i Politechniki Śląskiej w ramach europejskiego programu M-ERA.NET 3 Call 2021. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie prac naukowych zmierzających do wzmocnienia europejskiej gospodarki i przemysłu dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów i technologii materiałowych. W M-ERA.NET 3 zaangażowanych jest 50 agencji finansujących badania w 36 państwach. Program wspierany jest również z środków Komisji Europejskiej.

Politechnika Śląska jest żywotnie zainteresowana projektami związanymi z technologiami wodorowymi, głównie z zielonym wodorem. Świadczy o tym jej uczestnictwo w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej, w Radzie Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej powołanej przez Ministra Klimatu i Środowiska oraz współpraca z przemysłem, w tym PGNiG.

Kierownikiem zespołu wykonującego projekt z ramienia Politechniki Śląskiej jest prof. Tomasz Jarosz z Wydziału Chemicznego. Kieruje on zespołem wykonawców z własnego wydziału i Wydziału Elektrycznego.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.